Προς το περιεχόμενο

Το απόλυτο Bass Combo/Μπασιστες εδω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ναι, το Class D ειναι το μελλον (ποιο μελλον δηλαδη, μιλαμε για τεχνολογια δεκαετιας και βαλε). Ασε τους μαζοχιστες να σπανε τη μεση τους για να νομιζουν οτι ακουνε "ζεστη". ;D

Τι δεκαετίας βρε παιδιά; Για Mosfet δε μιλάμε; Βάλε 30 για να χουμε... 2010 έχουμε  ;)

Και τουλάχιστον στο audio τα μπασοσυστήματα ήταν αυτά που τους άρεσε η καινούρια τεχνολογία.

Εξάλλου (και μην αρπάξετε συνάδελφοι) πέραν των άλλων χωροθετικών προβλημάτων, τα ηχοχρώματα που αναδεικνύει η λάμπα στην κιθάρα, ΔΕΝ είναι απαραίτητα (ή υπαρκτά) στο μπάσο.

Ενα καλοσεταρισμένο P-bass με σωστά μεγάφωνα σε καλή καμπίνα και ο ενισχυτής να μπορεί να βγάζει watt. Τα υπόλοιπα ............ δε με πολυαφορούν  ;D :P ;D 8)

 

 

Βέβαια, εδώ που τα λέμε, ένας παλιός Dynacord ούτε ακριβός είναι, ούτε πολύ βάρος έχει, ούτε δύσκολος είναι και η bluesολαμπίλα που βγάζει, ε, πως να το κάνουμε, τη μαγεία της την έχει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τι δεκαετίας βρε παιδιά; Για Mosfet δε μιλάμε; Βάλε 30 για να χουμε... 2010 έχουμε  ;)

 

mosfet μπορούν κάλλιστα να έχουν κι οι class A/B, δεν είναι εκεί το θέμα με τους class D...

 

 

Εξάλλου (και μην αρπάξετε συνάδελφοι) πέραν των άλλων χωροθετικών προβλημάτων, τα ηχοχρώματα που αναδεικνύει η λάμπα στην κιθάρα, ΔΕΝ είναι απαραίτητα (ή υπαρκτά) στο μπάσο.

Ενα καλοσεταρισμένο P-bass με σωστά μεγάφωνα σε καλή καμπίνα και ο ενισχυτής να μπορεί να βγάζει watt. Τα υπόλοιπα ............ δε με πολυαφορούν  ;D :P ;D 8)

 

γι' αυτο εξάλλου είχα προτείνει πρόσφατα αυτό

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=177389.msg451787#msg451787

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mosfet μπορούν κάλλιστα να έχουν κι οι class A/B, δεν είναι εκεί το θέμα με τους class D...

Μιλάω για Mosfet σε Class D. Από τα 80's ....

Συγκεκριμένα ο πρώτος audio ενισχυτής σε Class D υλοποιήθηκε και παρουσιάστηκε από τον John Ulrick το 1976.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για Mosfet σε Class D. Από τα 80's ....

Συγκεκριμένα ο πρώτος audio ενισχυτής σε Class D υλοποιήθηκε και παρουσιάστηκε από τον John Ulrick το 1976.

 

δεν ήξερα πως ξεκίνησαν τόσο παλιά, πάντως, και πάλι, οι ενισχυτές αυτοί οφείλουν τα "προσόντα" τους στη σχεδίασή τους και όχι στη χρήση του συγκεκριμένου τύπου τρανζιστορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως...τα mosfet υπαρχουν απο τις αρχες του '60, και σαν "ιδεα" πρωτοπεμφανιστηκαν πολυ πρωτυτερα.

Οι ενισχυτες Class D ειναι επισης αρχαια σχετικα τεχνολογια.

 

Τωρα ποτε ακριβςω φτιαχτηκε ο πρωτος audio class D χρησιμοποιωντας MOSFET, ντεν κσερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα να πας για markbass.εχω εναν cmd121 και ειναι φοβερος.ειδικα αν βγαλεις την κεφαλη(δεν ειμαι σιγουρος αν βγαινει και στο combo 102,ψαξτο) και την βαλεις σε καμπινα 4χ10 ο ηχος βελτιωνεται πολυ.το μονο που με χαλαει ειναι οτι το tweeter παρολο που εχει ωραιο ηχο βγαζει εναν θορυβο.ψαξε μηπως με horn ειναι ακουγεται καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ουάοοο έχω χάσει πολλά επεισόδια εδώ πέρα- νέο lay out του Forum (δεν με ενθουσιάζει το... γκριζάκι)- any way: Λοιπόν αφού φίλε μου ψάχνεις τον Απόλυτο combo, αυτό που ψάχνεις είναι το AER amp one. Και επειδή θίγεις το θέμα του βάρους μιλάμε για 13.4 κιλά... γκάζια. Μια χαρά τα μηχανήματα που αναφέρεις, αλλά κάνε μια βόλτα από ένα μαγαζί και άκου τον... Δεν θα σου πω τίποτα άλλο... Και το έχω ξαναγράψει εδώ: Όποιος θέλει να κάνει... μπράτσα υπάρχουν μια χαρά «ντάμαρια» κόμπο, ηχεία και καμπίνες. Όποιος θέλει να είναι άνετος και με ηχάρα υπάρχουν οι AER...   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάοοο έχω χάσει πολλά επεισόδια εδώ πέρα- νέο lay out του Forum (δεν με ενθουσιάζει το... γκριζάκι)- any way: Λοιπόν αφού φίλε μου ψάχνεις τον Απόλυτο combo, αυτό που ψάχνεις είναι το AER amp one. Και επειδή θίγεις το θέμα του βάρους μιλάμε για 13.4 κιλά... γκάζια. Μια χαρά τα μηχανήματα που αναφέρεις, αλλά κάνε μια βόλτα από ένα μαγαζί και άκου τον... Δεν θα σου πω τίποτα άλλο... Και το έχω ξαναγράψει εδώ: Όποιος θέλει να κάνει... μπράτσα υπάρχουν μια χαρά «ντάμαρια» κόμπο, ηχεία και καμπίνες. Όποιος θέλει να είναι άνετος και με ηχάρα υπάρχουν οι AER...     

 

Η αλήθεια είναι ότι χάθηκες. Οφείλεις κέρασμα και εξηγήσεις  :P

Όπως επίσης αλήθεια είναι ότι τον AER που έκουσα στον εδώ αντιπρόσωπο ειλικρινά με εντυπωσίασε (τόοοοοσος ήχος από τόσο δα ενισχυτάκι) αλλά δεν με ξετρέλλανε ο ήχος του.

Αλλά είχε άλλο, από αυτά που ξέρω, μπάσο επάνω του, έπαιζε και ρύθμιζε ο ίδιος.  ;)

Ίσως φταίει που είμαι κουφός ή/και παλιομοδίτης ή/και τσιγκούνης.  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ίσως φταίει που είμαι κουφός ή/και παλιομοδίτης ή/και τσιγκούνης.  8)

 

Οτι εισαι μπασσοτραγουδιαρης φταιει,

συν οτι εισαι τεμπελης και βαριεσαι να κουβαλας... ;D

('νταξει εχεις και το μικροφωνο εσυ,δε λεω,βαρος ειναι κι αυτο...)

 

Η ζωη αρχιζει με ενα 4x15!! ;D

(υφαρχει?..)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου