Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες σε προβάδικα από Drummers


cerealkiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια και απο μένα στα παιδιά!

Λοιπόν,επειδή τον τελευταιο καιρο μπαινοβγαινω συχνα σε στουντιο,σκεφτομουν να ανοιξω και εγω ενα σχετικο θεμα.Κυριως βεβαια ηθελα να συζητησουμε για το τι προσφερουν τα στουντιο σημερα στους ντραμερ απο πλευρας εξοπλισμου γιατι εχω διαπιστωσει τραγικη δυσαναλογια υπηρεσιων-κοστους.Ενδεικτικα να αναφερω(αν θελετε λεω και τα ονοματα των studio) πως σε μετριο studio μου χρεωσαν 2,50 ευρω την ωρα για ενα σαπισμενο διπεταλο ΤΑΜΑ του 80' ενω και το σετ ηταν σχεδον απαραδεκτο,ακουρδιστο εντελως,δυο ξεχαρβαλωμενες βασεις και τελικως 12 ευρω η ωρα(χωρις διπεταλο).Αλλου παλι ειδα επισης πολυ απεριποιητο και σημαδεμενο σετ ενω ο χωρος ειχε πολυ ασχημη ακουστικη,την κατασταση μετριαζαν τα καλα πιατινια.ΕΕ,το τριτο στουντιο που πηγα ηταν καλο  ;D...κανας αλλος,εμπειριες?

 

αν οι διαχειριστες το κρινουν σκοπιμο,να ανοιξω καινουργιο thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν οι διαχειριστες το κρινουν σκοπιμο,να ανοιξω καινουργιο thread

Μην χαλάς πάντως το συγκεκριμένο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια και απο μένα στα παιδιά!

Λοιπόν,επειδή τον τελευταιο καιρο μπαινοβγαινω συχνα σε στουντιο,σκεφτομουν να ανοιξω και εγω ενα σχετικο θεμα.Κυριως βεβαια ηθελα να συζητησουμε για το τι προσφερουν τα στουντιο σημερα στους ντραμερ απο πλευρας εξοπλισμου γιατι εχω διαπιστωσει τραγικη δυσαναλογια υπηρεσιων-κοστους.Ενδεικτικα να αναφερω(αν θελετε λεω και τα ονοματα των studio) πως σε μετριο studio μου χρεωσαν 2,50 ευρω την ωρα για ενα σαπισμενο διπεταλο ΤΑΜΑ του 80' ενω και το σετ ηταν σχεδον απαραδεκτο,ακουρδιστο εντελως,δυο ξεχαρβαλωμενες βασεις και τελικως 12 ευρω η ωρα(χωρις διπεταλο).Αλλου παλι ειδα επισης πολυ απεριποιητο και σημαδεμενο σετ ενω ο χωρος ειχε πολυ ασχημη ακουστικη,την κατασταση μετριαζαν τα καλα πιατινια.ΕΕ,το τριτο στουντιο που πηγα ηταν καλο  ;D...κανας αλλος,εμπειριες?

 

αν οι διαχειριστες το κρινουν σκοπιμο,να ανοιξω καινουργιο thread

Μηπως εχεις μπερδευτει λιγο ;τα παιδια γραφουν για RECORDING STUDIO οχι για προβαδικο

Αν θελεις μπορεις να ανοιξεις  thread  για προβαδικο  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feedback Studio Παγκράτι:

 

Εκεί "εμαθα" να παίζω τύμπανα, δεν είναι πραγματικά καλο στουντιο αλλά γουστάρω το κλίμα, τον Χάρη και το Μήτσο και είμαι συναισθηματικά δεμένος με το στουντιο.

Το μόνο μου παράπονο είναι το drumkit που αντικατέστησε την αιωνόβια Pearl Export...είναι ένα Gretch Catalina Ash 20-14-8-10-12-14 η οπόια είναι άθλια.

Ακουστική μέτρια (βεβαια τοσα χρόνια που κάνουμε πρόβες εκει μέσα προσαρμοζομαστε σχεδον πάντα πολύ καλά στο χωρο στο κομμάτι της "ακουστικής" του)

 

11€/ωρα διπεταλο δεν εχει

 

Studio Π Ηλιούπολη:

 

Έχω να πάω ΧΡΟΟΟΝΙΑ! όταν πήγαινα ('99-'00) στη μια αίθουσα είχε μια Gabriel Apollon που δε μου άρεσε καθολου και στην άλλη αίθουσα μια Yamaha Stage Custom η οποία απλά ΕΣΠΕΡΝΕ. Προσεγμενο στουντιο με πολλές βάσεις, διπέταλο και πιατίνια παραπάνω των βασικων. Τώρα δε ξερω σε τίφαση είναι. Είχα πετυχει επίσης και μια θρυλική Tama με "ασημί" χρώμα. Είχα γραψει το πρωτο μου demo εκει στη Gabriel και μου εδωσε και Black Beauty Snare.

Ακουστική μετρια προς καλή+

 

? € / ωρα όταν πήγαινα ειχε διπεταλα και δεν τα χρέωνε.

 

Studio Terra Ηλιουπολη:

 

Παλιά δε γουσταρα καθόλου που πήγαινα για διαφορους λόγους. Ξαναπηγα μετά από 8 χρόνια το κλίμα γενικά ήταν πολύ καλο. Καλος εξοπλισμος γενικα μια Tama JAPAN Rockstar νομιζω, στη μια αίθουσα πολύ καλο σετ 22, 14, 10, 12, 14, 16 και εχει και εξτρα βασεις αν θες.

Castler στην άλλη 20 (η κάσσα απλά ΣΚΟΤΩΝΕΙ!), 8, 10, 12, 14, 14 snare (oχι castler) σε rack και εξτρα βασεις

Ακουστική μετρια προς καλή+

 

11 ή 12 € / ωρα εχει διπέταλο και δεν το χρεωνει

 

Studio Base Line Καλλιθεα:

 

Μακράν φοβερό στουντιο, άψογος εξοπλισμος λαμπατοι ενισχυτες κτλ. Δικασσο σετ Tama και στις 2 αίθουσες το οποίο χρήζει αλλαγής.

ΦΟΒΕΡΗ ακουστική! είναι το ΜΟΝΟ στουντιο που αν εχω ξεχασει ωτοασπίδες μετα ΔΕΝ ΒΟΥΪΖΟΥΝ τα αυτακια μου...

Πολλές βασεις για πιατίνια...

 

15€ / ώρα και με την "κρίση" το πήγαν στα 10€ / ωρα

 

Studio Stage Καλλιθέα:

 

Πολύ καλο στουντιο καινουργιο καλός εξοπλισμος, Pearl Vision και στις 2 αίθουσες πολύ καλός εξοπλισμός και καλή ακουστική. Στα - δεν εχει extra βασεις.

Έχει διπέταλο που δεν το χρεώνει

 

11 ή 12 € / ώρα

 

Studio Έντασης Καλλιθεα:

 

Θα το επισκεφθω την Κυριακή και θα σας πω, δεν έχει σελιδα στο ΝΕΤ μόνο στο facebook όπου αξιζει να κάνετε ενα "like" μιας και έχει φωτογραφικό υλικό απο την κατασκευη του studio. Ο ιδιοκτητης είναι φίλος του κιθαρίστα μας και μου εχει πει ότι γενικά είναι προσεγμενος χώρος.

 

Studio Fabric Audio Κερατσίνι:

 

Του μέλους "Fabric Audio". Το επισκεφτηκα για να συζητησω με τον Νίκο για το drum room μου και να μου δωσει τα φωτα του ως ακουστικολόγος. Πολύ προσεγμενος χωρος τεραστιες αίθουσες με πολύ καλό εξοπλισμό.

Τα τυμπανα ήταν μια Gabriel GAT. Δε ξερω αν εχει extra βασεις διπεταλο κτλ γιατί πήγα για άλλο λόγο και όχι να προβαρω. Δε νομιζω να πάω ποτέ για πρόβα εκεί μιας και είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ από εμένα ούτε γνωρίζω και το κόστος της ωρας για πρόβα.

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feedback Studio Παγκράτι:

 

Εκεί "εμαθα" να παίζω τύμπανα, δεν είναι πραγματικά καλο στουντιο αλλά γουστάρω το κλίμα, τον Χάρη και το Μήτσο και είμαι συναισθηματικά δεμένος με το στουντιο.

Το μόνο μου παράπονο είναι το drumkit που αντικατέστησε την αιωνόβια Pearl Export...είναι ένα Gretch Catalina Ash 20-14-8-10-12-14 η οπόια είναι άθλια.

Ακουστική μέτρια (βεβαια τοσα χρόνια που κάνουμε πρόβες εκει μέσα προσαρμοζομαστε σχεδον πάντα πολύ καλά στο χωρο στο κομμάτι της "ακουστικής" του)

 

11€/ωρα διπεταλο δεν εχει

 

Studio Π Ηλιούπολη:

 

Έχω να πάω ΧΡΟΟΟΝΙΑ! όταν πήγαινα ('99-'00) στη μια αίθουσα είχε μια Gabriel Apollon που δε μου άρεσε καθολου και στην άλλη αίθουσα μια Yamaha Stage Custom η οποία απλά ΕΣΠΕΡΝΕ. Προσεγμενο στουντιο με πολλές βάσεις, διπέταλο και πιατίνια παραπάνω των βασικων. Τώρα δε ξερω σε τίφαση είναι. Είχα πετυχει επίσης και μια θρυλική Tama με "ασημί" χρώμα. Είχα γραψει το πρωτο μου demo εκει στη Gabriel και μου εδωσε και Black Beauty Snare.

Ακουστική μετρια προς καλή+

 

? € / ωρα όταν πήγαινα ειχε διπεταλα και δεν τα χρέωνε.

 

Studio Terra Ηλιουπολη:

 

Παλιά δε γουσταρα καθόλου που πήγαινα για διαφορους λόγους. Ξαναπηγα μετά από 8 χρόνια το κλίμα γενικά ήταν πολύ καλο. Καλος εξοπλισμος γενικα μια Tama JAPAN Rockstar νομιζω, στη μια αίθουσα πολύ καλο σετ 22, 14, 10, 12, 14, 16 και εχει και εξτρα βασεις αν θες.

Castler στην άλλη 20 (η κάσσα απλά ΣΚΟΤΩΝΕΙ!), 8, 10, 12, 14, 14 snare (oχι castler) σε rack και εξτρα βασεις

Ακουστική μετρια προς καλή+

 

11 ή 12 € / ωρα εχει διπέταλο και δεν το χρεωνει

 

Studio Base Line Καλλιθεα:

 

Μακράν φοβερό στουντιο, άψογος εξοπλισμος λαμπατοι ενισχυτες κτλ. Δικασσο σετ Tama και στις 2 αίθουσες το οποίο χρήζει αλλαγής.

ΦΟΒΕΡΗ ακουστική! είναι το ΜΟΝΟ στουντιο που αν εχω ξεχασει ωτοασπίδες μετα ΔΕΝ ΒΟΥΪΖΟΥΝ τα αυτακια μου...

Πολλές βασεις για πιατίνια...

 

15€ / ώρα και με την "κρίση" το πήγαν στα 10€ / ωρα

 

Studio Stage Καλλιθέα:

 

Πολύ καλο στουντιο καινουργιο καλός εξοπλισμος, Pearl Vision και στις 2 αίθουσες πολύ καλός εξοπλισμός και καλή ακουστική. Στα - δεν εχει extra βασεις.

Έχει διπέταλο που δεν το χρεώνει

 

11 ή 12 € / ώρα

 

Studio Έντασης Καλλιθεα:

 

Θα το επισκεφθω την Κυριακή και θα σας πω, δεν έχει σελιδα στο ΝΕΤ μόνο στο facebook όπου αξιζει να κάνετε ενα "like" μιας και έχει φωτογραφικό υλικό απο την κατασκευη του studio. Ο ιδιοκτητης είναι φίλος του κιθαρίστα μας και μου εχει πει ότι γενικά είναι προσεγμενος χώρος.

 

Studio Fabric Audio Κερατσίνι:

 

Του μέλους "Fabric Audio". Το επισκεφτηκα για να συζητησω με τον Νίκο για το drum room μου και να μου δωσει τα φωτα του ως ακουστικολόγος. Πολύ προσεγμενος χωρος τεραστιες αίθουσες με πολύ καλό εξοπλισμό.

Τα τυμπανα ήταν μια Gabriel GAT. Δε ξερω αν εχει extra βασεις διπεταλο κτλ γιατί πήγα για άλλο λόγο και όχι να προβαρω. Δε νομιζω να πάω ποτέ για πρόβα εκεί μιας και είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ από εμένα ούτε γνωρίζω και το κόστος της ωρας για πρόβα.

 

 

 

Mπραβο ρε Beero..

Πολυ καλη δουλεια

τhx for the info

V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπραβο Σπυρο επιβεβαιωνωκαι εγω για τα περισσοτερα απο τα Στουντιο αυτα (εχω επισκεφτει τα συγκεκριμενα πλην ενος)

Α) STUDIO Π Ηλιουπολη τα GABRIEL ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ''ΣΚΛΗΡΑ '' κουρδισμενα επειδη δεν πληρωσα εγω αλλα ο παραγωγος δεν ξερω τιμες & χρεωσεις .

Β) STUDIO  TERRA Ηλιουπολη  το συγκεκριμενο ειναι απο τα καλυτερα που εχω προβαρει με τα πολυ καλα tama rockstar (τα caster δεν με ικανοποιησαν ) Στα  + ειναι η δυνατοτητα ηχογραφησης demo  σε χρονο ρεκορ επειδη ο ΣΩΤΗΡΗΣ ειναι και ντραμμερ και ηχοληπτης εσω και εξω χωρων με μεγαλη εμπειρια .Στο εγγυς μελλον θα ακουσετε δουλεια του απο ενα demo live in the Studio με την μπαντα groovy sense της οποιας ειμαι Ιδρυτικο μελος .

Γ) STUDIO BASE LINE Καλλιθεα ηταν πολυ καλο  πριν 5-6 χρονια που το επισκεφτηκα επι ενα μηνα περιπου για ενα project που τελικα δεν ευδοκιμησε .Τωρα δεν ξερω αν υπαρχει πλεον.

Δ)FABRIC AUDIO ΚΑΛΗ εως πολυ καλη κατασκευη με επαγγελματισμο αλλα και περιττα εξοδα τα οποια δεν θα αποσβεσθουν ΠΟΤΕ Πραγματικα μεγαλες αιθουσες ΑΕΡΑΤΕΣ (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ για μουσικους που ακουνε την ωρα που παιζουν .Τα παιδια που το εχουν πολυ καλα αλλα εχουν ενα μειονεκτημα " δεν ακουνε οσο θα 'πρεπε τις παλιες καραβανες'' και μαλλον θα δουλευουν με πιτσιρικαδες αποκλειστικα .Στα μειον του η αποσταση (Κερατσινι)Τα

τυμπανα δεν τα δοκιμασα με αλλους μαζι μιας και πηγα για το rhodes που εχουν (διαγνωση ).

Ε)STUDIO STAGE  Καλλιθεα Πραγματι πολυ καλο -καινουργιο η μια αιθουσα που προβαρα ειναι καλη με ''συμπαθητικο σετ '' δεν θυμαμαι μαρκα αλλα εκανε καλα τη δουλεια του.

Τα παιδια που το εχουν ειναι συμπαθητικα με πολυ καλη Μαρκετιστικη διαθεση & συμπεριφορα .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσα να ανεφερω και εγω απο πατρα μερια ? τι και πως ? εκτως και αν δεν σας ενδιαφερει......οποτε.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ειναι ενα πολυ καλο θεμα μιας και αυτοι που υποφερουμε συνηθως περισσοτερο στα προβαδικα ειμαστε εμεις οι ντραμερ..(κουβαλημα,κακος ηχος απο μεμβρανες που δεν αλλαχθηκαν ποτε,ισως το κυριοτερο τα μισοσπασμενα σκαμπο και αλλα πολλα).

Καλο θα ηταν να ανεβουν εμπειριες απο ολους τους ντραμερ του φορουμ ανεξαρτητως πολης και επειτα ισως να ταξινομηθουν για ευκολοτερη ευρεση..συντομα θα ανεβασω και εγω τις δικες μου αποψεις για τα στουντιο της Θεσσαλονικης που εχω επισκευθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσα να ανεφερω και εγω απο πατρα μερια ? τι και πως ? εκτως και αν δεν σας ενδιαφερει......οποτε.....

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ  NA TA KATΑΓΡΑΨΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..για να δουμε για αλλη μια φορα την Ελληνικη νοοτροπια οπου δεν παιζει ρολο που βρισκεσαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου