Προς το περιεχόμενο

προβληματισμος με home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ντύσεις τα ντουβάρια με το φελιζόλ ή ακομα καλύτερα τύπου νεοπόρ και μετα να το σουβαντισεις.

 

εδιτ: τον πετροβαβμακα απο έξω εννοεις να τον βάλεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

επισεις κατι σημαντικο που ξεχασα να πω ειναι οτι προσπαθω να βαλω οσο ποιο δυνατον λιγοτερο πετροβαμβακα γινετε λογω του οτι δεν υπηρχε αλλος χωρος και θυσιασα το δωματιο μου αρα εκει μεσα θα κοιμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσωτερικα οχι απ'εξω και μετα ερχομαι στο δευτερο ερωτιμα να κλεισω με ραμποτε ξυλινο τα ντουβαρια με τον πετροβαμβακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.Ο πετροβάβμακας ειναι απορροφητικός σε υγρα.Εξαρτάται τι ραμποτέ θα βάλεις ωστε να είναι στεγανός.

 

Επειδη αντιλαμβάνομαι την έλλειψη χώρου σου και θέλεις να τα βάλεις εξωτερικα.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις τον πετροβάμβακα μετα το φελιζόλ και μετα να το σωβαντίσεις.Πρέπει να ρωτήσεις έναν μάστορα όπως για μεγάλες βίδες για να πιάσει το φελιζόλ.Οπότε δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι σε ραμποτέ.Το ραμποτέ μπορείς να το βάλεις στο ταβάνι κάτω απο το ελενιτ που θα κάνεις.Και ενδιαμεσα να βάλεις φελιζόλ.Μπορείς και πετροβάμβακα αλλα δεν ξέρω πόσο θέλεις να αναπνέει στον ίδιο χώρο με σένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.Ο πετροβάβμακας ειναι απορροφητικός σε υγρα.Εξαρτάται τι ραμποτέ θα βάλεις ωστε να είναι στεγανός.

 

Επειδη αντιλαμβάνομαι την έλλειψη χώρου σου και θέλεις να τα βάλεις εξωτερικα.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις τον πετροβάμβακα μετα το φελιζόλ και μετα να το σωβαντίσεις.Πρέπει να ρωτήσεις έναν μάστορα όπως για μεγάλες βίδες για να πιάσει το φελιζόλ.Οπότε δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι σε ραμποτέ.Το ραμποτέ μπορείς να το βάλεις στο ταβάνι κάτω απο το ελενιτ που θα κάνεις.Και ενδιαμεσα να βάλεις φελιζόλ.Μπορείς και πετροβάμβακα αλλα δεν ξέρω πόσο θέλεις να αναπνέει στον ίδιο χώρο με σένα.

 

 

λοιπον για να μην μπερδεφτουμε λεω να ξυλοσω τον σοβα μεσα εξω απο το ντουβαρι μετα να το περασω σοβα ειδικο για υγρασιες και στο εσωτερικο δηλαδη να βαλω το μπλε φελιζολ και απο πανω τον σοβα? αυτο ενοεις

και οσο για τον πετροβαμβακα αυτο που ειπα ειναι αν μπορω να τον κλεισω αντι για  γυψοσανιδα με ραμποτε ξυλινο.

και ρωτισα και για το πατωμα αν μπορω να βαλω αμμο αντι για πετροβαμβακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει ότι πολύ καλό μονωτικό για την υγρασία είναι... το χρώμα που βάφουν τις γραμμές στους αυτοκινητόδρομους.  Το βάζουν εξωτερικά, σε ταράτσες κλπ.

 

Το λέω με κάθε επιφύλαξη... όχι για να το εφαρμόσεις foxxx αλλά ίσως θες να το ψάξεις.  Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό ας μας πει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Για εξωτερικο: Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να βάλεις το φελιζόλ απο έξω και απο πάνω να το σωβαντίσεις.Υπάρχουν και ειδικού τύπου , όχι φελιζόλ που ειναι για θερμοπροσόψεις και μετα απο πάνω το σωβαντίζεις.

 

Απο μέσα ο σωβάς και το φελιζόλ ειναι άχρηστο αρκεί να γίνει καλή δουλειά έξω.

 

Για το ραμποτέ και το πάτωμα δεν ξέρω να σου απαντήσω 100%.Εκει πρέπει να απαντήσει κάποιος που ήδη το έχει κάνει.Εγω στο δικό μου υπόγειο εχω γυψοσανίδα με πετροβάμβακα και 2 εκατοστά κενο.Αλλα το θέμα ειναι οτι εκει δεν κοιμάμαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κοιταξω και θα συμβουλεφτω και κανα οικοδομο να δω τι θα μου πει λεγωντας αυτα που μου λετε.

παιδια οτι μου λετε για μενα ειναι πολιτιμο περιμενω και αλλες συμβουλες και αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου