Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης Combo στα 600 Ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι για αγορα λαμπατου ενισχυτη και διαθετω 600 ευρω. Σκεφτομαι για Ton Peavey 6505+ 112 Combo. Το παιξιμο μου ειναι μεταξυ Hard rock, Heavy metal kai ligo Blues. Τι αλλες επιλογες εχω περα απο τον Peavey? Τονιζω εδω οτι τον ενισχυτη θα τον εχω σπιτι οποτε προτασεις των 100watt  θα ειναι υπερβολη. Η κιθαρα που παιζω και θα χρησιμοποιω με τον ενισχυτη ειναι Esp MII με EMG 81-85 σε περιπτωση που αυτο βοηθαει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε και αυτόν εδώ αν τον βρεις μεταχειρισμένο, στα λεφτά σου παίζουν...

http://www.thomann.de/gr/bogner_alchemist_112_combo.htm

 

πρόσφατα δοκίμασα και τον line6 spider valve και με εξέπληξε ευχάριστα μπορώ να πω, δλδ σε πείθει ότι πρόκειται περί λάμπας(τουλάχιστον τα δικά μου αυτιά)..

http://www.thomann.de/gr/line6_spider_valve_mk_ii_112.htm

 

απλά μην πάρεις ενισχυτή χωρίς να τον δοκμάσεις πρώτα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα βρει μεταχειρισμένο τον ENGL screamer combo 50watt στα 650. τον προτείνω  :)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στις αγγελίες παίζουν και κανα δυό mesa boogie στα 750 €.

Είναι λίγο πιο πάνω απο το budget σου, αλλά παααααααααααααρα πολύ πιο πάνω σάν αξία ενισχυτή απο οποιoνδήποτε Peavy, Bogner Line 6 ή δέν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Γνώμη μου πάντα, αλλά και γνώμη δεκάδων ανθρώπων που ξέρουν τι τους γίνεται και παίζουν με Mesa. Μια δοκιμή θα σε πείσει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στις αγγελίες παίζουν και κανα δυό mesa boogie στα 750 €.

Είναι λίγο πιο πάνω απο το budget σου, αλλά παααααααααααααρα πολύ πιο πάνω σάν αξία ενισχυτή απο οποιoνδήποτε Peavy, Bogner Line 6 ή δέν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Γνώμη μου πάντα, αλλά και γνώμη δεκάδων ανθρώπων που ξέρουν τι τους γίνεται και παίζουν με Mesa. Μια δοκιμή θα σε πείσει  ;)

 

Σωστός, ψάξε στις αγγελίες όλο και κάτι καλό θα βρείς.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πάλι δεν ψήνομαι μόνο από το "όνομα".

 

Εξάλλου η Mesa βγάζει (και έβγαζε) δεκάδες ενισχυτές με διαφορετικούς προσανατολισμούς και, ας μην ξεχνάμε παρακαλώ, δεν ήταν όλοι τους πετυχημένοι.

 

Προσωπικά θα κοίταζα είτε για έναν Bogner Alchemist (που σου προτάθηκε) ή, ακόμα καλύτερα, για έναν Blackstar Venue 60, ο οποίος πιστεύω ότι θα σε καλύψει απόλυτα γι'αυτά που ζητάς. Δες και τον 40άρη επίσης.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι λετε βρε παιδια? Για το σπιτι τον θελει το λαμπατο. 5 watt ειναι οτι πρεπει για το σπιτι για να χαρεις τις λαμπες. Υπαρχουν πολλοι οικιακοι λαμπατοι με τιμες πολυ καλες πολυ κατω απο τα 600€. Αν θελεις τον απολυτο ενισχυτη για τα χρηματα αυτα (600€) για το σπιτι παρε αυτον και θα με θυμασαι για χρονια με αισθηματα ευγνωμοσυνης ...

KOCH Classic se (6 watt -2watt) http://www.guitars.gr/el/products/amps/koch/models/classicse

Παντως ξεχασε ενισχυτες απο 10 watt kai πανω γιατ το σπιτι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρόχειρη ματιά είδα πολά καλά εργαλεία στις αγγελίες.

Εκτός από τον Αλχημιστή παίζουν και κλασικά κομμάτια Fender Hot Rod, Koch κλπ.

Και μην ακούς τους μύθους με τα watt καλό είναι να έχεις πάντα παραπανήσια.

Εγώ σπίτι παίζω με 100άρηδες και 60άρηδες και 300άρι μπάσσου.... Φυσικά δεν τσιτώνω, τους ήχους μου τους έχω από τα εφέ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι λετε βρε παιδια? Για το σπιτι τον θελει το λαμπατο. 5 watt ειναι οτι πρεπει για το σπιτι για να χαρεις τις λαμπες. Υπαρχουν πολλοι οικιακοι λαμπατοι με τιμες πολυ καλες πολυ κατω απο τα 600€. Αν θελεις τον απολυτο ενισχυτη για τα χρηματα αυτα (600€) για το σπιτι παρε αυτον και θα με θυμασαι για χρονια με αισθηματα ευγνωμοσυνης ...

KOCH Classic se (6 watt -2watt) http://www.guitars.gr/el/products/amps/koch/models/classicse

Παντως ξεχασε ενισχυτες απο 10 watt kai πανω γιατ το σπιτι σου...

 

O φίλος λέει ότι "θα τον έχει σπίτι", όχι ότι δεν θα τον χρησιμοποιεί και για πρόβες-live.  ;)

 

Επιπλέον ένας single ended ενισχυτής 6 βατ δεν είναι και η καλύτερη λύση για hard/heavy rock, έτσι δεν είναι?

 

Γενικά η επιλογή ενισχυτή πρέπει να γίνεται με βάση το ηχόχρωμα και το χαρακτήρα, και όχι τα βατ... Οι δεκάδες "5άρηδες" λαμπάτοι στις Αγγελίες είναι η απόδειξη: οι άνθρωποι τους αγόρασαν ως "φτηνούς" και "ήσυχους" και διαπίστωσαν σύντομα ότι είναι περιορισμένοι τονικά και... όχι και τόσο ήσυχοι έτσι κι αλλιώς!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η επιλογή ενισχυτή πρέπει να γίνεται με βάση το ηχόχρωμα και το χαρακτήρα, και όχι τα βατ... Οι δεκάδες "5άρηδες" λαμπάτοι στις Αγγελίες είναι η απόδειξη: οι άνθρωποι τους αγόρασαν ως "φτηνούς" και "ήσυχους" και διαπίστωσαν σύντομα ότι είναι περιορισμένοι τονικά και... όχι και τόσο ήσυχοι έτσι κι αλλιώς!  ;)

 

Αυτο ειναι ενα προβλημα που ηρθε μαζι με τη μοδα των σπιτικων λαμπατων...Πολυς κοσμος ξεχναει οτι οι μικροι λαμπατοι ενισχυτες δεν ειναι απλα μικρογραφιες των μεγαλυτερων αδερφιων αλλα εχουν και συχνα σοβαρες σχεδιαστικες διαφορες (οπως οι single ended που αναφερθηκαν εδω καλη ωρα).

Οι διαφορες του αυτες τους δινουν και τον ιδιαιτερο ηχο τους. Υπαρχουν παρα πολλοι μικροι εκει εξω, με αρκετα διαφορετικο ηχο μεταξυ τους σχεδον ολοι ομως με κοινο παρονομαστη τον "μικρο" χαρακτηρα τους, που προερχεται απο τη μικρη καμπινα τους, τη λιτη σχεδιαση τους, τα μικρα μεγαφωνα τους κλπ (οι περισσοτεροι οντως εχουν τα παραπανω χαρακτηριστικα).

 

Εν ολιγοις, οι μικροι λαμπατοι εχουν ενα ιδιαιτερο ηχο, ο οποιος οσο ωραιος και αν ειναι, δεν ειναι και οτι καλυτερο για ορισμενα μουσικα ειδη. Προσωπικα για οτιδηποτε "βαρυτερο" απο classic rock (hard rock, metal κλπ αναφερει ο φιλος), αν μου εδινες τζαμπα εναν Koch SE (η και αλλον παραπαλησιο single ended) θα τον πουλουσα με βαρια καρδια και θα επερνα κατι αλλο. Γιατι παρολο που με ενθουσιασε ο ηχος του οταν τον δοκιμασα και τον βρηκα απο καθε αποψη εξαιρετικο, απλα δεν ειναι καταλληλος για αυτη τη δουλεια, οπως και οι περισσοτεροι "μικροι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου