Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ενισχυτη για ενοικιαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα..απο την επομενη βδομαδα θα ξεκινησω κ εγω με τη σειρα μου τις ηχογραφησεις με την μπαντα που παιζω αυτο τον καιρο..θελω λοιπον να νοικιασω εναν ενισχυτη για να γραψω μιας και δεν σκεφτομαι καν να γραψω με τον valvestate που εχει το στουντιο που μας κανει την παραγωγη (ειναι φιλος αυτος που το εχει και γραφουμε εκει το cd με σχεδον καθολου εξοδα)...

 

το υφος ας πουμε οτι ειναι κατι μεταξυ συγχρονο ποπ-ροκ και alternative..ο ενισχυτης που θελω με ενδιαφερει να εχει καλο καθαρο μιας και ολα τα εφε καθως και το distortion και το drive τα παιρνω απο πεταλια και πεταλιερες που χρησιμοποιω και στα live..

 

το προβλημα μου ομως ειναι οτι δεν θελω fender ενισχυτη και γενικα τετοιου ειδους ηχοχρωμα..ισως κατι σε marshall και γενικα νομιζω οτι κλεινω πιο πολυ σε el84 σε σχεση με τις 6l6 των fender....o ηχος που θελω να προσσεγγισω θελω να εχει αρκετα μπασσομεσαια αυτο ισχυει κυριως και στα distortion γιαυτο και θα χρησιμοποιησω closed back καμπινα για να εχω ογκο..καμια σχεση με μεταλ ομως...θελω να ειναι πιο μοντερνος και λιγο smooth γενικα..

 

ο εξοπλισμος μου θα ειναι μια αμερικανα στρατ με μονους και αλλη μια με διπλους αναλογα το κομματι κτλ..για drive kai distortion telegun msd και απο εφε μια m13 και αλλα διαφορα..

 

δεν ξερω λοιπον προς τα που να ψαχτω..καποια κεφαλη φυσικα...ισως κατι σε marshall,κατι σε peavey classic η ακομα και σε mesa κτλ αλλα παμε σε αλλο επιπεδο μετα...

 

σορρυ αν σας κουρασα..περιμενω τις συμβουλες σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καμια προταση???

καμια βοηθεια????

 

Εσενα ποιος σου αρεσει? Αυτο μονο μετραει.

Φανταζομαι απο προβες σε διαφορα στουντιο θα εχεις δοκιμασει καποιους ενισχυτες,αλλωστε τα λεγομενα σου περι τυπων λυχνιων δειχνουν ενημερωμενο κιθαριστα.

Αρα διαλεξε ποιος ειναι αυτος που θα βγαλει τον ηχο σου (με την προυποθεση να μπορεις να τον βρεις για ενοικιαση).

Εγω προσωπικα δεν βρισκω λογικο να σου προτεινω τον ταδε ενισχυτη για να γραψεις στον ΔΙΚΟ ΣΟΥ δισκο την ΔΙΚΗ ΣΟΥ μουσικη με τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ ηχο,ειδικα αφου δειχνεις οτι περιπου ξερεις τι θελεις να ακουσεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα λες και γενικως οντως ξερω τι περιπου θελω...απλα υπαρχει γενικα μια μεγαλη γκαμα ενισχυτων με παρομειο τυπο λυχνειων και παρομοια ηχοχρωματα..και σκεφτομαι μηπως με καποιες δοκιμασμενες δικεσ σας προτασεις καταλειξω πιο ευκολα..

 

γενικως αυτη τη στιγμη κλεινω προς marshall και ειδικα ας πουμε η κεφαλη που προτεινε ο φιλος πριν ειναι κλασσικη και σιγουρη λυση..απλα σκεφτομαι και καποιες εναλλακτικες..οπως ο peavey classic ας πουμε η καποιος engl βεβαια δεν ξερω με το καθαρο καναλι των engl τι παιζει μιας και αυτο ειναι που ζηταω η καποιος koch...η και γτ οχι απο τη στιγμη που δεν θα αγορασω αλλα θα νοικιασω να μπορεσω να γραψω και με κορυφαια εργαλεια αν τα βρω για ενοικιαση..

 

και ειναι και δυσκολο μαλλον να τους δοκιμασω ολους οπως και δυσκολο ειναι αυτη τη στιγμη να παρω σβαρνα τα μαγαζια και να αρχιζω να δοκιμαζω οποιον βρω (αν και αυτο ειναι το σωστοτερο απ'ολα) σαν να προκειται να τον αγορασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι η πρωτη σου ηχογραφηση καλο θα ηταν να νοικιασεις κατι δοκιμασμενο και προβλεψιμο απο αυτα που εχεις δοκιμασει οσο καιρο παιζεις. Δεν υπαρχει χειροτερος τροπος να χρονοτριβεις δοκιμαζοντας συνεχεια αλλαγες εαν δεν εισαι σιγουρος. Αλλωστε με τα χρονια θα ερθει η εξελιξη και η εμπειρια στον ηχο που προτιμας.

 

Καλο ειναι να σεβαστεις και το φιλο σου που σας γραφει δωρεαν και να μην τον ''ζαλισεις'' με συνεχεις αλλαγες, γιατι αλλιως θα του βγει ''ξινο''.

 

Στην θεση σου δεν θα ειχα πολυ αγχος για το ειδος του ενισχυτη, σιγουρα θα βρεις καποιον ευκολα, ριξε περισσοτερο βαρος στην προετοιμασια σου για τα κομματια ωστε να εισαι πανετοιμος.

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα δεν ειναι η πρωτη μου ηχογραφιση αλλα σε τετοιο επιπεδο ολοκληρωμενου δισκου ναι ειναι πρωτη φορα και ευτυχως απο μερους μου ειναι ολα πανετοιμα απο αποψη προετοιμασιας..

 

και επειδη ακριβως δεν θελω να ζαλιζω πολυ το παιδι με αλλαγες και ιστοριες κοιταζω γι κατι κλασσικο και δοκιμασμενο..γιαυτο και ζητησα τισ συμβουλες σας και για να μην ζαλισω και εσας ισως ξερετε καποια στανταρ με βαση περιπου το ηχοχρωμα που θελω ποιες απο τις δοκιμασμενες γενικως και ευρεως λυσεις μπορει να ειναι πιο κοντα στα δικα μου ζητουμενα..

 

ευχαριστω για ολες τις απαντησεις μεχρι στιγμης..αν υπαρχει και καμια προταση παραπανω καλοδεχουμενη φυσικα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα δεν ειναι η πρωτη μου ηχογραφιση αλλα σε τετοιο επιπεδο ολοκληρωμενου δισκου ναι ειναι πρωτη φορα και ευτυχως απο μερους μου ειναι ολα πανετοιμα απο αποψη προετοιμασιας..

 

και επειδη ακριβως δεν θελω να ζαλιζω πολυ το παιδι με αλλαγες και ιστοριες κοιταζω γι κατι κλασσικο και δοκιμασμενο..γιαυτο και ζητησα τισ συμβουλες σας και για να μην ζαλισω και εσας ισως ξερετε καποια στανταρ με βαση περιπου το ηχοχρωμα που θελω ποιες απο τις δοκιμασμενες γενικως και ευρεως λυσεις μπορει να ειναι πιο κοντα στα δικα μου ζητουμενα..

 

ευχαριστω για ολες τις απαντησεις μεχρι στιγμης..αν υπαρχει και καμια προταση παραπανω καλοδεχουμενη φυσικα.. :)

 

+1

 

Δεν ειμαι κιθαριστας, οποτε δεν γνωριζω. Μεχρι τωρα με τι ενισχυτη επαιζες?

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα εχω περασει και απο fender και απο marshall και μπορω να πω οτι για το συγκεκριμενο θεμα ταιριαζουν καλυτερα οι marshall..θελω βεβαια να δοκιμασω και τον koch studiotone μηπως και κανει αυτο το κατι περισσοτερο που θελω..και δεν εχω δοκιμασει και engl καθως και peavey που θα ηθελα..και τεσπα για να μην το παραψαχνω και εγω και σας κουραζω προτιμω να μην ψαχτω πολυ στην επιλογη ενισχυτη και εχοντας μια ''σιγουρη'' και κλασσικη λυση να ψαχτω περισσοτερο στις ρυθμισεις και το eq του συγκεκριμενου που θα παρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ασχετο και σχετικο ταυτοχρονα..

 

γνωριζετε στην αθηνα καποια μαγαζια που να νοικιαζουν εξοπλισμο???εγω εχω ακουστα ενα δυο αλλα δεν χρειαστηκε να ασχοληθω ποτε..

 

αν ειναι υπαρχει θεμα με την διαφημηση κτλ στειλτε μου αν μπορειτε πμ για τα μαγαζια..

 

και παλι ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου