Προς το περιεχόμενο

Νέος υπολογιστής από την αρχή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω υπολογιστή από την αρχή, αλλα επειδή έχω 2 χρόνια να ασχοληθώ σοβαρα με τέτοιο θέμα, και αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ λαπτοπ (καλός μεν αλλα δεν γίνετε αναβάθμιση), θέλω να μου πείτε μία γνώμη τι να βάλω μέσα. το budget είναι γύρο στα 700. (Μην υπολογίζετε σε πληκτρολόγια οθόνες και λοιπά αναλώσημα, καθαρά υπολογιστικά μέρη.

 

Υ.Γ. Αν γίνετε να είναι και σχετικά αθόρυβος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

προταση μου την οποια θα υλοποιησω συντομα

 

AMD 1055T με GIGABYTE motherboard.

αριστες επιδοσεις σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απο INTEL.

 

για τα υπολοιπα hdd,vga etc,εχει πολλες προτασεις, οποτε περι ορεξεως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel i5 όχι Intel i7 οπωσδήποτε. Φθηνό, ευέλικτο στη χρήση των πυρήνων και όχι τόσο ενεργειακά απαιτητικό με των παρόμοιων επιδόσεων i7. Προτείνω μια μητρική των 40 - 80 ΕΥΡΩ, να στοχεύσεις κυρίως την MSI, αρκετά αξιόπιστη, δύο υπολογιστές είχα σε όλη μου τη ζωή και είχα MSI, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Δεύτερον, ενώ μπορεί να πει κάποιος άνετα πως η σημερινή αγορά υπολογιστών έχει βελτιωθεί τόσο πολύ που δεν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση στα parts, δηλαδή ένας normal Η/Υ αυτού του μήνα μπορεί να παίξει απαιτητικά παιχνίδια, να δουλέψει αξιόπιστα τον ήχο, να απαραράγει ικανοποιητικά videos και να προσφέρει τα πάντα γενικά. Ωστόσο για να ποστάρεις σε αυτό το forum μάλλον στοχεύσεις να δουλέψεις πολύ ήχο, αλλά και πάλι θα σε ρωτήσω τι έχεις στο νου σου να κάνεις με αυτόν τον Η / Υ;

 

ΥΓ. Τα 700 μόνο για τα μέρη προσφέρουν πολύ καλά πράγματα. Και φυσικά θα είναι ΥΠΕΡ ΑΘΟΡΥΒΟΣ. :)

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΖΕΣΤΗΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ακου το καλυτερο αυτη την στιγμη best buy για σταθερο υπολογιστη καινουργιο ειναι αυτος

 

Εξαπυρηνος!!!!! :o

 

4gb ram DDR3 2000Mhz και ισως και με τα  ποιο γρηγορα timings 9-9-9-24!!!!! :o

 

1tb σκληρο 7200.10/32cache (ssd απλησιαστοι ακομα καποια στιγμη βαζεις!!

 

Full αθορυβο τροφοδιτκο(απο τα ποιο σοβαρο που κυκλοφορουν με efficiency 82%)

 

Καρτα 5450 αξιοπρεπεστατη και για παιχνιδακια(αν παιζεις)..(Γενικα ειναι τελειως αθορυβο το pc)  

 

Oτι ποιο τουμπανο στα καλυτερα λεφτα!!!!

 

ΜΕΓΙΑ ΣΟΥ!!! ;)

 

Υ.Γ Μην το σκεφτεσαι καθολου στα λεφτα που δινεις(και γενικοτερα) οσο δεν αναιβενουν οι τιμες....

 

picture1jg.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω υπολογιστή από την αρχή, αλλα επειδή έχω 2 χρόνια να ασχοληθώ σοβαρα με τέτοιο θέμα, και αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ λαπτοπ (καλός μεν αλλα δεν γίνετε αναβάθμιση), θέλω να μου πείτε μία γνώμη τι να βάλω μέσα. το budget είναι γύρο στα 700. (Μην υπολογίζετε σε πληκτρολόγια οθόνες και λοιπά αναλώσημα, καθαρά υπολογιστικά μέρη.

 

Υ.Γ. Αν γίνετε να είναι και σχετικά αθόρυβος...

 

Προτείνω να τσεκάρεις τις πρόσφατες σχετικές συζητήσεις που έχουν γίνει πάνω στο θέμα, ήταν αρκετά περιεκτικές και με πολλές καλές και τεκμηριωμένες απόψεις  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ακου το καλυτερο αυτη την στιγμη best buy για σταθερο υπολογιστη καινουργιο ειναι αυτος

 

Εξαπυρηνος!!!!! :o

 

και τί να το κάνει το εξαπύρηνο? βρες μου 1 εφαρμογη που να αξιοποιεί πάνω από 2 πυρήνες...

 

4gb ram DDR3 2000Mhz και ισως και με τα  ποιο γρηγορα timings 9-9-9-24!!!!! :o

 

ξεκολλήστε με τις RAM πάνω από τα 1333Mhz, αν δεν υπερχρονίσεις τη CPU ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ πάνω από 1333

 

1tb σκληρο 7200.10/32cache !!

 

Καλή επιλογή αν κ προτείνω SSD για λειτουργικό κ software και για αποθηκευτικό WD Caviar Black

 

Full αθορυβο τροφοδιτκο(απο τα ποιο σοβαρο που κυκλοφορουν με efficiency 82%)

 

έχει αποσπώμενα καλώδια? αν όχι πάρε ενα παρόμοιο με αποσπώμενα καλωδια

 

Oτι ποιο τουμπανο στα καλυτερα λεφτα!!!!

 

Intel και πάλι Intel (imho)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστώ πολύ. Τον υπολογιστή τον θέλω για καθαρά θέματα μουσικης. Παιχνιδια δεν παίζω, αλλά θέλω να ανοίγω cubase 5 και 30Vst και να κάνω και rewire άλλο ένα πρόγραμμα και να μην μου βγάζει η οθόνη "Game Over".  :P. Όσο για το αθόρυβος μου είναι αναγκαίο αφού με το λάπτοπ όταν ηχογραφώ με πυκνοτηκο μικρόφωνο, κάπου μέσα ακούγετε ένα "φσσσσ". Και πάλι ευχαριστώ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

και τί να το κάνει το εξαπύρηνο? βρες μου 1 εφαρμογη που να αξιοποιεί πάνω από 2 πυρήνες...

 

 

Εχεις και δεν εχεις αδικο .Απλα με ενα τετοιο μηχανημα θα ξεχασει να κανει αναβαθμιση και θα εχει δωσει πολυ καλα λεφτα!!!!

 

 

 

ξεκολλήστε με τις RAM πάνω από τα 1333Mhz, αν δεν υπερχρονίσεις τη CPU ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ πάνω από 1333

 

Εδω εχεις απολυτο αδικο διαβασε λιγο παραπανω γιατι λες οτι να ναι (βαριεμαι να εξηγω)

 

 

Καλή επιλογή αν κ προτείνω SSD για λειτουργικό κ software και για αποθηκευτικό WD Caviar Black

 

Απολυτο δικιο.

 

έχει αποσπώμενα καλώδια? αν όχι πάρε ενα παρόμοιο με αποσπώμενα καλωδια

 

Υπαρχει ακριβως το ιδιο σε modular με λιγα παραπανω λεφτα..

 

 

Intel και πάλι Intel (imho)

 

???

 

Φιλε  μου εφοσον διαθετεις τετοιο budget τουμπανιασου να τελειωνεις

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχεις απολυτο αδικο διαβασε λιγο παραπανω γιατι λες οτι να ναι (βαριεμαι να εξηγω)

 

φίλε μου το ''βαριεμαι να εξηγω'' δεν είναι απάντηση...να εξηγήσεις...

 

φιλικά... :)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου