Προς το περιεχόμενο

δύο neck μαγνήτες σε μπάσσο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας, έχω ένα jazz bass σώμα το οποίο δέχεται 2 μαγνήτες ίδιου μεγέθους (19χιλ Χ 91χιλ) και δεν μπορώ να βρω σετ με ίδιους μαγνήτες.

 

έχω προσανατολιστεί σε seymour duncan sjb-3n που έχει αυτή την διάσταση, μπορώ όμως να βάλω δύο neck μαγνήτες σε ένα μπάσο, ή θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα π.χ. διαφορά φάσης κτλ κτλ.;  ???

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι οι Fender Noiseless Vintage που έχω σπίτι είναι ίδιοι αλλά θα πρέπει να το τσεκάρω......

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ όμως να βάλω δύο neck μαγνήτες σε ένα μπάσο, ή θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα π.χ. διαφορά φάσης κτλ κτλ.;   ???

 

  Είχα κάνει κάτι αντίστοιχο στην προηγούμενη κιθάρα μου(Epiphone LP Special II),βάζοντας 2 bridge μαγνήτες.

  Για να μην έχω διαφορά στην ένταση, έβαλα εκείνον με το high output (Schecter Diamond Plus) στη θέση bridge και εκείνον με το medium output(Tonerider Alnico iv) στη θέση neck και όλα ήταν ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα βάλω μαγνήτες με διαφορετικό output, αλλά τον ίδιο μαγνήτη και στις δύο θέσεις. δεν νομίζω να τίθεται θέμα volume, απλώς φοβάμαι άλλους παράγοντες που δεν έχω υπολογίσει....

???

 

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα βάλω μαγνήτες με διαφορετικό output, αλλά τον ίδιο μαγνήτη και στις δύο θέσεις. δεν νομίζω να τίθεται θέμα volume, απλώς φοβάμαι άλλους παράγοντες που δεν έχω υπολογίσει....

???

  Τους μαγνήτες τους πέρασα στον Π.Λάμπη στο Art of wood και ήταν δικιά του ιδέα, γιατί όπως μου είπε (ή όπως κατάλαβα  :P ) η neck θέση είναι λίγο πιο "δυνατή" σε ένταση σε σχέση την bridge και αν τα έβαζα ανάποδα (ο high στο neck,o medium στην bridge), θα υπήρχε εμφανής διαφορά στην ένταση.

  Έτσι όπως τοποθετήθηκαν (με τον medium στο neck και λίγο πιο κοντά στις χορδές) , πάντως, δεν είχα κανένα θέμα ούτε με διαφορά φάσης ούτε με διαφορά volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε λοιπόν θα το δοκιμάσω το πείραμα μιας και δεν έχω πολλές επιλογές.

  Αν τους εχεις ήδη στην κατοχή σου και θα κάνεις μόνος σου τη δουλειά (χωρίς να χρειαστεί να πληρώνεις τεχνίτη), δεν έχεις να χάσεις τίποτα.Απλά παίξε με το ύψος των μαγνητών, για να βρεις την ισορροπία.

  Αν θα χρειαστεί να τους αγοράσεις, όμως, εξαρτάται από εσένα, αν θα πάρεις το ρίσκο ή όχι.Αφού είναι της ίδιας μάρκας, πάντως, δε νομίζω να έχεις αρνητικά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μένα θα γίνει η δουλειά, αλλά οι μαγνήτες θα αγοραστούν δυστυχώς για αυτό το συζητάμε για να μην μου μείνουν αμανάτι μετά. ευχαριστώ πολύ πάντως!

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα...λογικα μιλωντας παντα θα εισαι μια χαρα..αν σκεφτεις οτι υπαρχουν αρκετα μπασα με p p που ο p ειναι κατεξοχην neck μαγνητης νομιζω οτι θα εισαι κομπλε...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου