Προς το περιεχόμενο

Το απόλυτο Bass Combo/Μπασιστες εδω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω το Para Driver DI. Στα περισσοτερα live πηγαινω χωρις ενισχυτη. Καρφι απο την XLR εξοδο στην κονσολα και εχω ηχαρα. Ο ενισχυτης ειναι μονο για να ακουω τι παιζω (αν χρειαζεται τη βγαζω και απο τα μονιτορ). Δουλευει και αψογα με το fuzz (Guyatone TZ2 στη λουπα του Boss LS-2) που χρησιμοποιω.

 

Το VT Bass δεν εχει balanced output, οποτε θες ενα DI για να παει κονσολα. Το Deluxe εχει και XLR εξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οποτε, ναι Class D ειναι η τεχνολογια του τωρα. Προσωπικη αποψη οτι αν συνδιαστει και με λαμπα στην προενισχυση μπορει να εχουμε και τον απολυτο συνδιασμο, δεν ειμαι σιγουρος. Μενει να ακουσω αποψεις.

Εγώ στο σπίτι (hifi) έχω (και) λαμπάτη (ιδιοκατασκευή) προενίσχυση με Tripath τελικό (T-Class).Μια χαρά είναι.

Απόλυτος συνδυασμός ΔΕΝ υπάρχει.

Και εδώ που τα λέμε τώρα....

Συγνώμη αλλά αυτο που ξερω ειναι οτι με αυτη τη μουσική που ασχολείσαι

οτι ενισχυτή και να παρεις το ιδιο .....( πραγμα) θα ακούγετε

Πάρε Watt και παίξε.&-

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησεις:

 

- Φαζ εχω Zvez Fuzz factory (προσοχη σκοτώνει), το οποιο εχει κανει πολλους ενισχυτες να τα φτυσουν αλλα και ενα ReezaFratzitz (yeah!) της Δανεζικης Emma (distortion).

 

- Χαζα του στυλ, παιζω μονο με μονιτορ δεν τα καταλαβαινω, μπραβο ομως αν μπορεις να τη βγαλεις κι ετσι. Εγω οποτε αναγκαστηκα ημουν για να κοψω φλεβες και να τα παρατησω.

 

- Τελικως, ναι, μαζι σας. Παρε Βατ και παιξε. Απλα ειναι και η γκαβλα ρε παιδια. Τα καλυτερα λαιβ τα καναμε οταν καταφεραμε τον απολυτο ηχο για την μπαντα, κι αυτο γιατι μεταμορφωνεσαι στη σκηνη οταν εχεις καλο ηχο. Δεν ειναι οτι ψαχνω πολυτελειες, ειναι οτι ψαχνω για κατι που θα μου δινει αυτον τον ηχο παντου και παντα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά αυτο που ξερω ειναι οτι με αυτη τη μουσική που ασχολείσαι

οτι ενισχυτή και να παρεις το ιδιο .....( πραγμα) θα ακούγετε

 

Χωρις παρεξηγηση αλλα αυτο που λες δειχνει παντελη αγνοια της συγκεκριμενης μουσικης!Ισα ισα ειναι απο τα ειδη που απαιτει το μπασο να εχει συγκεκριμενη ταυτοτητα ηχητικα και μαλιστα να βγαινει πολυ πιο μπροστα απο αλλα ειδη μουσικης πιο ξεπερασμενα!Γι αυτο και διαφωνω τελειως με τη λογικη ολα το ιδιο ακουγονται αλλα πρεπει να βρει ακριβως το ηχοχρωμα ενισχυτη που του ταιριαζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Συ οίδας. Για να το λές ....

Απλώς ο ερωτών είχε άλλη άποψη.

Γουατέβα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fuzz Factory δεν σου κοβει λιγο τα χαμηλα?Εγω οταν το ειχα δοκιμασει με το Stingray μου εκοβε ολες τις χαμηλες

 

πρεπει να βρεις συγκεκριμενη ρυθμιση για να δουλεψει με μπασο. ειναι τρελο-πεταλο, ποτε δεν ξερεις τι θα συμβει. Και μου εχει συμβει και λαιβ, να το πατησω και να γινει χαλασμος κυριου, μεχρι που καποιοι νομιζαν οτι καηκε ο ενισχυτης(!!!).

 

Χωρις παρεξηγηση αλλα αυτο που λες δειχνει παντελη αγνοια της συγκεκριμενης μουσικης!Ισα ισα ειναι απο τα ειδη που απαιτει το μπασο να εχει συγκεκριμενη ταυτοτητα ηχητικα και μαλιστα να βγαινει πολυ πιο μπροστα απο αλλα ειδη μουσικης πιο ξεπερασμενα!Γι αυτο και διαφωνω τελειως με τη λογικη ολα το ιδιο ακουγονται αλλα πρεπει να βρει ακριβως το ηχοχρωμα ενισχυτη που του ταιριαζει!

 

Ευχαριστω fleaman, ακριβως οπως τα λες. Το μπασο δεν παιζει απλα τις μπασες νοτες τις κιθαρας αλλα εχει δικο του εντελως ανεξαρτητο ρολο και ειναι μπροστα στη μιξη.

Πολλες φορες παιζω και ψηλα με φαζ/distortion οποτε ειναι σαν 3η κιθαρα με αλλα ηχοχρωματα ομως, που κανει το αποτελεσμα ιδιαιτερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω fleaman, ακριβως οπως τα λες. Το μπασο δεν παιζει απλα τις μπασες νοτες τις κιθαρας αλλα εχει δικο του εντελως ανεξαρτητο ρολο και ειναι μπροστα στη μιξη.

Πολλες φορες παιζω και ψηλα με φαζ/distortion οποτε ειναι σαν 3η κιθαρα με αλλα ηχοχρωματα ομως, που κανει το αποτελεσμα ιδιαιτερο.

 

Σωστος!Λειτουργουμε παρομοια!Πρεπει να εξαλειφθουν οι μπασοσαυροι που θεωρουν οτι το μπασο ειναι μονο τα 5 πρωτα ταστα! ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου