Προς το περιεχόμενο

Vangelis


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο άνθρωπος γνωρίζει τι σημαίνει ήχος. Παίζει με αυτόν. Αυτός είναι ο στόχος του. Ο ήχος. Η δόνηση η το χάδι. Η σπουδαιότητα της σύνθεσης, αλλά περισσότερο της αρμονικότητας των τόνων, ηχοχρωμάτων. Δεν αναλώνετε σε πολύπλοκες συνθέσεις η σε λαβυρινθώδεις εναλλαγές, δεν πιστεύω πως θα του ταίριαζε κάτι τέτοιο, θα έχαναν το νόημά τους οι συνθέσεις του. (υπάρχουν συνθέτες που λειτουργούν έτσι και το κάνουν πάρα πολύ καλά - - γιατί έτσι νοιώθουν και δεν θέλουν να το αλλάξουν για να γίνουν ποιο εντυπωσιακοί στους ....γνώστες. - - δίχως αυτό να σημαίνει πως οι υπόλοιποι που συνθέτουν ποιο, ας το πω, πολύπλοκη μουσική χάνουν κάτι. Αν είναι δυνατών. ¶λλο το ένα άλλο το άλλο.)

 

Εκείνος θέλει να ακουστεί έτσι (Β.Π). Δεν το κάνει από αδυναμία. Έχει πειραματιστεί στο παρελθών με ποιο πολύπλοκες δομές και φόρμες, η και ακόμα ποιο πειραματικές. Ο άνθρωπος μπορεί. Αλλά θέλει να κάνει κάτι άλλο. Θεωρώ πως εάν ακούσει κάποιος την δουλειά του από τα πρώτα του βήματα θα το καταλάβει αυτό. Αν και από τότε, είχε μια ποιο αφαιρετική διάθεση – και ατμοσφαιρική χροιά ταυτόχρονα, που αμφιταλαντευόταν είτε από θέμα σε θέμα, είτε από άλμπουμ σε άλμπουμ, ακόμα και στο ίδιο κομμάτι.

 

Ο ήχος και οι δονήσεις που προκαλεί η κάθε συχνότητα είναι το κλειδί στην μουσική του. Το πιστεύω αυτό. Για παράδειγμα, όταν παίζει μια πλάτη από ''έγχορδα'' και το μόνο που θα ακούσεις είναι ένα καμπανάκι για 10 δευτερόλεπτα, ξέρει γιατί το κάνει. Όταν το φλαουτάκι θα κάνει ένα βιαστικό πέρασμα εκφράζοντας μια μελωδία 4-5 φθόγγων μέσα στο απόλυτο μουσικό κενό κάνοντας ένα βιαστικό paning, υπάρχει λόγος, έγινε εκεί, όχι για να γεμίσει το κενό και να πουν όλοι..''ώπ! ένα φλάουτο!'' αλλά γιατί εκεί πρέπει να αναπνεύσει, να φλερτάρει η να ηλεκτρίσει την ατμόσφαιρα και εσύ να το ακούσεις.

 

Όποτε άκουσα διασκευή σε κομμάτια του Β.Π απογοητεύτηκα. Είναι λογικό αυτό. Μιας και η όλη σύνθεση του, είναι ένας οργανισμός που δεν μπορείς να επέμβεις δημιουργικά. Το αποτέλεσμα θα είναι κάτι άλλο, εντελώς διαφορετικό. Η συνθέσεις του είναι ένα και το αυτό - με την παραγωγή του. Αυτό δεν είναι μειονέκτημα αλλά ούτε και προτέρημα, απλώς είναι χαρακτηριστικό του που τον κάνει να ξεχωρίζει.

 

Εάν σε κάποιον δεν αρέσει η μουσική του Β.Π είναι λογικό, απλά δεν τον εκφράζει. Αυτό όμως δεν μειώνει την αξία αυτού του καλλιτέχνη.

 

Οι περισσότεροι των κρίνουν έχοντας ακούσει ένα δύο δίσκους ή μια συλλογή ή το ''chariots of fire''. Δεν δύνεσαι να κρίνεις η να σχολιάσεις το έργο ενός καλλιτέχνη έχοντας στην μουσική σου μνήμη μόνο το ένα χιλιοστό από αυτό.

 

Θα επανέλθω. Ο χρόνος μου περιορισμένος....

 

**KOTS... δεν τίθεται θέμα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαίρομαι που απαντά ένας άνθρωπος με επιχειρήματα. Που αναλύει την ουσία του τρόπου που γράφει μουσική ο Vangelis. Που υποστηρίζει έναν συνθέτη που του αρέσει έχοντας αναλύσει το γιατί. Αυτό που υποστήριξα είναι σχεδόν το ίδιο φιλε WAV, απλά εσένα σου αρέσει, εγώ περίμενα περισσότερα πράγματα, είναι καθαρά θέμα τι μας αρέσει να ακούμε. Ποτέ δεν απαξίωσα τον ήχο του, ίσα-ίσα το αντίθετο. Παρόλαυτα έλαβα πυρά χωρίς λόγο, οι περισσότεροι μίλησαν λες και ήθελαν να με κάνουν να μου αρέσει με το ζόρι. Λες και είναι αμάρτημα να μη μου αρέσει (και πάλι λέω, δεν αναφέρομαι στον ήχο του, ο οποίος μου αρέσει). Πραγματικά αυτά που έγραψες ήταν μια πολύ πολιτισμένη και όμορφη απάντηση (την οποία περίμενα νωρίτερα απο το "fun club") ακόμα και αν δεν αποτελεί άμεση απάντηση στις δικές μου απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που απαντά ένας άνθρωπος με επιχειρήματα. Που αναλύει την ουσία του τρόπου που γράφει μουσική ο Vangelis. Που υποστηρίζει έναν συνθέτη που του αρέσει έχοντας αναλύσει το γιατί.

 

Η ανάλυση του WAV είναι ένα σύνολο προσωπικών εκτιμήσεων θαυμασμού που μπορεί να έχουν (ή μπορεί να μην έχουν) σχέση με τον Vangelis. Οπωσδήποτε δεν είναι μουσικολογική ανάλυση.

 

Αυτό που υποστήριξα είναι σχεδόν το ίδιο φιλε WAV' date=' απλά εσένα σου αρέσει, εγώ περίμενα περισσότερα πράγματα, είναι καθαρά θέμα τι μας αρέσει να ακούμε.[/quote']

 

Βλέπω κατάπληκτος ότι το κύριο στοιχεία αναφοράς παραμένει το "μου αρέσει" ή "δεν μου αρέσει".

 

Ποτέ δεν απαξίωσα τον ήχο του' date=' ίσα-ίσα το αντίθετο. Παρόλαυτα έλαβα πυρά χωρίς λόγο, οι περισσότεροι μίλησαν λες και ήθελαν να με κάνουν να μου αρέσει με το ζόρι. Λες και είναι αμάρτημα να μη μου αρέσει (και πάλι λέω, δεν αναφέρομαι στον ήχο του, ο οποίος μου αρέσει).[/quote']

 

Αρέσω, αρέσεις, αρέσει... τα επιχειρήματα που στην ευχή είναι;

 

Πραγματικά αυτά που έγραψες ήταν μια πολύ πολιτισμένη και όμορφη απάντηση (την οποία περίμενα νωρίτερα απο το "fun club") ακόμα και αν δεν αποτελεί άμεση απάντηση στις δικές μου απόψεις.

 

Όμορφη ήταν όντως. Το fun club γράφεται FAN Club.

 

---

 

Τα παραπάνω είναι γενικές απορίες, όχι επίθεση σε οποιονδήποτε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---

 

Τα παραπάνω είναι γενικές απορίες' date=' όχι επίθεση σε οποιονδήποτε.[/quote']

 

 

Καλά που το διευκρινίζεις, γιατί παρά λίγο να σε παρεξηγούσα :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το λάθος μου στ'αγγλικά και ευχαριστώ για τη διόρθωση. Κάντο όμως και στα λάθη ελληνικών άλλων γιατί λέω να το πάρω προσωπικά...

Και όταν μάθεις τι θέλεις να βλέπεις εδώ μέσα πες το μας να σε ικανοποιούμε...

 

(Τα παραπάνω δεν είναι επίθεση σε κανέναν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που απαντά ένας άνθρωπος με επιχειρήματα. Που αναλύει την ουσία του τρόπου που γράφει μουσική ο Vangelis. Που υποστηρίζει έναν συνθέτη που του αρέσει έχοντας αναλύσει το γιατί.

 

Η ανάλυση του WAV είναι ένα σύνολο προσωπικών εκτιμήσεων θαυμασμού που μπορεί να έχουν (ή μπορεί να μην έχουν) σχέση με τον Vangelis. Οπωσδήποτε δεν είναι μουσικολογική ανάλυση.

 

Αυτό που υποστήριξα είναι σχεδόν το ίδιο φιλε WAV' date=' απλά εσένα σου αρέσει, εγώ περίμενα περισσότερα πράγματα, είναι καθαρά θέμα τι μας αρέσει να ακούμε.[/quote']

 

Βλέπω κατάπληκτος ότι το κύριο στοιχεία αναφοράς παραμένει το "μου αρέσει" ή "δεν μου αρέσει".

 

Ποτέ δεν απαξίωσα τον ήχο του' date=' ίσα-ίσα το αντίθετο. Παρόλαυτα έλαβα πυρά χωρίς λόγο, οι περισσότεροι μίλησαν λες και ήθελαν να με κάνουν να μου αρέσει με το ζόρι. Λες και είναι αμάρτημα να μη μου αρέσει (και πάλι λέω, δεν αναφέρομαι στον ήχο του, ο οποίος μου αρέσει).[/quote']

 

Αρέσω, αρέσεις, αρέσει... τα επιχειρήματα που στην ευχή είναι;

 

Πραγματικά αυτά που έγραψες ήταν μια πολύ πολιτισμένη και όμορφη απάντηση (την οποία περίμενα νωρίτερα απο το "fun club") ακόμα και αν δεν αποτελεί άμεση απάντηση στις δικές μου απόψεις.

 

Όμορφη ήταν όντως. Το fun club γράφεται FAN Club.

 

---

 

Τα παραπάνω είναι γενικές απορίες' date=' όχι επίθεση σε οποιονδήποτε.[/quote']

 

 

Καποιοι αρχιζουν να εμφανιζουν τα ιδια συμπτωματα με προηγούμενο modulator που εφυγε νυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν μάθεις τι θέλεις να βλέπεις εδώ μέσα πες το μας να σε ικανοποιούμε...

 

Θα ήθελα να βλέπω συζητήσεις για τη μουσική (ή οτιδήποτε άλλο) στις οποίες οι συμμετέχοντες να παρέχουν επιχειρήματα' date=' όχι δηλώσεις του στυλ "μου αρέσει" και "δεν μου αρέσει". Κανένας σοβαρός άνθρωπος που έχει τελειώσει το Δημοτικό δεν προβάλει τις προσωπικές του αρέσκειες ή απαρέσκειες σαν επιχειρήματα - μπορεί να τις αναφέρει αν θέλει (και αν οι άλλοι του απαντούν σε αυτό το επίπεδο) - αλλά δεν δικαιούται να τις επικαλείται σαν αξιώματα. Για περισσότερες πληροφορίες γύρω από το θέμα μπορείς να δεις προηγούμενα δικά μου ποστ, αλλά (ακόμη καλύτερα) μπορείς να αναζητήσεις και να μελετήσεις οποιαδήποτε σοβαρή κριτική προσέγγιση για οποιοδήποτε έργο τέχνης σε όλη τη διάρκεια του 20ου αιώνα. Όσο για το λάθος σου στα αγγλικά το διόρθωσα διότι η λέξη που έγραψες έχει σαφέστατα άλλο (και κατά τη γνώμη προσβλητικό) νόημα σε σχέση με αυτή που ήθελες να γράψεις.

 

Καποιοι αρχιζουν να εμφανιζουν τα ιδια συμπτωματα με προηγούμενο modulator που εφυγε νυχτα
Αυτή η δήλωση είναι κακοήθης αγαπητέ S4410, καθώς την απευθύνεις σε ένα κοινό που εν' πολλοίς δεν είχε την ευκαιρία να γνωρίσει εκείνον τον modulator ή τις ακριβείς συνθήκες υπό τις οποίες έφυγε. Τιμώ εκείνον τον modulator παρά τις προσωπικές διαφωνίες μαζί του και αφήνω στους υπόλοιπους που τον τιμούν (ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί) να σου απαντήσουν αν τους ενδιαφέρει. Σου προτείνω να ζητήσεις συγνώμην για αυτό το φραστικό σου ατόπημα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν μάθεις τι θέλεις να βλέπεις εδώ μέσα πες το μας να σε ικανοποιούμε...

 

Θα ήθελα να βλέπω συζητήσεις για τη μουσική (ή οτιδήποτε άλλο) στις οποίες οι συμμετέχοντες να παρέχουν επιχειρήματα' date=' όχι δηλώσεις του στυλ "μου αρέσει" και "δεν μου αρέσει". Κανένας σοβαρός άνθρωπος που έχει τελειώσει το Δημοτικό δεν προβάλει τις προσωπικές του αρέσκειες ή απαρέσκειες σαν επιχειρήματα - μπορεί να τις αναφέρει αν θέλει (και αν οι άλλοι του απαντούν σε αυτό το επίπεδο) - αλλά δεν δικαιούται να τις επικαλείται σαν αξιώματα. Για περισσότερες πληροφορίες γύρω από το θέμα μπορείς να δεις προηγούμενα δικά μου ποστ, αλλά (ακόμη καλύτερα) μπορείς να αναζητήσεις και να μελετήσεις οποιαδήποτε σοβαρή κριτική προσέγγιση για οποιοδήποτε έργο τέχνης σε όλη τη διάρκεια του 20ου αιώνα. Όσο για το λάθος σου στα αγγλικά το διόρθωσα διότι η λέξη που έγραψες έχει σαφέστατα άλλο (και κατά τη γνώμη προσβλητικό) νόημα σε σχέση με αυτή που ήθελες να γράψεις.[/quote']

 

 

Δεν έχω ιδέα τι σημάινει αυτό που θεωρείς προσβλητικό, αν θες εξήγησέ το για να το ξέρω.

Σχετικά με τα υπόλοιπα, όταν επιχείρησα να μιλήσω με επιχειρήματα, λίγοι κατάλαβαν τι ήθελα να πώ. Και τελικά εδώ μέσα ΔΕΝ πρέπει να λέμε τι μας αρέσει; Έπρεπε να ξαναγράψω όλα μου τα posts πάνω στο θέμα από την αρχή; Και στο κάτω κάτω φίλε Wow! πραγματικά επειδή ΟΠΩΣ και να μιλήσει κανείς, πάντα κάποιος θα βγεί και θα πεί κάτι αντίθετο (θεμιτότατον), μίλησα και σα μουσικός, μίλησα και σαν απλός ακροατής. Δε μπορώ να καταλάβω ειλικρινά γιατί αυτές οι (τουλάχιστον) παρατηρήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω ειλικρινά γιατί αυτές οι (τουλάχιστον) παρατηρήσεις...
Μα δεν υπάρχει τίποτε να καταλάβεις... όπως ήδη είπα (αλλά δεν με πίστεψες) τα παραπάνω δεν ήταν προσωπικές επιθέσεις. Μια γνώμη είπα και εγώ (στηριγμένη βέβαια στα σχόλιά σου), και βλέπεις πως ερμηνεύτηκε. Μήπως υπάρχει καχυποψία χωρίς λόγο; Τέλος πάντων...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου