Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ενισχυτη για ενοικιαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικα εχω περασει και απο fender και απο marshall και μπορω να πω οτι για το συγκεκριμενο θεμα ταιριαζουν καλυτερα οι marshall..θελω βεβαια να δοκιμασω και τον koch studiotone μηπως και κανει αυτο το κατι περισσοτερο που θελω..και δεν εχω δοκιμασει και engl καθως και peavey που θα ηθελα..και τεσπα για να μην το παραψαχνω και εγω και σας κουραζω προτιμω να μην ψαχτω πολυ στην επιλογη ενισχυτη και εχοντας μια ''σιγουρη'' και κλασσικη λυση να ψαχτω περισσοτερο στις ρυθμισεις και το eq του συγκεκριμενου που θα παρω..

 

+1

 

Να εχεις υποψιν σου και τις συναυλιες, ωστε να μην απεχει ο ηχος ''χιλιομετρα'' απο το δισκο γιατι ολοι θα κανουν αρνητικα σχολια.

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετά από αρκετό ψάξιμο για pedal friendly ενισχυτή που να βγάζει γενικά smooth ήχο και ωραία καθαρά έχω καταλήξει στον lonestar classic της mesa boogie.. παίρνει 6L6 ή EL34 και είναι πραγματικά απίστευτος!

δυστυχώς δεν τον έχω δικό μου ακόμα λόγω τρύπιας τσέπης αλλά είναι η ιδανική λύση που μπορώ να σκευτώ!

 

Από κει και πέρα αν θες EL84 κοίτα κανέναν Vox Ac30 ή γενικά τους Orange η την άλλη έκδοση του boogie που σου είπα, τον lonestar special..

μια άλλη καλή λύση είναι ο koch studiotone ο οποίος έχει και πολύ καλό recording out με ένα απ τα πιο ποιοτικά speaker simulators που έχω ακούσει και μπορεί να σου κάνει την ζωή εύκολη χωρίς να ασχοληθείς με τις ώρες με το mic placing!

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε Marshall, ψάξε σε vintage προσανατολισμό καλύτερα γιατί οι καινούριοι (τουλάχιστον στ αυτιά μου..) ξύνουν λίγο και τα καθαρά τους δεν είναι και τα καλύτερα... κάποιος plexi ή JCM 800 ή 900 θα ήταν καλή ιδέα..

 

Τέλος για καμπίνα θα πρότεινα mesa boogie rectifier 2x12 (ή 4x12 αν σε βολεύει) γιατί πραγματικά είναι τέλεια ισορροπημένη και δίνει μια πολύ όμορφη έμφαση σε μπασομεσαίες συχνότητες όπως το ζήτησες..

 

τις περισσότερες απ τις λύσεις που σου έδωσα τις έχω δοκιμάσει και με όλες μπόρεσα να βγάλω πολύ ικανοποιητικό ήχο σε studio recording..

 

videos που μπορεί  να βοηθήσουν:

 

demo koch studiotone:

Koch Studiotone demo by Nicola Fassi - E -

 

το rig του βασιλιά του ήχου:

 

 

ελπίζω να βοήθησα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια άλλη καλή λύση είναι ο koch studiotone ο οποίος έχει και πολύ καλό recording out με ένα απ τα πιο ποιοτικά speaker simulators που έχω ακούσει και μπορεί να σου κάνει την ζωή εύκολη χωρίς να ασχοληθείς με τις ώρες με το mic placing!

 

θελω βεβαια να δοκιμασω και τον koch studiotone μηπως και κανει αυτο το κατι περισσοτερο που θελω..και δεν εχω δοκιμασει και engl καθως και peavey που θα ηθελα..

 

Τώρα είδα ότι τον έχεις αναφέρει!

 

Επίσης οι Engl γράφουν απρόσμενα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικο ευχαριστω για τις συμβουλες..και αυτο για τα live το εχω στο μυαλο μου γιαυτο και εχω κανει λιγο πιο συγκεκριμενες τις απαιτησεις μου σε ηχοχρωμα ετσι ωστε αν ειναι ψιλοπαρομοιοι οι ενισχυτες να μην υπαρχει και τεραστια διαφορα στον ηχο..

 

φιλε if_it_is eyxaristv kai esena..πραγματα ειναι αρκετα χρησιμες οι προτασεις σου και θα τις λαβω σοβαρα υποψην μου οσο θα το ψαχνω το θεμα...

 

αν μιλαμε για τον koch θα ελεγες οτι ειναι προτιμοτερο να μην γραψω με μικροφωνα μπροστα και να χρησιμοποιησω το line out του???(κατι τετοιο αν καταλαβα καλα μου ειπες οτι εχει..)

 

για τους engl δεν ξερω αν γραφουν καλα και αν περνουν καλα τα πεταλια αλλα για να το λες κατι θα ξερεις..δεν εχω δοκιμασει ακομα...

 

οσο για τον boogie δεν το συζηταω οτι θα ηταν απο τις καλυτερες επιλογες λογικα αλλα δεν ξερω αν ειναι ευκολο να τον βρω και επισης σκεφτομαι μην απεχει χιλιομετρα μετα και ο ηχος απο το live λογω ''κατωτερου'' εξοπλισμου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος του Peavey Classic και μπορω να σου επιβεβαιωσω τα οσα καλα εχεις ακουσει για αυτον. Σε συγκριση με τον Studiotone (τον ειχα κι αυτον) εχει πιο vintage καθαρο καναλι...Στα overdrive και βρωμικα γενικοτερα υστερει κατα πολυ του Koch αλλα ειναι κατι που δε σε ενδιαφερει...

Ειναι pedal friendly (μιλαμε για πραγματικη πεταλομηχανη) και το καθαρο του καναλι συνδυασμενο με ενα αναλογικο delay μπορει να σου δωσει ενα πολυ ωραιο και γεματο alternative-prog-brit rock ηχοχρωμα που μαλλον σε ενδιαφερει...

 

Αν θες Marshall ντε και καλα, τοτε ψαξε για JCM-800, JCM-900 και αν εισαι πιο τυχερος JTM-45...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλαμε για τον koch θα ελεγες οτι ειναι προτιμοτερο να μην γραψω με μικροφωνα μπροστα και να χρησιμοποιησω το line out του???(κατι τετοιο αν καταλαβα καλα μου ειπες οτι εχει..)

 

ουτε για αστειο (τιποτα βεβαια δεν σε εμποδιζει να χρησιμοποιησεις ΚΑΙ το line out του ΜΑΖΙ με τα μικροφωνα) .

 

κατα τα αλλα μια και η πραγματικη πηγη του ηχου σου θα ειναι η πεταλιερα σου απλα βρες εναν ενισχυτη με ενα καλο καθαρο καναλι και τελειωσες,δεν ειναι δα και rocket science,ετσι κι αλλοιως για ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ μιλας οποτε πολυ μεγαλυτερη σημασια απο το gear σου εχει η τοποθετηση των μικροφωνων και η τελικη μιξη.

 

n γιαυτο και θα χρησιμοποιησω closed back καμπινα για να εχω ογκο

 

αυτο βεβαια καταλαβαινεις οτι ισχυει μονο αν κανεις και distant miking στον ενισχυτη,αν ειναι να κανεις μονο close miking δεν εχει και τοσο μεγαλη σημασια (εξαλλου οποιοσδηποτε σοβαρος ηχοληπτης,παραγωγος μπορει ανετα να δωσει ογκο στον ηχο σου κατα τη διαδικασια της μιξης)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει απο εφε να ξεμπερδεψει αλλα θα χρειαστει και ΕΝΙΣΧΥΤΗ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλαμε για τον koch θα ελεγες οτι ειναι προτιμοτερο να μην γραψω με μικροφωνα μπροστα και να χρησιμοποιησω το line out του???(κατι τετοιο αν καταλαβα καλα μου ειπες οτι εχει..)

 

Δεν είναι απλό line out όπως έχουν οι περισσότεροι ενισχυτές.. είναι ένα line out με προσομοίωση καμπίνας για να ακούγεται φυσικό σε recording καταστάσεις ή γενικά σε ακουστικά ή κονσόλα σε live κτλ.. σ αυτή την περίπτωση μπορείς να γράψεις και με μικρόφωνο και μετά να τα μιξάρεις μαζί, αλλά μπορείς και μόνο με το recordin out..

 

Αν και είμαι ιδεολογικά πολύ μακριά απ αυτόν τον τρόπο ηχογράφησης, θα ήταν καλό τουλάχιστον να ξέρεις ότι υπάρχει και να το δοκιμάσεις σε σύγκριση πάντα με το real thing που είναι το μικρόφωνο..

Αν και ντρέπομαι, πολλές φορές μου έχει τύχει πάντως να παιδεύομαι 10 ώρες με το mic placing και στο τέλος να καταλήγω να γράφω με το recording out του mesa Vtwin μου με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.

 

για τους engl δεν ξερω αν γραφουν καλα και αν περνουν καλα τα πεταλια αλλα για να το λες κατι θα ξερεις..δεν εχω δοκιμασει ακομα...

 

με τους Engl δεν τρελαίνομαι γενικά αλλά είναι γεγονός ότι όποτε έχω γράψει με engl έχω βγάλει απρόσμενα καλό αποτέλεσμα σε σχέση με το πως μου ακουγόταν ο ενισχυτής μπροστά μου.. είναι σαν να αλλάζουν χαρακτήρα (προς το καλό) όταν περνάνε από μικρόφωνο!

απ την άλλη με το δικό μου overdrive-distortion πετάλι δεν είχε καλό αποτέλεσμα..

 

ακούς και επιλέγεις γενικά!  8)

 

κατα τα αλλα μια και η πραγματικη πηγη του ηχου σου θα ειναι η πεταλιερα σου απλα βρες εναν ενισχυτη με ενα καλο καθαρο καναλι και τελειωσες,δεν ειναι δα και rocket science,ετσι κι αλλοιως για ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ μιλας οποτε πολυ μεγαλυτερη σημασια απο το gear σου εχει η τοποθετηση των μικροφωνων και η τελικη μιξη.

 

αυτός είναι και ο λόγος που πρότεινα τον lonestar απ την αρχή! τα καθαρά του είναι πραγματικά από άλλο πλανήτη!  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός είναι και ο λόγος που πρότεινα τον lonestar απ την αρχή! τα καθαρά του είναι πραγματικά από άλλο πλανήτη!  Shocked

 

ΦΥΣΙΚΑ και ειναι,οπως αλλωστε και ολων των 6L6 Mesa ;)

 

Παντως ο ΜΑΝΟΣ

 

http://www.backline.gr/products.php?categoryId=8&page=5

 

εχει ενα τονο Mesa Boogie για ενοικιαση.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου