Προς το περιεχόμενο

zoom b2.1u vs digitech bp 200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νεος μπασιστας ψαχνει φως στο τουνελ των εφε...

 

Βασικα Καλησπερα σας

 

εχω ενα Ibanez SR 300 DX και θα ηθελα να το ακουω λιγο καλυτερα

αλλα και να παιξω λιγο με διαφορους ηχους (για διασκευες)

 

εχω ακουσει(παιξει) το bp 200 αλλα οχι το zoom

κατι που με προβληματιζει ειναι οτι το bp200 εμφανιστηκε το 2001

αν δεν κανω λαθος ενω το zoom το 2005

 

ποσο μπορει να εχει επηρεασει αυτο τον ηχο τους και τα εφε τους

δεδομενου οτι η τεχνολογια συνεχως προχωραει ?

 

ευχαριστω για την υπομονη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα !!!

Σιγουρα η τεχνολογια αλλαζει,εγω εχω το zoom αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν ειχε τροφοδοτικο αυτο που μου αρεσει ειναι οτι μαζι παιρνεις και το cubase lite edition με το οποιο μπορεις να γραφεις μεσω pc,εχει και XLR εξοδο kαι επισης εχει επεξεργασια στα 32bit σε αντιθεση με το digitech που εχει επεξεργασια στα 24bit.

 

Τι ενισχυτη εχεις ??? αν ο ενισχυτης ειναι μαπα μην περιμενεις μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα του ηχου που θα εχεις με οποιο και να παρεις

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εδω οτι το Ζουμ που το εχω εγω ειχε τροφοδοτικο μαζι (οπως και τη lite version του cubase οπως λες)

 

Απο ηχο ηταν αξιοπρεπεστατο για τα λεφτα του, αλλα μου φανηκε δυσκολο να το χειριστεις. Δεν ειχα και καμια προηγουμενη εμπειρια με πεταλιερες αλλα μου φανηκε ξαναλεω καπως δυσχρηστο.

 

Βεβαια δεν ξεφευγει απ'την λογικη της πεταλιερας απ'οτι εχω δει και σε φιλους κιθαριστες που φτιαχνουν ηχους στις tonelab κλπ, οποτε ολες φανταζομαι ετσι ειναι πανω κατω.

 

Αν το ψαξεις εχει παρα πολλα πραγματακια και μπορεις να φτιαξεις πολλους ηχους για να πειραματιστεις αλλα νομιζω μεχρι εκει.

 

Για το digitech δεν μπορω να εκφερω αποψη αλλα αν ειναι στην ιδια κατηγορια τιμης μαλλον το ιδιο θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εδω οτι το Ζουμ που το εχω εγω ειχε τροφοδοτικο μαζι (οπως και τη lite version του cubase οπως λες)

Απο ηχο ηταν αξιοπρεπεστατο για τα λεφτα του, αλλα μου φανηκε δυσκολο να το χειριστεις. Δεν ειχα και καμια προηγουμενη εμπειρια με πεταλιερες αλλα μου φανηκε ξαναλεω καπως δυσχρηστο.

Βεβαια δεν ξεφευγει απ'την λογικη της πεταλιερας απ'οτι εχω δει και σε φιλους κιθαριστες που φτιαχνουν ηχους στις tonelab κλπ, οποτε ολες φανταζομαι ετσι ειναι πανω κατω.

Αν το ψαξεις εχει παρα πολλα πραγματακια και μπορεις να φτιαξεις πολλους ηχους για να πειραματιστεις αλλα νομιζω μεχρι εκει.

Για το digitech δεν μπορω να εκφερω αποψη αλλα αν ειναι στην ιδια κατηγορια τιμης μαλλον το ιδιο θα ειναι.

Εγω το ειχα αγορασει απο το νακα πριν 2 χρονια σχεδον,η τιμη του ηταν 198 ευρω χωρις τροφοδοτικο,ναι ισως ειναι λιγο δυσχρηστο επειδη τα ρυθμιστικα που εχει κανουν διαφορετικα πραγματα αναλογως την κατηγορια που εχεις επιλεξει,αν διαβασεις και τις οδηγιες σιγα σιγα θα το μαθεις και μετα δεν θα εχεις κανενα προβλημα,πολλες φορεs κατι καινουργιο μας φαινεται δυσκολο χωρις να ειναι.αυτο που δεν μου αρεσει επισης ειναι οτι καποια εφφε ειναι παρομοια χωρις σημαντικες διαφορες.

 

να και ενα βιντεο:

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αμα θες το ζουμ καλυτερα να περιμενεις γιατι νομιζω οτι εταιρια εχει ανακοινωσει νεα σειρα προιοντων (τουλαχιστον σε κιθαρα) και φαινονται πολυ καλυτερα απο τα παλια :)

 

 

edit ακυρο για κιθαρα εχουν ηδη βγει ενω για μπασο δεν λενε τιποτα για καινουρια προιοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου