Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές Για Αγορά Αρμόνιου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Θέλω να αγοράσω ένα αρμόνιο μέχρι 100 ευρό για να μάθω πλήκτρα.

Βασικά θέλω να μάθω πιάνο αλλά δεν διαθέτω τα λεφτά για να αγοράσω

ένα , ούτε να πληρώσω δίδακτρα για εκμάθηση. Επομένως είπα ας πάρω

πρώτα κάτι απλό για να μάθουν τα χέρια μου να παίζουν πλήκτρα και μετά

βλέπουμε. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι πως μπορώ να βρω το καλύτερο

δυνατόν αρμόνιο που να είναι κοντά σε πιάνο μέχρι 100 ευρό; Δεν το θέλω για

επαγγελματικό σκοπό βέβαια. Το ξέρω ότι με αυτά τα λεφτά δεν παίρνεις κάτι καλό

αλλά τουλάχιστον θέλω κάτι ώστε να μπορέσω να μάθω τα βασικά. Άμα έχετε να με

προτείνεται συγκεκριμένα προϊόντα από το internet καλύτερα! Γνωρίζω από μουσική,

ξέρω ήδη ένα όργανο, και σκοπεύω να μάθω πλήκτρα μέσο βιβλίων και του internet

φυσικά  :P (Γνωρίζω ήδη πως να αναγνωρίζω τις νότες πάνω στα πλήκτρα απλώς χρειάζομαι εξάσκηση και τον τρόπο για να παίζω σωστά).

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για καινούργιο μέχρι 100 ευρώ κοίταξε σε casio.

Διαφορετικά ψάξε στα μεταχειρισμένα.

 

Επίσης με κάτι παραπάνω μπορείς να πάρεις κάτι σαν το παρακάτω.

http://www.audiomidi.gr/mousika-organa/pliktra/armonia/casio-ctk-1200-armonio.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούργιο μέχρι 100 ευρώ κοίταξε σε casio.

Διαφορετικά ψάξε στα μεταχειρισμένα.

 

Επίσης με κάτι παραπάνω μπορείς να πάρεις κάτι σαν το παρακάτω.

http://www.audiomidi.gr/mousika-organa/pliktra/armonia/casio-ctk-1200-armonio.html

 

Εντάξει άλλα 38 ευρώ μπορώ να τα δώσω  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει άλλα 38 ευρώ μπορώ να τα δώσω  :P

Μη βιαζεσαι. Με λιγα παραπανω ευρω μπορεις να αγορασεις απ'το Thomann το πολυ καλυτερο και νεοτερο Casio CTK-2400 στα 149€ (129€ + 20€ εξοδα αποστολης).  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια σας παιδια κι απο μενα, εχω το pa800 και θα ηθελα ενα δευτερο οργανο (με ηχεια) σε μια ποιο φτηνη λυση αλλα ενα οργανο πολυ πιο μικρο σε διαστασεις, ευελικτο και πρακτικο, να μπορω να το μετακινω ευκολα και χωρις να πιανει χωρο. Παραλληλα να μπορουν να το χρισιμοποιουν και τα παιδια μου που ειναι ακομα μικρα!  Θα ηθελα λοιπον κατι με μικρα πληκτρα (αν ειναι δυνατον) ή με λιγοτερες 8βες αλλα οχι πολυ φτηνιαρικο... Προς το παρον στο ψαξιμο βρηκα το κοργκ το microarranger! Γνωριζει καποιος απο σας να μου προτεινετε κατι αναλογο σχετικα με αυτα που προανεφερα; ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια κι απο μενα, εχω το pa800 και θα ηθελα ενα δευτερο οργανο (με ηχεια) σε μια ποιο φτηνη λυση αλλα ενα οργανο πολυ πιο μικρο σε διαστασεις, ευελικτο και πρακτικο, να μπορω να το μετακινω ευκολα και χωρις να πιανει χωρο. Παραλληλα να μπορουν να το χρισιμοποιουν και τα παιδια μου που ειναι ακομα μικρα!  Θα ηθελα λοιπον κατι με μικρα πληκτρα (αν ειναι δυνατον) ή με λιγοτερες 8βες αλλα οχι πολυ φτηνιαρικο... Προς το παρον στο ψαξιμο βρηκα το κοργκ το microarranger! Γνωριζει καποιος απο σας να μου προτεινετε κατι αναλογο σχετικα με αυτα που προανεφερα; ευχαριστω!

 

Είναι πολύ καλό το microarranger έχει όλες τις δυνατότητες του pa50 και πολύ υλικό για να δουλέψεις ελληνικά styles. Φίλος μου επαγγελματίας το έχει πάρει ακριβώς για αυτή τη δουλειά για να μη κουβαλάει το pa2x σε δουλειές έκτακτες.

 

εναλλακτικά υπάρχουν και άλλες προτάσεις όπως pa300, Yamaha psr (τα μεγάλα μοντέλα), Roland αλλά και Casio αλλά χωρίς micro keys.

 

Υπόψιν ότι το υλικό από το pa800 δεν είναι συμβατό με το micro και ότι θα το δουλέψουν παιδιά θέλει προσοχή

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλό το microarranger έχει όλες τις δυνατότητες του pa50 και πολύ υλικό για να δουλέψεις ελληνικά styles. Φίλος μου επαγγελματίας το έχει πάρει ακριβώς για αυτή τη δουλειά για να μη κουβαλάει το pa2x σε δουλειές έκτακτες.

 

εναλλακτικά υπάρχουν και άλλες προτάσεις όπως pa300, Yamaha psr (τα μεγάλα μοντέλα), Roland αλλά και Casio αλλά χωρίς micro keys.

 

Υπόψιν ότι το υλικό από το pa800 δεν είναι συμβατό με το micro και ότι θα το δουλέψουν παιδιά θέλει προσοχή

καταρχην να σε ευχαριστησω πολυ για την απαντηση, και το χρονο σου φιλε Σταυρο, προσωπικα οπως προειπα, θα ηθελα οσο το δυνατον μικρο σε διαστασεις οργανο, αυτα που αναφερεις νομιζω πως ειναι μεγαλα, εχουν 5 8βες με μεγαλα πληκτρα, υπαρχει κατι πιο μικρο σε 8βες και εννοειτε σε διαστασεις; Υ.Γ για το microarranger ειχα ακουσει πως ενσωματωνει τεχνολογικα το πα80 αλλα απο οτι διαβαζω στο δικο σου μηνυμα γραφεις για το πα50, γνωριζεις σιγουρα οτι προκειτε για το πα50;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη τιμη που ειναι το microarranger δυο πολυ καλες λυσεις πιστευω οτι ειναι το http://www.thomann.de/gr/roland_bk_3_bk.htm

επισης (αν και 100 ευρω παραπανω) αυτο http://www.thomann.de/gr/yamaha_psr_s650.htm

και κανα δυο σκαλοπατια πιο κατω αλλα πολυ τιμιο νομιζω και αυτο http://www.thomann.de/gr/casio_ctk_7200.htm

αλλα οπως ειπε καο φιλος παραπανω ολα χωρις micro keys. τωρα προσωπικα αν και δεν εχω τις σουπερ γνωσεις δεν γνωριζω καποιο αλλο με micro keys ουτε γενικα καποιο arranger με λιγοτερες απο 5 8αβες, μπορει να κανω και λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pa50 είναι μετεξέλιξη του pa60, νωρίτερα pa80 στην ουσία όλα τα μοντέλα αυτά μοιράζονται μία μηχανή σύνθεσης την HI οπότε το ίδιο πράγμα είναι, απλώς το 80άρι είχε sampler, vocaliser και κάποιες κάρτες εξτρά το 50άρι είναι σκέτο....

 

Το 800 έχει άλλη μηχανή σύνθεσης και πιθανότατα εάν πάρεις το micro δεν θα στα φορτώσει οπότε θα ψάξεις να φορτώσεις υλικό από pa 80-60-50 για ρυθμούς και ήχους.

 

Εγώ αυτά τα microkeys δεν μπορώ να τα παίξω τώρα αλλά αυτό είναι υποκειμενικό 8)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους σας παιδια για τις απαντησεις-προτασεις, πολυ καλα τα προαναφερθεντα μοντελα αλλα μια απο τα ιδια ως προς τον ογκο με το 800ρι που εχω (στο 1μ. χ 40 cm και 10kg +/-) και αυτο ειναι που θελω, να βρω κατι πολυ πιο ευελεκτο μικροτερο αλλιως ποιος ο λογος να δωσω τοσα λεφτα να εχω ενα ιδιο σε ογκο (περιπου) και παραλληλα χειρωτερο σε χαρακτηριστικα... Καταλαβενετε πιστευω τι εννοω! Και παλι σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου