Προς το περιεχόμενο

Το απόλυτο Bass Combo/Μπασιστες εδω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητε fleaman εσυ τι εξοπλισμο εχεις;

 

Απο μπασα Musicman stingray(το βασικο μου οργανο),Fender Precision japan με basslines μαγνητες και ενα 5αρι Warwick Thumb που χρησιμοποιω πιο λιγο.Ενισχυτη κεφαλι Gallien Krueger 700 rb ΙΙ.Οπως σου ειπα πολυ κρυσταλο στα καθαρα και ταυτοχρονα πολυ βρωμικος και ογκωδης οταν το θελω...Κατι ξερει και ο Chancelor των tool ;).Απο πεταλακια εχω για fuzz το T-Rex bass juice και απο boss τα delay dd-3,Flanger και bass chorus οπου ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Ψαχνω ακομα για καμπινα...εχεις καμια προταση? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα το τελειωσω εδω το θεμα με εναν επιλογο.

 

Ψαχνωντας για εναν καινουργιο/μοντερνο κομπο/ενισχυτη μπασσου για αλτερνατιβ-ιντι-νοιζ-πανκ-ποστ-ροκ μπαντες, ειδα απειρα μοντελα, και τα παιδια εδω μεσα βοηθησαν αρκετα, αν και δεν υπηρξαν πολλοι να ξερουν για Ashdown/Orange Bass Terror που με ενδιαφερουν πολυ. Φαινετε επισης οτι το να δοκιμαζεις ενισχυτες σε μαγαζια ειναι απαραιτητο, ομως οχι παντα εφικτο διοτι δεν εχουν ολα τα μοντελα που θελεις να δεις, ακομα και εδω Ολλανδια (γιατι παραπονιεστε για Ελλαδα, παντου ειναι ετσι, ακομα και Λονδινο-απλα εκει κι εδω κυκλοφορει το χρημα και ολοι αγοραζουν κατευθειαν ακριβα, εγγυημενα -και βαρια- μοντελα).

 

Υπαρχουν παρα πολλες επιλογες πλεον στην αγορα, ιδιαιτερα αν θες να βρεις κεφαλι-καμπινα ξεχωρα. Εγω απλα κοιταζω στο μελλον, και θελω να εχω ενα μηχανημα που να κανει ακριβως τη δουλεια που θελω, χωρις πολλα/πολλα. Να ειναι λαφρυ και ευχρηστο, αλλα δυνατο αρκετα για να με βγαλει και σε μεγαλους χωρους.

 

Μετα απο πολλους ενισχυτες που ειδα/δοκιμασα/ακουσα/διαβασα, θεωρησα οτι το καταλληλοτερο κομπο θα ειναι κατι με συνδιασμο λαμπας στην προενισχυση και δυνατη Class D ενισχυση. Επισης καταλαβα οτι πολυ καλα κομπο οπως Markbass/Tc Electronics (και αλλα ειδη πολυτελειας) δεν ειναι για βρωμιες και δυσοδιες. Απλα εκει που τα καθαρα τους ειναι απιστευτα, χανουν πολυ οταν τα ζοριζεις με πεταλια (φαζ/ντιστορσιον).

 

Να σημειωσω οτι το μπασο περνει πλεον αλλο χαρακτηρα σε μπαντες οπως αυτη που παιζω (δειτε λινκ στο πρωτο μηνυμα). Εχει δικες του γραμμες και δεν ακολουθει τις κιθαρες. Πολλες φορες επισης ειναι το κυριο πολυβολο για ριφ και νοιζιες (χα). Δηλαδη δεν ειναι απλα κατι που απλα παιζει τις μπασες νοτες των συγχορδιων που παιζει η κιθαρα.

Και αν κατι τετοιο συμβει καποιες φορες, τοτε θα βρω μια νοτα που να μην πολυ-ταιριαζει (ιφ γιου νοου γουατ αι μιν), βλεπε sonic youth.

 

Τελος, κλεινω με ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους συμμετειχαν και θα το αφησω το θεμα ημιτελες (διοτι δεν καταληξαμε σε ενα απολυτο Bass Combo), αλλα τα μοντελα που εχουν προκριθει στην επομενη φαση (ας πουμε) ειναι:

- Ashdown ABM C115-500 EVO III

 

- Ashdown MAG C115-300 EVO II (ως φθηνη και εντελως πανκ επιλογη)

 

- Trace Elliot/Peavey και γενικα παλια κομπο-παλικαρια που θα συνεχισω να ψαχνω, αν και ειναι πολυ βαρια συνηθως. Ειδωμεν..

 

- Κεφαλι Orange Bass Terror με μια καμπινα 4χ10" ή 2χ10" (δεν ειναι κομπο, αλλα ειναι τοσο μικρο/ευχρηστο με καταπληκτικο (μονοδιαστατο ομως) ηχο.

 

- Fender Tv Fifteen Combo ή DUO TEN Combo.

Αυτο το τελευταιο ειναι καινουργια σειρα της Fender και δεν υπαρχουν ακομα πολλα review στο ιντερνετ. Φαινετε ομως να ειναι μια εξαιρετικη επιλογη. Ασχετα αν οι Φεντερο-πιουριστες τα θελουν ολα-λαμπα ή τιποτα, εγω τη θελω λαφρια και δυνατη.

Στα 28 κιλα ειναι μεσα στα ορια (που ειχα θεσει στα 32 κιλα απο την αρχη).

Δυναμη 350Βατ, μια χαρα.

Συντομα θα ξεκινησω και θεμα για τον συγκεκριμενο ενισχυτη ελπιζοντας να παρω γνωμες απο τους πρωτους που θα τον αγορασουν.

 

Αντιος!

;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου