Προς το περιεχόμενο

Το απόλυτο Bass Combo/Μπασιστες εδω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ανακεφαλαιώσω:

- Το Micro-VR της Ampeg ειναι αποτυχημένο προιον. Δεν ειναι "κουβαδακι", αλλα καταλαβαινω. Στα ιδια κιλα, αλλοι φτιαχνουν πολυ καλυτερους ενισχυτες με πολλα περισσοτερα βαττ.

 

-Ο φιλος που προτεινει Phil Jones ξερει καθολου; Περιεργο πραγμα φαινετε, και οχι αυτο που θελω. Δηλαδη ηχεια 2χ10" ή 2χ15".

 

-Για την Eden/Nemesis εχω ακουσει τα καλυτερα. Ηταν και οι πρωτοι που καταφεραν να μειωσουν το βαρος, χωρις να χασουν σε ηχο. Ο συνδιασμος που προτεινει ο Audiokostas πρεπει να ειναι πολυ καλος αν και βρηκα καλυτερο (αλλα μαλλον ακριβοτερο) http://www.eden-electronics.com/info/reviews/pdf/GIT272%20rev_nemesis50028.pdf

 

- Η Ολλανδικη Hevos ειναι μαλλον μια καταπληκτικη μικρη εταιρια εδω Ολλανδια. Τα μηχανηματα της δεν τα εχω ακουσει, φαινονται ομως υψηλοτατου επιπεδου, σχεδον πολυτελειας (!), προσφατα το ωδειο εδω αγορασε ολοκληρη σειρα για το Φανκ-Τζαζ τμημα, αλλα προσωπικα οι τιμες καινε...! Πανακριβα!

 

- Ποστ Ροκ, δεστε Mogwai/Godspeed You Black Emperor/Explosions In The Sky κι αυτα που λεει ο φιλος JohnyOh.

 

- Ειμαι μεγαλος φαν Sonic Youth αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να σηκωνω απιστευτα βαρη και να πληρωνω 3000 ευρω για φουλ-λαμπα ενισχυτες Ampeg. Ετσι κι αλλιως εχω παιξει με πολλους απ'αυτους σε live και απο οτι μου λενε οι ιδιοκτητες, χρειαζονται καθε τοσο τρεξιμο για βλαβες, αλλαγες λαμπας και διαφορα αλλα προβληματα που παρουσιαζουν παλια μηχανηματα. Ασε που χρειαζεσαι και επιπλεον crew να βοηθαει. Επιπλεον τα πραγματα εχουν αλλαξει, τα συστηματα PA σε Ολλανδια και Αγγλια που παιζουμε ειναι πλεον απιστευτα και δεν χρειαζεσαι ενισχυτες-θηρία πλεον.

 

Συνεχιζουμε...

Markbass/Ashdown/Orange/TC Electronics κανεις?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ε, τότε να μην κάνουμε και τσιγκουνιές.

Από την στιγμή που τις προτείνει και ο τρισμέγιστος D. Dunn  ;)

Και με δύο κάθετους ιμάντες, κουβαλιέται εύκολα στον ώμο για να έχεις στο ένα χέρι αυτόν και στο άλλο χέρι το μπάσο.

Απλά.... Μην το κουράζουμε.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ποιό είναι το "ένα Eden" δεν μας λες

β) Δεν το έχεις ακούσει το Ampeg αλλά το απαξιώνεις

γ) Και προτείνεις και μηχάνημα που είναι καλό για slap όταν το παιδί σου είπε ότι δεν τον ενδιαφέρει

δ) To SWR SUPER REDHEAD με 2χ10 είναι 40 κιλά

 

Κατά τα άλλα καλά τα λες .............

Για το α θέμα είχα ξεχάσει το όνομα αν και δεν έβγαλε άλλο η EDEN και είναι το cxc 300

Για το β θέμα κάνεις μεγάλο λάθος ότι δεν το έχω ακούσει και δεν νομίζω να είπα κάτι τετοιο και πιστεψε με δεν είμαι από αυτους που τα ακούνε απο το internet και έχουν άποψη,εγώ συνήθως τα ακούω live και τα  αγοράζω

Για το γ θέμα την κουβέντα δεν την κάνουμε μόνο για το παλικάρι αλλά και για άλλους φίλους μπασίστες οι οποίοι ψάχνοντε για πληροφορίες αυτού του είδους και δεν νομίζω γενικά ότι βλάπτει  η ενημέρωση

Για το δ θέμα να ρωτήσω πόσο βάρος έχει ο orange με καμπίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανακεφαλαιώσω:

- Το Micro-VR της Ampeg ειναι αποτυχημένο προιον. Δεν ειναι "κουβαδακι", αλλα καταλαβαινω. Στα ιδια κιλα, αλλοι φτιαχνουν πολυ καλυτερους ενισχυτες με πολλα περισσοτερα βαττ.

 

-Ο φιλος που προτεινει Phil Jones ξερει καθολου; Περιεργο πραγμα φαινετε, και οχι αυτο που θελω. Δηλαδη ηχεια 2χ10" ή 2χ15".

 

-Για την Eden/Nemesis εχω ακουσει τα καλυτερα. Ηταν και οι πρωτοι που καταφεραν να μειωσουν το βαρος, χωρις να χασουν σε ηχο. Ο συνδιασμος που προτεινει ο Audiokostas πρεπει να ειναι πολυ καλος αν και βρηκα καλυτερο (αλλα μαλλον ακριβοτερο) http://www.eden-electronics.com/info/reviews/pdf/GIT272%20rev_nemesis50028.pdf

 

- Η Ολλανδικη Hevos ειναι μαλλον μια καταπληκτικη μικρη εταιρια εδω Ολλανδια. Τα μηχανηματα της δεν τα εχω ακουσει, φαινονται ομως υψηλοτατου επιπεδου, σχεδον πολυτελειας (!), προσφατα το ωδειο εδω αγορασε ολοκληρη σειρα για το Φανκ-Τζαζ τμημα, αλλα προσωπικα οι τιμες καινε...! Πανακριβα!

 

- Ποστ Ροκ, δεστε Mogwai/Godspeed You Black Emperor/Explosions In The Sky κι αυτα που λεει ο φιλος JohnyOh.

 

- Ειμαι μεγαλος φαν Sonic Youth αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να σηκωνω απιστευτα βαρη και να πληρωνω 3000 ευρω για φουλ-λαμπα ενισχυτες Ampeg. Ετσι κι αλλιως εχω παιξει με πολλους απ'αυτους σε live και απο οτι μου λενε οι ιδιοκτητες, χρειαζονται καθε τοσο τρεξιμο για βλαβες, αλλαγες λαμπας και διαφορα αλλα προβληματα που παρουσιαζουν παλια μηχανηματα. Ασε που χρειαζεσαι και επιπλεον crew να βοηθαει. Επιπλεον τα πραγματα εχουν αλλαξει, τα συστηματα PA σε Ολλανδια και Αγγλια που παιζουμε ειναι πλεον απιστευτα και δεν χρειαζεσαι ενισχυτες-θηρία πλεον.

 

Συνεχιζουμε...

Markbass/Ashdown/Orange/TC Electronics κανεις?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Μια που με ρωτάς αν ξέρω καθόλου

Συγνώμη αλλά αυτο που ξερω ειναι οτι με αυτη τη μουσική που ασχολείσαι

οτι ενισχυτή και να παρεις το ιδιο .....( πραγμα) θα ακούγετε

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον no wave, άντε και post punk, είναι οι sonic youth...

 

 

 

OFF TOPIC 1

 

Αυτό καλύτερο ακούγεται ( και οτι αλλο θες ..άντε πες alternative γενικά) για όλες αυτές τις μουσικές που ξεκίνησαν τότε  στις αρχές και στα μέσα  της δεκαετίας 80 στην Αμερική .Βέβαια  τότε αναβίωνε και το garage άλλα αυτό είναι μια άλλη ιστορία με ποιο πολύ ενδιαφέρον κατά την    ταπεινή μου  γνώμη

 

Κατε με μετά  rock  δεν υπάρχει

 

OFF TOPIC  2

 

Φίλε johny  σαν να βλέπω αυτοκόλλητο στο precision στείλε καμιά φωτο

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη παιζω και εγω σε μια garage/stoner/post rock μπαντα να σε ρωτησω αν εχεις σκεφτει καθολου για Gallien Krueger?Βεβαια εγω δεν εχω combo αλλα κεφαλι την 700 RB II και θεωρω οτι ειναι οτι πιο Bright για post rock ειδικα βαζοντας Delay,Flanger,Chorus που χρησιμοποιω αλλα και πολυ βρωμικος οταν περναω σε πιο stoner η grooveατα riffs...Αν θυμαμαι καλα βγαινει σε Combo ο 400 RB που ειναι το ιδιο μοντελο σε λιγοτερα Watt.Αν εχεις χρονο σου συστεινω ανεπιφυλακτα να τσεκαρεις τους Gallien μιας και παιζουμε και σε περιπου παρομοιες μπαντες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω ότι στο οικονομικό δεν ζορίζεσαι, ρίξε μια ματιά στους Tec Amp που φτιάχνονται και κοντά σου. http://www.tecamp.de/index.php?id=4

Τους άκουσα στη Γερμανία και μου άφησαν καλές εντυπώσεις.

Και πολύ ελαφριά combo.

Κορυφαίο παράδειγμα.... http://www.tecamp.de/index.php?id=141

2Χ12 στα 500W/4Ohm και μόνο 22 κιλά. Καλά είναι. Να τ' αφήσω;

 

-Για την Eden/Nemesis εχω ακουσει τα καλυτερα. Ηταν και οι πρωτοι που καταφεραν να μειωσουν το βαρος, χωρις να χασουν σε ηχο. Ο συνδιασμος που προτεινει ο Audiokostas πρεπει να ειναι πολυ καλος αν και βρηκα καλυτερο (αλλα μαλλον ακριβοτερο) http://www.eden-electronics.com/info/reviews/pdf/GIT272%20rev_nemesis50028.pdf

Το 4Χ10 και για τις πρόβες αλλά και για την πλειονότητα  των μαγαζιών της Αθήνας είναι μάλλον υπερβολή.

Ο ενισχυτής είναι ο ίδιος. το 2χ10 και ο amp μου πήγαν (καινούρια) στα €500. Με €60 (αν θυμάμαι καλά) παραπάνω έπαιρνα  τον 4Χ10. Αλλά προτίμησα τον 2Χ10 καθότι και βολικός στον όγκο και βάρος αλλά και βολικότερος στον ήχο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2Χ12 στα 500W/4Ohm και μόνο 22 κιλά. Καλά είναι. Να τ' αφήσω;

 

όπως βλέπω στα specs η τεχνολογία των class-D ενισχυτών έχει περάσει και στα bass combos, προς όφελος της σπονδυλικής στήλης των απανταχού μπασιστών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμος ημουν να βαλω λινκ για tecamp, αλλα με ninjaρε ο Οντιοκοστας.

 

Στα υπ'οψιν οτι την μπιχλα ΔΕΝ χρειαζεται πλεον να την ψαχνεις στον ενισχυτη. Παιρνεις ενα VT Bass και εχεις οση Ampegιλα θες.

 

Και ναι, το Class D ειναι το μελλον (ποιο μελλον δηλαδη, μιλαμε για τεχνολογια δεκαετιας και βαλε). Ασε τους μαζοχιστες να σπανε τη μεση τους για να νομιζουν οτι ακουνε "ζεστη". ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου