Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα τύπου Βιχουέλα δικής μου Κατασκευής. Παρουσίαση με πρελούδιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε shelter σχετικά με τις ερωτήσεις σου

Η κεφαλή αυτή το ότι παίρνει ξύλινα κλειδιά και όχι μεταλλικά την κάνει σίγουρα πιο ελαφριά, και αυτό επηρεάζει σαφώς και τον ήχο, φαντάσου όλο αυτό το μέταλο 12 κλειδιά πόσο βάρος θα πρόσθετε?

Χορδές χρησημοποίησα από 6χορδη και 10χορδη κλασσική κιθάρα πλαστικές δηλαδή όχι σύρμα

Τώρα όσον αφορά τις καμπύλες, σύμφωνα με την εμπειρία μου, θα υποθέσω ότι ότι προσθέτει μπάσσο και sustain κράτημα περισσότερο στον ήχο δηλαδή , αλλά δεν έχω φτιάξει για να σου πω με σιγουριά

εδώ έχει κάτι καλές πληροφορίες

 

Παρατηρούσα αυτού του τύπου τις κεφαλές και σε παλιές 5χορδες κλασσικές ή πρώιμες (προ Torres) 6χορδες, αλλα και ακόμα και σήμερα σε φλαμένκο κιθάρες. Ακόμα και η οικογένεια Ramirez φτιάχνει και μου έκανε εντύπωση σχετικά με το τι μπορει να προσφέρει, και γιατι περάσαμε στα μεταλικά κλειδια.

Ετσι εξηγειται το γεγονός ότι οι μεξικάνοι την χρησιμοποιούν σαν μπάσο.

Βιχουέλα με μεγάλη καμπύλη στην πλάτη:

Reyes-Standard-Vihuela.gif

 

Mexican vihuela:

4001278538_b66bb2fb59.jpg

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η πρώτη τέτοιου τύπου που κατασκευάζετε?

Είναι η τρίτη, και μόλις τελείωσα και μια μετατροπή  3/4 σε μπαροκ 5χορδη διπλόχορδη και θα την παρουσιάσω την ερχόμενη εβδομάδα, μια πρώτη ιδέα

kithara3_4.jpg  Guitar_baroque_style.jpg

Μουσικός - Οργανοποιός http://www.p-zaranis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου