Προς το περιεχόμενο

P-rails Wiring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, εχω μαζεψει όλα τα υλικά για αλλάξω μαγνήτες και ηλεκτρικά στην πρώτη μου κιθάρα και παντοτινή αγάπη, μια Epiphone Riviera.

epiphone_riviera_1.jpg

Διάξεξα αυτό το wiring με τα 2 μινι switches λόγω του ότι δεν χωρουσαν τα push-pull pots απο την f-hole όμως με αυτοn τον τρόπο χάνω την δυνατότητα να βάζω τους μαγνήτες Parallel (ή Series είναι?) ωστε να πετύχω το P.A.F ήχο που διαφημίζει η Seymour Duncan. Υπάρχει καποιος που να ξέρει πως γίνεται με την προσθήκη άλλου ένα toggle switch κάπως στο διαγραμμα που έχω κάτω να πετυχαίνεται και αυτός ο ήχος??

Ευχαριστώ!!!

2_p_rails_2v_2t_3w_2mt.thumb.jpg.9356ccdb6728fee9c6c28f14de17206e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα έχω δει αλλά δεν μου αρεσε η ιδέα να εχω τα controls πάνω στους μαγνήτες!!!

Πες με περίεργο αλλά δεν μου αρέσουν και είναι λίγο παράξενος ο τρόπος λειτουργίας τους, βέβαια είναι καλή λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα push puls χωράνε άνετα (τα έχω βάλει) σε ES335 ELECTRA

2) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σχέδιο των push pull αλλάζωντας τα με mini switches (τρυπάς το σώμα).

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες να αλλάζεις λειτουργίες του μαγνήτη (πρόσεχε, μιλάμε για τη λειτουργία του μαγνήτη εσωτερικά, δλδ ποιος μονός δουλεύει, serial / parallel κλπ. όχι για την επιλογή μαγνήτη η οποία συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά) κατά τη διάρκεια του τραγουδιού, τότε είναι ΠΟΛΥ καλή λύση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα push puls χωράνε άνετα (τα έχω βάλει) σε ES335 ELECTRA

2) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σχέδιο των push pull αλλάζωντας τα με mini switches (τρυπάς το σώμα).

 

 

1.)Αν μπορείς δώσε μου ένα παράδειγμα Push-Pulls με τις κατάλληλες διαστάσεις, εγώ πάντως είδα πως οριακά μπαίνουν και βγαίνουν τα standard pots στην δική μου κιθάρα γι'άυτο και τα απέρριψα!

2.)Σκόπευα να εφαρμόσω κάτω απο το pickguard, οριακά χωρούν, αλλιως ναι θέλει τρύπημα.

 

 

Γενικά με το wiring που εχω βάλει στην αρχή παίζει το καλό οτι μπορείς πχ. να έχεις ενα P90 στο neck και ενα humbucker στο Bridge, ή οτι συνδιασμό θέλεις, ενω με τα άλλα που προτείνει ο duncan δεν εχεις ξεχωριστό έλεγχο σε κάθε μαγνήτη. (με triple shot έχεις)

 

Οσον όμως αφορά τα triple shot, είχα την εντύπωση πως ο P.A.F ήχος που λέω πραγματοποιείται όταν ο neck και ο bridge μαγνήτης (αμφότεροι ρυθμισμένοι ως humbuckers) συνδεθούν παράλληλα και όχι σε σειρά! Είμαι σωστός ή ο ήχος πετυχαίνεται όταν βάλεις τον P90 και τον Rail παράλληλα μέσα στον ίδιο μαγνήτη???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο PAF ήταν ο πρώτος humbucker και ένα από τα χαρακτηριστικά του ήχου του είναι ότι πολλές φορές παρομοιάζεται με μισοπατημένο wah. Για να έχεις ήχο PAF πρέπει να έχεις μαγνήτη που μιμείται έναν PAF. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι εννοείς αυτόν τον ήχο. Κάτι μου λέει πως θες ήχο out-of-phase αλά Peter Green. Μήπως;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό που λες, δηλαδή αυτόν τον ήχο που είναι πιο κούφιος και διακριτικός απο τους υπολοιπους, που να μην γεμίζει τόσο πολύ σε συχνότητες. Αυτό είναι out of phase δηλαδή? όχι P.A.F.?

Υπέθεσα πως θα ήταν P.A.F. γιατί το σαιτ μιλούσε για phase cancellation μεταξύ των μαγνητών που αυτό βασικά το αποτέλεσμα θα είχε. Anyway αυτό ψάχνω να κάνω, έναν πιο κούφιο ήχο

Πως μπορώ να το εντάξω στο wiring?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου