Προς το περιεχόμενο

Combo ενισχυτής μπάσου: Gallien Krueger ή Ampeg?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έναν peavey classic 30 & έναν laney vc30 112. Γιατί?

 

Για να εχουμε μια ιδεα για τις εντασεις των υπολοιπων οργανων. Μεχρι τωρα με τι ενισχυτη επαιζε ο μπασιστας?

 

Εχετε και φωνητικα?

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχουμε φωνητικά.ο μπασίστας έπαιζε με έναν παλιό (τουλάχιστον δεκαετίας) laney με 12αρι  ηχείο. αλλά είναι όλα σάπια μέσα κ δεν αποδίδει καθολου καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεφερες οτι θελετε μια οικονομικη λυση για προβες

 

Εαν χρησιμοποιειτε ΡΑ-mixer, μπορειτε να δοκιμασετε να περασετε το μπασο στο ΡΑ.

 

Η λογικη ενος φτηνου ενισχυτη τωρα συνηθως ειναι 'ακριβη΄σε περιπτωση που θελει να κανει αναβαθμιση αργοτερα.

 

300 ευρω απλα για να κανετε προβα δεν ειναι λιγα λεφτα (προσωπικη μου αποψη).

 

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε 200 ευρώ και πάρτε αυτό το κουκλί:http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbw150.htm

Εγώ το πήρα και το έχω καταευχαριστηθεί!!!Αν και Live δεν έχω παίξει ακόμα αλλά προβλέπεται εντός μήνα και θα σας πω και εντυπώσεις στην live συμπεριφορά του!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε 200 ευρώ και πάρτε αυτό το κουκλί:http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbw150.htm

Εγώ το πήρα και το έχω καταευχαριστηθεί!!!Αν και Live δεν έχω παίξει ακόμα αλλά προβλέπεται εντός μήνα και θα σας πω και εντυπώσεις στην live συμπεριφορά του!!!

Τι απέγινε ο ενισχυτής που είχες;

Και γιατί πήρες αυτόν ;;;

 

15ρι ηχείο, HB, και 32κιλά :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε 200 ευρώ και πάρτε αυτό το κουκλί:http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbw150.htm

Εγώ το πήρα και το έχω καταευχαριστηθεί!!!Αν και Live δεν έχω παίξει ακόμα αλλά προβλέπεται εντός μήνα και θα σας πω και εντυπώσεις στην live συμπεριφορά του!!!

Εχει κανεις ιδεα ποιον αντιγράφουν?Φαινεται ενδιαφερον για τσιπιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απέγινε ο ενισχυτής που είχες;

Και γιατί πήρες αυτόν ;;;

 

15ρι ηχείο, HB, και 32κιλά :-\

Τον πούλησα :):):)

Δεν το μετάνιωσα και πολύ η αλήθεια είναι γιατί μπορεί να μου άρεσε η χροιά του αλλά εν τέλη και τώρα από το BDI της Behringer βγαίνω στην κονσόλα και τότε από το DI του Gallien έβγαινα με Post eq... Μία η άλλη κατεμέ αφού στο τέλος της αλυσίδας του ήχου μου πριν την κονσόλα ήταν το BDI!! 32 κιλά αλλά έχει headroom σαν 4Χ10!!!(άντε λίγο μικρότερο) Μιλάμε ότι έπαθα πλάκα... Και αισθητά πιο ελαφρύς από άλλους ενισχυτές στα κυβικά του... Εμένα μου άρεσε πολύ ο ήχος του καρφί!!Και πολύ παραμετροποιήσιμος! Σε πρώτη φάση τον αγόρασα γιατί δεν έπαιζε φράγκο για καμπίνα οπότε πούλησα το κεφάλι και πήρα στα ίδια λεφτά combo... Γκρίνια βέβαια στο σπίτι γιατί πιάνει αρκετό χώρο αλλά τι να γίνει... Η αλήθεια είναι ότι στάθηκα τυχερός σε αυτή την αγορά γιατί οι καμπίνες hb δεν μου γέμισαν ποτέ το αυτί αλλά αυτός ο συγκεκριμένος αλητάκος πολύ μου αρέσει!!! Ωραίος στρωτός μουντός ήχος... Θα ήθελα ένα P-bass να καρφώσω να το ακούσω... Παίζει να γουστάρω τσίτα!!!

Εχει κανεις ιδεα ποιον αντιγράφουν?Φαινεται ενδιαφερον για τσιπιδες.

Εμφανισιακά μοιάζει για trace eliot αλλά νομίζω ηχητικά πάει προς ampeq!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεφερες οτι θελετε μια οικονομικη λυση για προβες

 

Εαν χρησιμοποιειτε ΡΑ-mixer, μπορειτε να δοκιμασετε να περασετε το μπασο στο ΡΑ.

 

Η λογικη ενος φτηνου ενισχυτη τωρα συνηθως ειναι 'ακριβη΄σε περιπτωση που θελει να κανει αναβαθμιση αργοτερα.

 

300 ευρω απλα για να κανετε προβα δεν ειναι λιγα λεφτα (προσωπικη μου αποψη).

 

 

 

Νικος

 

Καλημέρα

 

Συμφωνώ ότι 300€ δεν είναι λίγα χρήματα αλλά πιστεύω ότι για compo σε αυτή την τιμή παίρνεις κάτι καλό (σε σχέση με ξεχωριστή καμπίνα - κεφαλή). Για live φαντάζομαι ότι δεν κάνει (μόνο ίσως σε μικρούς κλειστούς χώρους) γιατί από τα 3 που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής στα 2 μας είχαν φέρει 2 σχετικά μικρούς ενισχυτές και δεν έβγαζαν τίποτα (πολύ ζόρι) ενώ στο 1 live είχαν καμπίνα (4χ10) ο οποίος κυριαρχούσε και γέμιζε ο ήχος.

Γι' αυτό έγραψα ότι θα τον έχουμε μόνο για πρόβες. Στα τυχόν επόμενα live λογικά θα φέρνει ο τύπος που φέρνει τα ηχητικά. Απλά εμείς θέλουμε να αποδίδει καλά στο προβάδικο. Αυτός που έχουμε μέχρι στιγμής (είναι και λίγο διαλυμένος βέβαια) αν βάλουμε την ένταση πάνω από το μισό αρχίζει το τρίξιμο. Απελπιστική κατάσταση λέμε.

 

funky_bassman θα τον δούμε τον harley benton αλλά γιατί δεν μου κολάει καλά αυτή η μάρκα. Μας έφερε ένας φίλος να δοκιμάσουμε ένα μπάσο harley benton και πραγματικά ήταν σκέτη απογοήτευση. Τώρα για ενισχυτές δεν ξέρω καθόλου πως τα πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου