Προς το περιεχόμενο

P90 Pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ρωτησω κατι εγκυκλοπαιδικα που στο μελλον μπορεί να μου χρειαστεί.

 

οι μαγνήτες P90, για ποια θέση στην κιθάρα (bridge η neck) απέκτησαν το όνομα τους (οποιο και αν ειναι αυτό γιατι μπορει σε πολλούς να μην αρεσουν) για τον ηχο που έβγαζαν.

αν ο κλασικός ήχος τους αφορά μια θέση,με ποιούς humbuckers μπορει κανεις να τους συνδιάσει στην άλλη για καλύτερο αποτέλεσμα?

 

επίσης αν οι P94 είναι ακριβώς οι ίδιοι (εκτος του μεγέθους)

 

ζούμε για να μαθαίνουμε.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι μαγνήτες P90, για ποια θέση στην κιθάρα (bridge η neck) απέκτησαν το όνομα τους

 

δεν καταλαβαινω τι εννοεις,οταν βγηκαν οι Ρ90 εμπαιναν σε ολες τις θεσεις και εχουν υπεροχο ηχο (και ονομα.. :) ) σε ολες τις θεσεις,προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο στη μεση (δηλ.neck & bridge μαζι)

 

επίσης αν οι P94 είναι ακριβώς οι ίδιοι (εκτος του μεγέθους)

 

ειναι μια προσπαθεια να μπει ενας Ρ90 σε ενα humbucker casing,οχι ΔΕΝ εχουν ακριβως τον ιδιο ηχο,αλλα ειναι κοντα (απο humbucker παντως καλυτερα ακουγονται... ;D,οχι βεβαια πως ειναι δυσκολο για οποιονδηποτε μονο μαγνητη να ακουστει καλυτερα απο εναν humbucker.. ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να τους χαρακτήριζε περισσότερο μια θέση....ισως

 

γιαυτο ρωτησα.

 

τότε που οι humbuckers ήταν ακριβοί οι P90 μπαίναν στα πιο οικονομικά μοντέλα, μέχρι που άρχισαν να τους εκτιμάνε για τον ιδιαίτερο ήχο τους. Συνήθως είναι ζευγάρι neck - bridge.

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_1954_vos_goldtop_r.htm

 

Αυτοί που τους αρέσει ο bridge humbucker αλλά δε θέλουν τη λάσπη του neck μπορούν να πάρουν κάτι σαν κι αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_gary_moore_les_paul_bfg.htm

 

Αυτοί που δεν ξέρουν σε ποια θέση να... τον βάλουν μπορούν βέβαια να πάρουν μια peerless Wizard :) 3 volume είναι αυτά, κάποιον ήχο της προκοπής θα βγάλουν  :D

 

Wizard.jpg

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ισως να τους χαρακτήριζε περισσότερο μια θέση....ισως

 

γιαυτο ρωτησα.

 

Έχουν όλα τα βασικά ενός μονού μαγνήτη, αλλα είναι πιο hot, πιο μεσαίοι από και πιο χαλαροί ταυτόχρονα (από έναν vintage μονό).

 

Αυτό που χάνουν οι humbucker sized P90 είναι η "χαλαρότητα", λόγω της διαφορετικής γεωμετρίας που τους δίνει ένα τελείως διαφορετικό μαγνητικό πεδίο όπως εξηγεί και ο Jason Lollar, o master των P90s. Το αποτέλεσμα βασικά θυμίζει IMHO περισσότερο οverwound μονό.

 

Το πλεονέκτημα που έχουν αυτοί οι μαγνήτες είναι ότι αναβαθμίζουν (πάλι IMHO) κάποιες φθηνές κιθάρες με humbuckers, μιας και όπου και να τους βάλεις ακούγονται ακριβώς ιδιοι (πείραμα με Gibson P94).

(οι humbuckers και ειδικά οι vintage oriented ακούγονται χάλια σε ανεμικές ή κακοκατασκευασμένες κιθάρες).

 

Από κεί και πέρα αρκετά χρόνια πριν τους boutique μαγνήτες, το να καταφέρεις να ταιριάξεις μια gibson με P90 να παίζει ισορροπημένα στα ίδια settings του ενισχυτή τόσο στο neck όσο και στο bridge ήταν στα όρια του ακατόρθωτου. Σήμερα βέβαια αυτό το πρόβλημα πλεόν δεν υφίσταται.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από έναν vintage μονό

 

απλα να πουμε οτι πιο vintage μονοι απο τους Ρ90 ...δεν υπαρχουν (ειναι πιο παλιοι και απο αυτους του Fender) :)

 

τότε που οι humbuckers ήταν ακριβοί οι P90 μπαίναν στα πιο οικονομικά μοντέλα

 

οι Ρ90 προϋπηρχαν των humbuckers τουλαχιστον μια 10ετια,και φυσικα εμπαιναν και στα ακριβοτερα μοντελλα της Gibson ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Ρ90 προϋπηρχαν των humbuckers τουλαχιστον μια 10ετια,και φυσικα εμπαιναν και στα ακριβοτερα μοντελλα της Gibson ;)

Είναι αλήθεια ότι κάνουν φασαρία? Έτσι μου είχε πεί ο dkall κάποια στιγμή...γιατί σκεφτόμουν αυτούς

http://www.dv247.com/guitars/bare-knuckle-pickups-bkp-p-90-calibrated-set-cream--55961

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανουν, κακα τα ψεματα. Αλλα ποσο σε ενοχλει αυτο? Προτου βιαστεις να πεις "καλα, αφου θορυβος ειναι, δεν ενοχλει?" σκεψου πραγματικα ποσο σε ενοχλει αυτος ο θορυβος...προσωπικα εχω βεβαιωθει οτι μπορω να ζησω μαζι του.

 

Προσφατα ελαβα ευσημα για τον ηχο που ειχα σε ενα κλιπ, το οποιο γραφτηκε με μονους μαγνητες, τερμα τα γκαζια, μπροστα στην οθονη του pc και με την τηλεοραση ανοικτη στο μισο μετρο διπλα μου με αποτελεσμα οταν δεν επαιζα και δεν ακουμπουσα την κιθαρα να γινεται ΤΗΣ ΠΟΠΗΣ. Δε με ενοχλησε/εμποδισε καθολου και σιγα βεβαια να μην ενοχλησε και οσους ακουσαν το κλιπ...

 

Αλλωστε, ουτε αυτος εχει προβλημα ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανουν, κακα τα ψεματα. Αλλα ποσο σε ενοχλει αυτο?

Πρακτικά με το setup μου (παντελή έλλειψη ενισχυτή), μάλλον καθόλου. Άσε που οι bare knuckle, εάν κρίνω από την Tele μου, έρχονται χοντρο θωρακισμένοι.

Απλά δεν μου αρέσουν οι δυσάρεστες εκπλήξεις... 8)

Kαι επειδή ο μόνος P90 που έχω πάνω στην Eastwood δεν με τρελαίνει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(οι humbuckers και ειδικά οι vintage oriented ακούγονται χάλια σε ανεμικές ή κακοκατασκευασμένες κιθάρες).

 

Μία παρένθεση στην παρένθεση:

 

Αν μια κορεάτικη lespaul θεωρείται "κακοκατασκευασμένη", τότε έχω να πω πως μια χαρά ακούγεται με (vintage oriented) DiMarzio humbuckers.  ;)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου