Προς το περιεχόμενο

Δεξί χέρι (ή αριστερό... για τους ανάποδους!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μιλήσουμε λίγο για τεχνική... ξεκινώντας με το δεξί!

 

Γράψτε πως τοποθετείτε το χέρι, αν χρησιμοποιείτε πένα ή δάκτυλα (ή και τα δύο), πως χτυπάτε τις χορδές, κλπ.

 

Πως εξελίχτηκε η τεχνική σας στη μορφή που είναι σήμερα και γιατί...

 

Δεν εξαιρούνται και οι μπασίστες βέβαια! :wink:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και η τεχνικη μου ειναι για τα μπαζα (ειμαι ουσιαστικα ενας κλασσικος πιανιστας που εμαθε μονος του κιθαρα) ακολουθω δυο βασικους κανονες:

 

Οταν παιζω rhythm εχω ΠΟΛΥ χαλαρο τον καρπο μου (κρατωντας ομως σταθερη την πενα μεταξυ αντιχειρα και μεσαιου) αφηνοντας την ..."ανωση" να κανει την περισσοτερη δουλεια.. :lol:

 

Οταν παιζω γραμμες η μονες νοτες ή Muted rhythm στηριζω το χερι μου στην "θεοσταλτη" γεφυρα της τελε μου και συνηθως γυριζω την πενα μου ωστε να παιζω με το φαρδυ της μερος.

 

Δεν ξερω να παιζω χωρις πενα :oops:

 

τα τελευταια χρονια εχω "ηρεμησει" αρκετα και πλεον δεν κανω αγρια επιθεση στην κιθαρα μου και δεν την κοπαναω με τη μανια των πρωτων χρονων,εχω επισης κατεβασει νουμερο χορδων (απο 12αρες εχω πεσει σε στοκ 010-046 σετς) και νουμερο πενας (απο x-heavy σε medium 0,73) και προς μεγαλη μου εκπληξη ο ηχος μου εχει γινει ΟΓΚΩΔΕΣΤΕΡΟΣ μια και δεν "πνιγω" την κιθαρα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιζω παντα muted με την παλαμη πανω στη γεφυρα..ειτε παιζω ρυθμικη ειτε solo με το pinky κολλημενο σταθερα πανω απο το Volume..Δηλαδη με ανοιχτη την παλαμη.. :roll:

 

Αυτο βεβαια μετα απο πολλη προσπαθεια μιας και ειχα αρχισει παιζοντας με κλειστη την παλαμη..οπως στο μπουζουκι για παραδειγμα..(η οχι :?: )

 

Δεν ξερω αν γενικοτερα ειναι σωστη αυτη η τεχνικη για αλλα ειδη μουσικης :oops:... παντως γι'αυτο που μου αρεσει να παιζω εγω (metal εν γενει :lol: )..πιστευω πως εχει αποτελεσμα.. :o

 

Βεβαια εχω παρατηρησει πολλους σε αυτο το ειδος μουσικης που εχουν τελειως διαφορετικο στιλ... :wink:

 

Εγω χωρις πενα μονο στην κλασσικη.. :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παιζω rhythm εχω ΠΟΛΥ χαλαρο τον καρπο μου (κρατωντας ομως σταθερη την πενα μεταξυ αντιχειρα και μεσαιου)

 

8O 8O 8O Αντιχειρα και Μεσου ή Αντιχειρα και Δεικτη :?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεικτη!! :oops: :lol:

 

απο κιθαρα σκιζω απο ..ανθρωπολογια ΠΑΤΟΣ! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεικτη!! :oops: :lol:

 

απο κιθαρα σκιζω απο ..ανθρωπολογια ΠΑΤΟΣ! :lol:

 

Σχετικά με το μέσο...

 

Μια τεχνική που προσπάθησα να εφαρμόσω... με παταγώδη αποτυχία :D είναι αυτή του Steve Morse.

 

Κρατάει την πένα με τον αντίχειρα και τα δύο πρώτα δάκτυλα και η πένα χτυπάει τις χορδές με το πλατύ μέρος. Το κράτημα με 3 δάκτυλα δίνει τη δύναμη που χρειάζεται...

 

Αυτό έχεις σαν αποτέλεσμα τα στακάτα του να σκοτώνουν, με φοβερό projection... :wink:

 

Δυστυχώς είναι τεχνική που απαιτεί να αλλάξει τελείως η γωνία του καρπού.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με πένα και με δάχτυλα, χωρίς όμως νύχια.

 

Τεχνική:Ολίγον Καλαμπόρτζική που σε γενικούς κανόνες alternate,αλλά αν η επόμενη νότα είναι σε άλλη χορδή το χέρι πάει με τον γρηγορότερο τρόπο.

Δεν στηρίζω το καρπό πουθενά, κυρίως λόγω του τρέμολου που χρησιμοποιώ και κρατάω σταθερή θέση με το εσωτερικό μέρος του βραχίονα.

Η κίνηση γίνεται μόνο απο τον καρπό (έχω δει κιθαρίστες που κουνάνε μόνο τα δάχτυλα που κρατάνε την πένα!!)

 

Παλιά το πρόβλημα που αντιμετώπιζα ήταν ότι δεν χτυπούσα δυνατά και οι δυναμικές μου ήταν εντελώς flat, το έλυσα όμως κάνοντας αρκετή εξάσκηση χωρίς ενισχυτή.

 

Όσο για τον Morse, Gideon ξεκίνα να κάνεις βαράκια! Έχεις δει κάτι χέρια που έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχεις δει τα δικά μου;; :lol: :lol: :lol:

 

Ειλικρινά δεν νομίζω ότι είναι θέμα σωματικής ανάπτυξης αλλά συνήθειας...

 

Η δική μου άποψη είναι πως πρέπει να μένουμε μακριά από 'συνήθειες', δηλαδή να μην μαθαίνουμε να στηρίζουμε σώνει και καλά τον καρπό σε ένα σημείο. Αυτό που γράφεις για τη στήριξη στο βραχίονα είναι πολύ καλή πρακτική (εξαρτάται και από το contour του σώματος της κιθάρας βέβαια :wink: )

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου