Προς το περιεχόμενο

Δεξί χέρι (ή αριστερό... για τους ανάποδους!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί έχεις δει τα δικά μου;; :lol: :lol: :lol:

 

 

Όχι, αλλά αν είναι σαν του Morse 8O , τότε δεν πρόκειται να διαφωνήσω πότε με έσενα :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι' date=' αλλά αν είναι σαν του Morse 8O , τότε δεν πρόκειται να διαφωνήσω πότε με έσενα :) :) :)[/quote']

 

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! :lol: :lol:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πούμε μόνο για το δεξί :?: Θα ανοίξουμε μετά άλλο θρεντ για το αριστερό?:lol:

 

Τεσπα δεξί:

Μετά από πολύ κόπο σταμάτησα να το ακουμπάω στο σώμα και μου έχει κάνει πολύ καλό στο παίξιμο.Ο τρόπος δε ήταν ο εξής:Απλά όταν έπαιζα είχα στο μυαλό μου οτι δεν πρέπει να κουμπάω και σιγα σιγά ήρθε.Βοηθάει τρομερά αν το πετύχεις σε αρπισμούς,string skip κλπ

 

Από φυσικού μου έπαιζα alternate picking (όπως οι περισσότεροι αυτοδίδακτοι/Νόμος χαμηλότερης κατανάλωσης ενέργειας=ισχύει παντού),όμως με εξάσκηση έμαθα πένα πάνω-κάτω ώστε να είμαι σωστός ( :?: ) οπότε όταν ξαναέπιασα altenate ήμουν πολύ πιο γρήγορος (βέβαια όσο ανεβαίνει η ταχύτητα πέφτει η ένταση και προσεγγίζω αρκετά "Έλληνα τζαζίστα") :oops:

 

Παίζοντας bossa/samba έμαθα με τον καιρό να παίζω και πένα-δάχτυλα αλλά αυτό δεν το κανω καλά ακόμα :cry:

 

ΥΓ εξάσκηση κάνω πάντα σε ακουστική ώστε όταν έρθει η ώρα για ηλεκτρική να πετάω (μολις τα δάχτυλα αποκτήσουν πρόσφυση τα 0-100 έρχονται αμέσως) 8O :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πούμε μόνο για το δεξί :?: Θα ανοίξουμε μετά άλλο θρεντ για το αριστερό?:lol:

 

"You left hand is what you know, your right hand is who you are." :D

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πούμε μόνο για το δεξί :?: Θα ανοίξουμε μετά άλλο θρεντ για το αριστερό?:lol:

 

"You left hand is what you know' date=' your right hand is who you are." :D[/quote']

 

Σωστόοοοος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψε κανένας σχετικά με τη μελέτη, ασκήσεις κλπ που έκανε (κάνει) για το δεξί χέρι.

 

Για να παρακινήσω την συζήτηση, θα ονομάσω ένα χρήσιμο μαραφέτι: stylus pick (google it όσοι δεν το ξέρουν) :wink:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παρακινήσω την συζήτηση' date=' θα ονομάσω ένα χρήσιμο μαραφέτι: stylus pick :wink:[/quote']

 

Στις αρχές του '90, ένας φίλος το είχε πάρει και είχε δει όντως σοβαρή βελτίωση στην ταχύτητα και ποιότητα των χτυπημάτων του.

Εμενα όμως μου φάνηκε σαν κινέζικο βασανιστήριο :evil:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"right-hand development for jazz guitar" by Renard D. Hoover.

 

Bιβλίο είναι αυτό που σε συνδυασμό με μετρονόμο και ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ κάνει τρομερή δουλειά.Δεν ξέρω κανέναν που να το έχει τελείωσει (συμπεριλαμβανομένου και εμού φυσικά).Α και δεν έχει καμμία σχέση με jazz guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπασο παιζω μονο με δαχτυλα, κυριως με μεσο και δεικτη αλλα προσπαθω να εξασκησω και τον παραμεσο οσο μπορω.

 

Τωρα με την πενα συμβαινει το εξης παραξενο: ενω οταν πιανω κιθαρα μπορω να παιξω εξισου ανετα και με πενα και με δακτυλα (οχι οτι παιζω καλη κιθαρα, απλα που και που για τον χαβαλε), οταν παω να παιξω με πενα στο μπασο ειναι σαν να πιανω μπασο για πρωτη φορα στη ζωη μου. Δεν μπορω να παιξω τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την κακή συνήθεια να στηρίζω τον παράμεσο και το μικρό δάχτυλο πάνω στο πλαστικό πλαίσιο του neck humbucker ή στο κενό ανάμεσα στους δύο humbuckers...

 

Να δω πως θα παίξω με άλλη κιθάρα!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου