Προς το περιεχόμενο

Slide Παίξιμο


SRV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι αρκετα καλος σε αυτο το στυλ' date=' ειναι της σχολης Johnny Winter ( ΘΕΟΣ ).

Υπαρχουν ομως νομιζω πολυ πιο ουσιαστικοι κιθαριστες slide π.χ. Duane Allman, Warren Haynes, Derek Trucks, Sonny Landreth, David Lindley, Ry Cooder........................[/quote']

 

Δε διαφωνώ καθόλου. Ο Johnny τεράστιος. Μήπως μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένα album από τους διάφορους που ανέφερες; Τους περισσότερους τους ημι-ξέρω, αλλά από album μηδέν, δεν έχω τπτ.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Johnny Winter to Second Winter και το Live

Warren Haynes_Gov't mule ολα ειναι _αματα αν βρεις το The deep end διπλο cd με Dvd. David Lindley θα βρεις δισκολα να αγορασεις εγω κατεβασα δισκογραφια και τα περισσοτερα ειναι πολυ καλα. Απο Derek Trucks εχω το Soul Serenade πολυ ωραιο, παιζει και με τους Allman Bros οπως και ο Warren Haynes. Τωρα για Duane Allman αν βρεις το Anthology ειναι μια καλη αρχη οπως και το Layla and...... και ολα των Allman bros.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγω καποιους μηνες που ξεκινησα ν'ασχολουμαι με το slide. Δεν θα'χεις προβλημα με το standard tuning, αλλα πραγματικα με open tuning (D,G,D,G,B,D ή ακομα και D,A,D,F#,A,D) μπορεις να παιξεις απιστευτα licks.

Το προβλημα του action ειναι οντως εκνευριστικο :evil: :)

Πριν μια βδομαδα μου ηρθε απο θωμά αυτο http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton_pdm531_prodinfo.html και ετοιμαζομαι να την ρυθμισω μονιμα για slide σε G tuning.

Οσο για το υλικο του slide εγω εχω καταληξει στο μεταλλικο για πιο delta blues καταστασεις :wink: , αν και ειναι υποκειμενικο το θέμα.

Για τσεκαρε κι αυτο http://www.bigroadblues.com/slide/index.html, εχει πολυ ζουμι :wink:

Ακου και τιποτα από Chris Rea :D (σωστα το έγραψα?) :D

 

Ουυυυφ... αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, παιδιά όντως, υπάρχει καμιά σχετικά καλή και αρκετά φτηνή (κάτω από 500¤) κιθάρα που να είναι καλή για slide? Εννοώ να ταιριάζει και ο ήχος της, οι μαγνήτες, το στυλ........ you know what I mean....... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου παραθετω με copy-paste τι λεει ο Brian "King Bee" Robertson γι'αυτο το θέμα, με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα:

 

While it may be true that just about any guitar can do well for slide, there are a few things to keep in mind. First, you can actually get a great slide electric guitar for CHEAP unless you're brand conscious. (If that's the case, maybe the blues isn't for you!) The reason is that you can pick up very fine used guitars for $150 or less. An old Kay or a Harmony that might not be playable as a regular guitar because of a less than perfect neck represents no real problem. With slide, unless the neck is bent 90 degrees to the side, you're ok because you don't have to fret about fretting and intonation. On top of that, the old ones sound cool and if you're trying to capture that classic blues sound, go hunt up some pictures and see what the real players were using. As a matter of fact, one of my favorite electric slide guitars is a True Tone, distributed through Western Auto Stores back in the Dark Ages. If not for slide, the thing would possibly be used to make a unique paper weight or doorstop.

:D

 

Εγω σκεφτομαι να παρω καμια danelectro ή καμια tele μεξικανικη, για να την χρησιμοποιω μονο για slide :wink: [/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys!

 

elavd, θα σε εντυπωσιάσω, έχω ήδη ένα τέτοιο εδώ και 10 χρόνια, οπότε και ήμουνα 13 χρονών!! :) lol Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ακουμπήσω μεταλλικό αντικείμενο που πιέζεται από τις χορδές στο λαιμό της PRS ΠΟΤΕ :):):) Μπορεί βέβαια να χρησιμοποιήσω την παλιά μου washburn τώρα που το λες..... χμμμ δεν είναι κακή ιδέα...! :) Πάντως μια tele δε με χαλάει, να βγάλουμε και καναν ήχο της προκοπής!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου