Προς το περιεχόμενο

Vangelis


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aνοίγω post θυμωμένος με όσα διαβάζω.Διαγράψτε το αν δεν σας αρέσει.

 

 

Εχω βαρεθεί τη συνολική απαξίωση και συγκεκριμένα από άτομα που δεν έχουν να κάνουν με τον τομέα που εύκολα μηδενίζουν.Και συγκεκριμένα βαρέθηκα τους αυτοδίδακτους που μιλάνε ρομαντικά για τη μουσική και για το πόσο τους έχει καταστρέψει την ζωή χωρίς να έχουν γευτεί τη μειονεξία "ένα παιδάκι 12 ετών είναι αντικειμενικά καλύτερος μουσικός από μένα" (σε αντικειμενικά πράγματα αυτί, reading,κλπ) ή να φύγουν από το δασκαλό τους με κλάματα επαναλαμβάμοντας τη φράση "and you try it and you try it and you never get there" (I am Sam /Σων Πεν)

 

:lol: :cry: :lol:

 

Δεν ξέρω τι κάνουν τα παιδιά στο πολυτεχνείο - και για να είμαι ειλικρινής, δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι αυριανοί δημόσιοι υπάλληλοι - αλλά ελπίζω ότι δεν περιμένεις από ανθρώπους που είναι παθιασμένοι με τη μουσική να μιλάνε σαν αρσακειάδες και να βάζουν στο "ντουλάπι" την αργκό τους ή τα μπινελίκια τους.

 

Εδώ κι αν διαφωνώ κάθετα.Ναι υπ'αρχουν αυριανοί δημόσιοι υπάλληλοι στις σχολές,ναι οι περισσότεροι κοροϊδεύουμε την κοινωνία με το να είμαστε φοιτητές,ναι ο μπαμπάς μου μου έχει πάρει τις κιθάρες μου,αλλά έχει ιδέα κανείς από αυτους που απαξιώνουν το σύνολο το φοιτητών με τόσο προκλητικό τρόπο τον κλονισμό που υφίσταται κάποιος που ασχολείται με την επιστήμη?

 

 

Το theremin το έφτιαξε φυσικός ,τα πεταλάκια που χρησιμεύουν για την έκφραση του ψυχισμού του κάθε τυχάρπαστου που αυτοπροσδιορίζεται ως καλλιτέχνης τα έφτιαξαν ηλεκτρονικοί-μηχανικοί.Δεν είχαν όραμα αυτοί?Ήταν ωμοί τεχνοκράτες σε αντίθεση με εμάς τους μουσικούς?

 

 

 

Είχε πει κάποτε ο Κώστας Καββαθάς:"...πως να ειναι ο πολιτισμός σε ένα κράτος όταν τα πρότυπα που προβάλλονται είναι τα αστερια της tv και όχι οι καθημερινοί φοιτητές της φυσικής ,των Μαθηματικών και του πολυτεχνείου;..."

 

 

 

 

 

Είμαι φυσικός και όταν πήγα να ζητήσω πτυχιακή πάνω στην κιθάρα δεν μου έδινε ο επιβλέπων καθηγητής γιατί είχε (και μου έδειξε) πάνω από 10 διπλωματικές εργασίες πάνω στην κιθάρα το πιάνο, το βιολί κλπ.Τις είχαν κάνει αυτοί οι φοιτητές που παραπάνω αποκαλούνται αυριανοί δημόσιοι υπάλληλοι.Για να μην ανοίξω το θέμα των ανώτερων Μα θηματικών και της άνωτερης αρμονίας (πειραματισμοί με άλγεβρα Bull) που πήρε το μάτι μου σε εκείνο το γραφείο και με πήρε από κάτω.

 

Παρατηρήστε δε ότι τη μία μιλάω σαν φυσικός και την άλλη σαν μουσικός.Και στα δύο άμπαλλος είμαι αλλά ξέρω το γιατί.Έχω δει πως είναι το κάτι παραπάνω και αναγνωρίζω την ασημαντότητα μου.Έχω αποκτήσει τουλάχιστον σεβασμό για αυτούς που έχουν ασχοληθεί ουσιαστικά με κάτι.

 

Και κάτι τελευταίο :με όλο το υπόλοιπο ποστ του Wow! περί του ποιοι είμαστε μέλη του noiz συμφωνώ και είμαι περήφανος αν ανήκω σε μια τέτοια ομάδα.

 

 

Αυτά.Σόρι αν σας κούρασα με το μακροσκελές ποστ.Φιλικά(τελικά) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Blue, κακώς αρπάχτηκες, διότι δεν διαφωνούμε σε τίποτε.

Μετέφερα αυτή τη συζήτηση και τα ποστ που προηγήθηκαν σε ένα νέο thread (Συμπεριφορά στο φόρουμ) ώστε να μην μολύνουμε άλλο το ποστ για τον Vangelis.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρπάχτηκα .Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το τι πιστεύει ο καθένας ,ήθελα να πω τη γνώμη μου.απλά επειδή είναι πολύ ευκολο να παρεξηγησει κανεις τα γραπτά ...όπως αναφέρεται πάντα οταν φτάνει σε τέτοιο σημείο η συζήτηση.

 

Τεσπά σόρι που κι εγώ λέρωσα το θρεντ του Vangelis με κάτι άσχετο.Γράφω πάλι επειδή το δικό μου ποστ δεν μεταφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαρεθεί τη συνολική απαξίωση και συγκεκριμένα από άτομα που δεν έχουν να κάνουν με τον τομέα που εύκολα μηδενίζουν.

 

Aκόμα χειρότερα είναι τα βαρύγδουπα λόγια από ανθρώπους που νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με τον τομέα που υμνούν. Οι φοιτητές ξεπερνούν και τους μουσικούς στο θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γεγονός ότι ο Παπαθανασίου κατάφερε και έκανε ό,τι έκανε χωρίς σπουδές σε ωδείο και επίσημες περγαμηνές φανερώνει πόσο σαθρό είναι αυτό που συμβαίνει κατά κόρον στην ελλάδα, να θεωρούνται ως σημαντικοί μόνο όσοι έχουν περάσει από τα επίσημα κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Flipper δε μπορείς να βγάζεις γενικά συμπεράσματα απο τη μια πλευρά μόνο. Όλα παίζουν. Ο Θεοδωράκης είχε κάνει ανώτερες ωδειακές σπουδές, ο Χατζιδάκις όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γεγονός ότι ο Παπαθανασίου κατάφερε και έκανε ό' date='τι έκανε χωρίς σπουδές σε ωδείο και επίσημες περγαμηνές φανερώνει πόσο σαθρό είναι αυτό που συμβαίνει κατά κόρον στην ελλάδα, να θεωρούνται ως σημαντικοί μόνο όσοι έχουν περάσει από τα επίσημα κανάλια.[/quote']

 

Δυστυχώς ο Flipper εδώ έχει σημαντική δόση αλήθειας!!!

 

Η περίπτωση Παπαθανασίου το αποδεικνύει περίτρανα... Έπρεπε να πάει Γαλλία αλλιώς.... Τρέχα γύρευε…

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν αναγνωριστικε στην Ελλαδα. Αναγνωριστικε στο εξωτερικο. Γιατι εκει εξω μετραει λιγο περισσοτερο η πραγματικη αξια.

 

Ωδειο εχει βγαλει. Οχι ομως ολο. Εχει τελειωσει τη σχολη καλων τεχνων οσον αφορα σπουδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ που είσαι σχετικός θέλεις να δεις τον Βανγκέλις να τα σπάει λες και είναι στα μπουζούκια;

 

Και όμως του λείπει λίγο σπάσιμο του βαγγέλη, λίγο ροκιά λίγο συνέχεια σε aphrodites child, λίγο ακραίο άκουσμα,

 

Πάντως άνθρωποι, εν ζωή, όπως ο βαγγέλης, ο jean michel, ο peter gabriel, δεν χρείαζετε να αποδείξουν τίποτα.. είναι σημείο αναφοράς... απλά αν μας ακούν ή αν μας βλέπουν ας μας κάνουν λίγο τα χατήρια ας τα σπάσουν και αυτοί ρε αδερφέ.... Γεράσανε στην μουσική βιομηχανεία και αυτό όπως και να έχει φέρνει κορεσμό.. και πολλές φορές και αηδεία... πόσο μάλλον όρεξη για σπάσιμο.. νεύρο και ροκιά όπως άνθρωποι που δεν έχουν τα χρόνια τους στην μπίζνα γιατί καήκαν απο της αναθειμιάσεις της ζωής, ης βιοπάλης, των ουσιών και της κρεπάλης.....κράζοντας ένα κόσμο για τον οποίο και αυτοί είναι υπεύθυνοι...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου