Προς το περιεχόμενο

Copyrights


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν συντομία:

 

Κάποιος σύλλογος χρησιμοποιεί (σε cd) εδω και χρόνια κάποια καλύμνικα τραγούδια στα οποία βιολί παίζει ο παππούς του κουμπάρου μου, χωρίς να τους έχει δώσει την άδεια. Όλα αυτά τα χρόνια έχουν πουλήσει πάρα πολλά cd και δεν έχουν δώσει φράγκο στον παππού. Το cd πωλείται στα δισκοπωλεία.

Τι θα πρέπει να κάνει για να σταματήσουν να χρησιμοποιούν το βιολί του παππού και για να πάρει τα φράγκα που σίγουρα δικαιούτε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην Ελλαδα ισχυει οτι και στο εξωτερικο.

Εκτος και αν εχει υπογραψει ειδικη συμφωνια ο μουσικος- ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ δεν δικαιουται ΤΙΠΟΤΑ.

τα πνευματικα δικαιωματα ανηκουν ΜΟΝΟ στον συνθετη & στιχουργο του κομματιου (στην Αμερικη μαλιστα οι μουσικοι ΠΡΙΝ την ηχογραφηση υπογραφουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ενα waver με το οποιο παραιτουνται καθε "συνθετικου" δικαιωματος.

Νομιζω οτι το σωστο αυτο ειναι αλλωστε.

Αν παλι ο παππους εχει ΣΥΝΘΕΣΕΙ τα κομματια αυτα πρεπει να τα εχει καπου ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΑ στο ονομα του.

αλλα νομιζω οτι μιλας για παραδοσιακα τραγουδια οποτε τετοιο θεμα δεν τιθεται.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει υπογράψει ΤΙΠΟΤΑ. Τα κομμάτια, απ'όσο μου είπε ο εγγονός του, είναι δικά του αλλά δεν είναι κατοχυρωμένα. Τα συγκεκριμένα κομμάτια, όσο και αν ακούγετε παράξενο, ΔΕΝ μπορεί να τα παίξει ΚΑΝΕΝΑΣ. Έχουν δοκιμάσει πολύ να τα παίξουν αλλά απέτυχαν όλοι! Ακόμα και ο εγγονός του που είναι μαθητής του, δεν μπόρεσε να τα παίξει!!!

Το cd αυτό που πουλαει σαν τρελό. Μόνο οι τουρίστες που το αγοράζουν φτάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πνευματικα δικαιωματα ανηκουν ΜΟΝΟ στον συνθετη & στιχουργο του κομματιου (στην Αμερικη μαλιστα οι μουσικοι ΠΡΙΝ την ηχογραφηση υπογραφουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ενα waver με το οποιο παραιτουνται καθε "συνθετικου" δικαιωματος.

 

Δηλαδή με το παραπάνω αν ένας μουσικός λύσει τη συνεργασία του με την blah blah records που είχε υπογράψει, δεν θα μπορεί να παίξει αυτό το τραγούδι σε μελλοντικές του συναυλίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνοπτική απάντηση είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτε φίλε kourosava. Ο λόγος είναι ότι κανένας νόμος δεν ισχύει αναδρομικά. Ακόμη και αν υπήρχε αυτή τη στιγμή το νομικό πλαίσιο και τα δικαστικά προηγούμενα που θα κατοχύρωναν πλήρως τον παππού (και ΔΕΝ υπάρχουν στην Ελλάδα), τότε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν υπήρχαν εκείνα τα χρόνια. ¶ρα ξέχνα το.

 

Βέβαια, ο Θεός είναι μεγάλος. Αντί να βρείτε πως δεν θα πουλάνε οι "πειρατές" το προϊόν στους τουρίστες, κάντε χρήση της όλης κατάστασης και φτιάξτε εσείς ένα καλύτερο (βλ. ελκυστικότερο) προϊόν και αρχίστε να πουλάτε το δικό σας. Δηλαδή βάλτε τα κομάτια με καλύτερη επεξεργασία ήχου, καλύτερα credits, καλύτερα συνοδευτικά κείμενα σε πολλές γλώσσες, καλύτερα εξώφυλλα, σε ειδική κασετίνα και δώστε value (= ΑΞΙΑ) στο δικό σας προϊόν που ο άλλος που κυκλοφορεί τα τραγούδια δεν θα μπορεί να ακολουθήσει. Οπότε θα κερδίσετε από την όλη ιστορία.

 

(Πω,πω κάτι τέτοιες ώρες... με φοβίζω).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην οι μουσικοι (ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ δηλ.) δεν εχουν συμβολαιο με τις δισκογραφικες εταιρειες απλα παιζουν στους δισκους των διαφορων καλλιτεχνων (οι οποιοι εχουν συμβολαιο).

 

Το τραγουδι ΑΝΗΚΕΙ παντα στον συνθετη & τον στιχουργο του ΟΧΙ στην εταιρεια (η εταιρεια διατηρει δικαιωματα για καποιο χρονικο διαστημα ,η και για παντα,ΜΟΝΟ στην κυκλοφορια του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΔΙΣΚΟΥ στο εμποριο,δεν εμπλεκεται στις ζωντανες εκτελεσεις των τραγουδιων)

 

Τα δικαιωματα των τραγουδιων για τους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ τους τα μαζευει απο τα διαφορα κεντρα διασκεδασης & τους διαφορους συναυλιακους χωρους η ΑΕΠΙ (η αλλη παρεμφερης εταιρια)

 

π.χ. γραφω ενα τραγουδι στο οποιο τραγουδαω και υπογραφω συμβολαιο με την εταιρια ΝΤΟΥΜΑΝΙ records για να το βγαλει στο εμποριο.

 

Το κομματι ομως χρειαζεται ντραμς και φωναζω τον εκπληκτικο ΒASSDRUM να παιξει στην ηχογραφηση.

Ο Bassman δικαιουται ΜΟΝΟ χρηματα κατ'αποκοπην δηλ. για τα 4 λεπτα που του χρειαστηκε γιατι ειναι ντραμισταρας :lol: ,να γραψει το κομματι) του δινω λοιπον 4000 ευρω και παει στην ευχη του θεου.

Απο εκει και περα δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ δικαιωμα πανω στο τραγουδι ειτε αυτο παιζεται στο διπλανο σκυλαδικο ,ειτε στο Royal Albert Hall,επισης δεν εχει κανενα διακαιωμα επι της κυκλοφοριας του τραγουδιου στο εμποριο καθως και επι της δημοσιας εκτελεσης του κατα οποιονδηποτε τροπο & απο οποιονδηποτε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει υπογράψει ΤΙΠΟΤΑ. Τα κομμάτια' date=' απ'όσο μου είπε ο εγγονός του, είναι δικά του αλλά δεν είναι κατοχυρωμένα. Τα συγκεκριμένα κομμάτια, όσο και αν ακούγετε παράξενο, ΔΕΝ μπορεί να τα παίξει ΚΑΝΕΝΑΣ. Έχουν δοκιμάσει πολύ να τα παίξουν αλλά απέτυχαν όλοι! Ακόμα και ο εγγονός του που είναι μαθητής του, δεν μπόρεσε να τα παίξει!!!

Το cd αυτό που πουλαει σαν τρελό. Μόνο οι τουρίστες που το αγοράζουν φτάνει![/quote']

 

τοτε πρεπει να παει στο τοπικο συμβολαιογραφειο και να τα ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΕΙ.

πρεπει βεβαια να εχει και τα ανλογα αποδεικτικα στοιχεια (π.χ. δεν μπορω εγω να παω στο συμβολαιογραφειο της γειτονιας μου & να κατοχυρωσω την "ΙΤΙΑ" στο ονομα μου,αν και εχει γινει και αυτο στην Ελλαδαρα με πολυ γνωστο νησιωτικο κομματι :roll: )

 

απο τη στιγμη που εχει τα τραγουδια κατοχυρωμενα στο ονομα του & το cd κυκλοφορει παρανομα τους κ...ει τον κ...λο κανονικα :evil:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγουδι ΑΝΗΚΕΙ παντα στον συνθετη & τον στιχουργο του ΟΧΙ στην εταιρεια (η εταιρεια διατηρει δικαιωματα για καποιο χρονικο διαστημα ' date='η και για παντα,ΜΟΝΟ στην κυκλοφορια του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΔΙΣΚΟΥ στο εμποριο,δεν εμπλεκεται στις ζωντανες εκτελεσεις των τραγουδιων)

[/quote']

 

Δηλαδή αν εγώ γράψω 1577 τραγούδια ( δεν είναι καλό το νούμερο; :lol: ) και υπογράψω με την ΚΑΨΟΥΡΗΣ records θα μπορώ να τα παίξω όποτε θέλω αλλά δεν θα μπορώ να τα ξαναηχογραφίσω;

 

π.χ. γραφω ενα τραγουδι στο οποιο τραγουδαω και υπογραφω συμβολαιο με την εταιρια ΝΤΟΥΜΑΝΙ records για να το βγαλει στο εμποριο.

 

Το κομματι ομως χρειαζεται ντραμς και φωναζω τον εκπληκτικο ΒASSDRUM να παιξει στην ηχογραφηση.

Ο Bassman δικαιουται ΜΟΝΟ χρηματα κατ'αποκοπην δηλ. για τα 4 λεπτα που του χρειαστηκε γιατι ειναι ντραμισταρας :lol: ,να γραψει το κομματι) του δινω λοιπον 4000 ευρω και παει στην ευχη του θεου.

 

Ε ρε SUPOERFUNK, αυτό είναι μεροκάματο. Για ένα drummer μεγάλο σαν κι εμένα. Λέω από του χρόνουνα το διπλασιάσω :o :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν εγώ γράψω 1577 τραγούδια ( δεν είναι καλό το νούμερο; ) και υπογράψω με την ΚΑΨΟΥΡΗΣ records θα μπορώ να τα παίξω όποτε θέλω αλλά δεν θα μπορώ να τα ξαναηχογραφίσω;

 

ακριβως αν και τωρα τελευταια ακομα και αυτο εχει αρχισει να αλλαζει.π.χ. στο τελευταιο συμβολαιο που εκανα καταφερα να "κρατησει" η εταιρια τον δισκο μου μονο για 3 χρονια,μετα τον εχω παλι πισω (δεδομενου οτι πλεον πια σχεδον καμμια εταιρεια δεν πληρωνει τις παραγωγες της & τα στουντιο και θελουν ετοιμες δουλειες αυτο ειναι και το λογικο και το συστηνω σε ολους)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού πρώτα συμφωνήσω με την προτροπή του eye, θα συμπληρώσω στον sf πως η AEΠΙ (αν θυμάμαι βέβαια καλά γιατί έχω εγκαταλείψει αρκετά χρόνια το άθλημα...), εκχωρεί στους εκτελεστές ενός τραγουδιού που θα "δισκογραφηθεί", ένα μικρό ποσοστό κάτω από την ονομασία "συγγενικά δικαιώματα" (πάλι αν θυμάμαι καλά), οπότε ο παπούς σου (αν και εφόσον αναγράφεται στο cd ως εκτελεστής), δικαιούται κάποιο ποσό, έστω και ψίχουλα..

Για περισότερες πληροφορίες επικοινώνησε με τον ίδιο τον φορέα..συνήθως είναι εξυπηρετικοί...

 

Οι κεντρικές εγκαταστάσεις της ΑΕΠΙ βρίσκονται στο Μαρούσι Αττικής, στην οδό Σάμου 51 (και Φραγκοκλησσιάς) Τ.Κ. 151 25.

Τηλεφωνικό Κέντρο : 210-6857494 - 6, 210 - 6857408

Fax : 210 -6851576

e-mail : [email protected] http: www.aepi.gr

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου