Προς το περιεχόμενο

Δεξί χέρι (ή αριστερό... για τους ανάποδους!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις αρχές του '90' date=' ένας φίλος το είχε πάρει και είχε δει όντως σοβαρή βελτίωση στην ταχύτητα και ποιότητα των χτυπημάτων του.

Εμενα όμως μου φάνηκε σαν κινέζικο βασανιστήριο :evil:.[/quote']

 

Χαχαχαχα, αυτή είναι η τυπική αντίδραση από όποιον (υποχρεώνω να) χρησιμοποιήσει το SP για πρώτη φορά! :lol: :lol:

 

Όμως, τουλάχιστον στον εαυτό μου και σ'αυτούς που δείχνω κάποια πράγματα, προσπαθώ για 3 χαρακτηριστικά στο δεξί χέρι: ακρίβεια, ταχύτητα, 'εκφραστικότητα' (dynamics).

 

Το SP βοηθάει φοβερά στα 2 πρώτα. Σε αναγκάζει να έχεις το νου σου στο δεξί σου χέρι και να καταλάβεις ότι δεν χειρίζεται... βεντάλια ή κρουστικό δράπανο :D Σιγά σιγά αποκτάς περισσότερη ευαισθησία στον καρπό και στα δάκτυλα που κρατάνε την πένα.

 

Εννοείται ότι δεν είναι πανάκεια αλλά 10 λεπτά την ημέρα κάνουν θαύματα!

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδη απο το site τους δεν καταλαβα τιποτα,οποτε μπορεσεις γραψε δυο λογακια για την εν λογω πενα.

επισης, στην ελλαδα μπορουμε να την βρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechmg93

 

Φαντάζομαι έχει δει το σχήμα της. Η άκρη είναι κωνική επομένως έχεις μια πολύ μικρή επιφάνεια που μπορεί να χτυπήσει τη χορδή. Αν παραβιάσεις τα όρια... τιμωρείσαι με διάφορους ανατριχιαστικούς ήχους.

 

Κινέζικο βασανιστήριο indeed. :D

 

Είχε πέσει στα χέρια μου 10 χρόνια πριν, δυστυχώς έχω χάσει το φυλλάδιο με τις οδηγίες! Αλλά ισχύουν οι ασκήσεις που μπορείς να κάνεις για το δεξί έτσι κι'αλλιώς. Νομίζω ότι οι official οδηγίες ήταν περισσότερο για σρέντινγκ. :roll:

 

Δεν πιστέυω να σε κάλυψα γι'αυτό ρώτησέ με αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο. :oops:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδες...εγω τιμωρηθηκα ιδαιτερως στο θεμα δεξι χερι....επι 5 χρονια κουνουσα ολο το χερι και οχι τον καρπο..ειχα αναπτυξει πολυ καλη ταχυτητα για τα χρονια που επαιζα..αλλα εν ετει 2003 τιμωρηθηκα με ενα αργο βασανιστηριο που κατεληξε το 2005 να ονομαστει μυικη δυστονια..

 

Τωρα εκτος του οτι προσπαθω να θεραπευτω..προσπαθω να κουναω μονο τον καρπο..αλλα απαξ και μαθεις λαθος...τρεχα γυρευε..αλλα 5 χρονια θα χρειαστω...

 

Οποτε κατι πρεπει να εφευρω..... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εκτος του οτι προσπαθω να θεραπευτω..προσπαθω να κουναω μονο τον καρπο..αλλα απαξ και μαθεις λαθος...τρεχα γυρευε..αλλα 5 χρονια θα χρειαστω...

 

Οποτε κατι πρεπει να εφευρω..... :D :D

 

Ένα δάσκαλο πρέπει να βρεις, να σου δείξει μερικά πράγματα. Πολύ καλύτερα από το να ψάχνεις μόνος σου σε σάιτ, κλπ.

 

Ποια 5 χρόνια;;; 8O Το νευρικό σύστημα αρχίζει να 'μαθαίνει' μια καινούργια ρουτίνα μέσα σε 3 εβδομάδες και σε 6-8 εβδομάδες την κάνει 'κτήμα' του. Μέθοδος και υπομονή χρειάζεται. :wink:

 

Καλό κουράγιο! :wink:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εκτος του οτι προσπαθω να θεραπευτω..προσπαθω να κουναω μονο τον καρπο..αλλα απαξ και μαθεις λαθος...τρεχα γυρευε..αλλα 5 χρονια θα χρειαστω...

 

Οποτε κατι πρεπει να εφευρω..... :D :D

 

Ένα δάσκαλο πρέπει να βρεις' date=' να σου δείξει μερικά πράγματα. Πολύ καλύτερα από το να ψάχνεις μόνος σου σε σάιτ, κλπ.

 

Ποια 5 χρόνια;;; 8O Το νευρικό σύστημα αρχίζει να 'μαθαίνει' μια καινούργια ρουτίνα μέσα σε 3 εβδομάδες και σε 6-8 εβδομάδες την κάνει 'κτήμα' του. Μέθοδος και υπομονή χρειάζεται. :wink:

 

Καλό κουράγιο! :wink:[/quote']

 

 

Αγαπητε φιλε...σε πληροφορω οτι εδω και 1 χρονο ειμαι πια αυτοδιδακτος..οποιαδηποτε τεχνικη την εχω διδαχθει απο δασκαλο...

Συμφωνουμε αρα..απλως ο πρωτος μου δασκαλος δυστυχως αμελησε την συγκεκριμενη λεπτομερεια...δλδ κινηση χεριου και οχι καρπου..διοτι θεωρησε οτι το παιξιμο μου ηταν αρτιο τοτε,σε συγκριση με την υλη κτλ...

Κατοπιν αφου αλλαξα δασκαλο και ξεκινησε ο γολγοθας alternate εκει φανηκε το προβλημα το οποιο μετα απο κουραση και ωρες μελετης κατεληξε εκει...δλδ μυικη δυστονια

Εχω φαει απειρες ωρες ξεκινωντας απο το 60bpm 8ογδοα..αλλα το προβλημα παραμενει(ξαφνικη εκταση νευρων και τεντωμα καρπου)..αρα μαλλον πρεπει να τελειωσει η θεραπεια μου....και μετα να ξεκινησω μελετη... :D :D :D

Τουλαχιστον για εμενα μια συνηθεια 5 ετων δεν αλλαζεται ευκολα...αλλο να αποκτησεις μια συνηθεια σε λιγο καιρο και αλλο να την αλλαξεις...

Πχ το τσιγαρο το ξεκινας ευκολα σε μερικες μερες...μετα απο 5 χρονια..το κοβεις;;

Ακραιο παραδειγμα...βεβαια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φορες καποιες συνηθειες των μελων μας ειτε λανθασμενες ειτε οχι ειναι απολυτα συνδεδεμενες με ιδεοληπτικους παραγοντες και ψυχαναγκασμους....αρα μιλαμε για κατι πιο πολυπλοκο απο την ρουτινιαρικη αλλαγη μιας κινησης..

Πχ σκεψου το συναισθημα να εισαι σε ενα Α επιπεδο τοσα χρονια και κατοπιν απο μια αλλαγη ενος παραγοντα που δεν ειχες δωσει σημασια..ξαφνικα να κοντευεις να τα παρατησεις,,,σαν χαρτινος πυργος γκρεμιζονται ολες οι τεχνικες ανεξαρτητως πενας..

Σε αυτο το σημειο ειμαι σκυφτος και κλαιω..αλα Ξανθοπουλος..ενω η μανα μου με παρηγορει οτι θα μου παρει το κοκκινο αμαξακι που παντα ηθελα...

Λετε να θελω ψυχιατρο;;;;;;;

Ηδη βλεπω αρκετους να συμφωνουν :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε antouan ο gideon εχει δίκιο. Νομίζω ότι μόλις συνειδητοποιήσεις οτι ο παράγοντας είναι κυρίως ψυχολογικός (όπως το λες και ο ίδιος) τότε θα επανελθεις πολύ γρήγορα.

 

Τον περασμενο Μαιο επαθα κάτι σαν τενοντιτιδα στο αριστερό και είμουνα πολύ down, αλλα μετά συνειδητοποίησα οτι οκ κάποια στιγμή θα περασει και μετά θα πλακωθω παλι στο παίξιμο. Τώρα είμαι οκ. Βέβαια αναγκάστηκα να ρίξω αρκετά τον μετρονόμο αλλά τώρα ξανανεβαινω πάλι!

 

εύχομαι καλό κουράγιο antouan! Και σωστή μελέτη!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το σημειο ειμαι σκυφτος και κλαιω..αλα Ξανθοπουλος..ενω η μανα μου με παρηγορει οτι θα μου παρει το κοκκινο αμαξακι που παντα ηθελα...

Λετε να θελω ψυχιατρο;;;;;;;

Ηδη βλεπω αρκετους να συμφωνουν :D :D

 

Αγαπητέ μου grasshopper... :D ...η απόγνωση είναι σαν ένα τρομαγμένο κοτόπουλο μέσα στο κεφάλι σου... σκέψου έναν μπαλτά και θα σου περάσει αμέσως! :twisted:

 

Gideon-san has spoken. 8)

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου