Προς το περιεχόμενο

Instabul Xist ή Sabian Xs20 ιδου η απορεια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνοντας για μια σειρα σχετικα φτεινη και οσο το δυνατον καλυτερη απο αποψη ποιοτητας και ηχου κατεληξα σε αυτες τις δυο.Κοιταξα Paiste PST5,Zildjian ZBT αλλα δεν τρελαθικα κιολας.Οποτε λεω να στραφω σε μια απο αυτες τις δυο σειρες.

Ποια η γνωμη σας για αυτες?Αν εχετε καμια αλλη προταση ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν θες απαραίτητα καινούρια πιατίνια 8α πρότεινα να κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα. Θα βρείς μεγάλη ποικιλία από κορυφαία πιατίνια. Μην κολλάς σε μάρκες απλά άκουσέ τα και διάλεξε αυτά που σου αρέσουν περισσότερο είτε είναι καινούρια είτε μεταχειρισμένα. Ότι και να σου πούμε δεν θα έχει νόημα εφόσον ο καθένας επιλέγει με βάση τα δικά του αυτιά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κριμα να δινεις τα χρηματα σου για φθηνες σειρες γνωστων εταιρειων που πολλες φορες δε διαφερουν απο λαμαρινες.εχει δικιο ο chembeast κοιταξε στα μεταχειρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κριμα να δινεις τα χρηματα σου για φθηνες σειρες γνωστων εταιρειων που πολλες φορες δε διαφερουν απο λαμαρινες.εχει δικιο ο chembeast κοιταξε στα μεταχειρισμενα.

 

Υπερβάλλεις πολύ νομίζω... ειδικά όσον αφορά τις δύο αυτές σειρές.

 

Όσον αφορά την αγορά μεταχειρισμένων και την αγορά καινούριων είναι προφανές πως και οι δυο πλευρές έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει οντως να υπερβαλλω.δεν εχω παιξει με αυτες τις σειρες αλλα πιστευω οτι θα ειναι οτι ηταν στα νιατα μου π.χ. οι σειρες της paiste 101 και 404 που ηταν για κλαματα.πιστευω οτι ειναι καλυτερα βρει καλα μεταχειρισμενα πιατα θα το ευχαριστιεται καλυτερα οταν τα ακουει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καλύτερα να ακούσεις και να δεις μόνος σου τι σου αρέσει περισσότερο...

 

 

Άν το κοιτάξεις τώρα από θέμα χρημάτων θα σου έλεγα να πας στα Sabian μιας και είναι πιο φτηνά [μέχρι και 120 ευρώ διαφορά είδα σε διάφορα sites] και επίσης είναι πιο βαριά και παχιά πιατήνια με αποτέλεσμα να κρατήσουν περισσότερο. Ειδικά αν είσαι αρχάριος είναι ότι πρέπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαι λατρης και πιστος οπαδος των istanbul traditional τα τελευταια 15 χρονια τωρα στα χερια μου επεσε μολις πριν λιγες μερες ενα σετ sabian xs που πηρα απο ανταλλαγη απο ενα φιλο στο noiz.

Πραγματικα αυτη η σειρα της sabian με εξεπληξε ευχαριστα και σαν ηχος που ειναι πολυ μοντερνος και μου θυμισε και λιγο ΑΑΧ  ειδικα στα crash αλλα προπαντων απο την ποιοτητα κατασκευης και το φινιρισμα που σε παραπεμπει σε ακριβοτερα πιατα και δεν μοιαζει καθολου μα καθολου με τα Β8proκαι τα συνηστω  σαν σχεση ποιοτητας-τιμης και πολυ καλου ηχου για την κατηγορια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O jazzer δεν υπερβαλλει. Με τα ιδια  χρηματα σε μεταχειρισμενα παιρνεις τα κορυφαια πιατινια τοσο σε istanbul οσο και σε Sabian.

 

Επισης καπου ειδα να γραφεται οτι τα πιατινια που ειναι πιο βαρια κ σκληρα αντεχουν περισσοτερο. Αστικος μυθος! Ειναι γνωστο απο τη μηχανικη, οτι τα πιο σκληρα και ακαμπτα υλικα ειναι πιο πιθανο να σπασουν. Ενω ενα πιο μαλακο-ελαστικο υλικο μπορει να παραμορφωθει περισσοτερο κ να απορροφησει την ενεργεια καλυτερα χωρις να σπασει.

 

Επι του πρακτεου, εχω παιξει κ με τις δυο σειρες σε στουντιο. Οκ ειναι, εγω προσωπικα (παιζω ροκ κ μεταλ) θα επαιρνα τα sabian, αλλα θα επιμεινω οτι τα χρηματα ειναι πολλα, και καλυτερα να παρεις μεταχειρισμενα (zildjian A custom, Sabian AA AAX, paiste 2002)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα μπορείς να βρείς πολύ καλές περιπτώσεις μεταχειρισμένων!

 

Απλά εγώ θα πρότεινα, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να το ακούσεις πρώτα το πιάτο. Αν είναι να πάρεις ένα που δεν το έχεις ακούσει (και δε λέω για video, αλλά για από κοντά!) μόνο και μόνο για να γλυτώσεις μερικά χρήματα και επειδή "πρέπει να είναι φοβερό όπως ακούγεται στο video", πάρε το πιο ακριβό, το οποίο το έχεις ακούσει και ξέρεις οτι σου κάνει και σου αρέσει.

 

Και μην κολλάς σε μάρκες! :D

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου