Προς το περιεχόμενο

Slide Παίξιμο


SRV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και μια μικρή συμβουλή.

Όταν παίζεις slide να φιμώνεις τις υπόλοιπες χορδές με τα υπόλοιπα δάχτυλα. Το ηχητικό αποτέλεσμα είναι πιστεύω πολύ πιο καλό και δεμένο, ειδικά αν δεν αλλάξεις κούρδισμα όπου κάθε λάθος πιθανότατα θα ακούγεται άσχημα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να παίξω με slide πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξω κούρδισμα?

Δεν γίνεται να παίξω με το standard?

 

Φυσικά και μπορείς να παίξεις και με το στανταρ κουρδισμα. Eπειδή υποπτεύομαι πως θελεις να παιξεις μπλουζ, το ευκολότερο -που κάνω εγώ- με το κούρδισμα, είναι να ανεβάσεις την Σολ χορδή ένα ημιτόνιο.

Eπίσης χρήσιμη συμβουλή είναι αυτή του toneless, αν έχεις πχ το slide στον παράμεσο χρησιμοποίησε τον μέσο και τον δείκτη για να ταπώνεις τις χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβώς βοηθάει να ανεβάσεις την σολ ένα ημιτόνιο?!? :?

Έχεις στην σολ, σι και μι χορδή, εντελώς κάθετα τις τετάρτες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το πως θα παιξεις slide εξαρταται απο το τι στυλ σε ενδιαφερει,

για πιο μελωδικο εγω παιζω με τα δαχτυλα αντι για πενα, mutαρω ολες τις χορδες εκτος απο αυτη που παιζω με τον αντιχειρα του δεξιου χεριουκαι το μικρο δαχτυλο. Στο αριστερο φοραω το slide στον παραμεσο, γιατι νομιζω οτι

εκει και στον μεσαιο εχει πιο γεματο ηχο, και με το δεικτη mutαρω τις χορδες.

Αν εισαι σε πιο agressive παιξιμο πενα . Η αλλαγη κουρδισματος δεν ειναι απαραιτητη, αλλα πολλεσ φορες ειναι ενδιαφερουσα

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να πω οτι το slide ισα που ακουμπαει στις χορδες και για να βγει η νοτα που θελουμε καθαρη το σλιδε ακριβως πανω απο ταστο.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το παρακάτω slide, το οποίο όμως δεν έρχεται "απευθείας" στην Ελλάδα.

 

http://www.marksguitarshop.com/trs/

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς. Επίσης: έχω τεράστιο πρόβλημα και στις δύο κιθάρες, λόγω χαμηλού action δε γίνεται με τίποτα δουλειά. Το γεγονός ότι το slide μου είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και δεν κάθεται καλά στο δάχτυλο μου δε βοηθάει βέβεαια και πολύ, οπότε σκέφτομαι να παραγγείλω (μέσω γνωστού γνωστού κλπ) ένα απο τα παραπάνω slides. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτά; Ή έχει να προτείνει κάποιο άλλο, instead?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα rock slide ειναι αρκετα καλο, πολυ καλη εφαρμογη εχει το

signature του sardinas. Δες και τα moonshine της dunlop εχουν ωραια

εφαρμογη και πολυ ωραιο ηχο ( κεραμικα ). Θα σου προτεινα να ανεβασεις

το action τοσο ωστε ουτε πολυ ψηλα αλλα ουτε και πολυ χαμηλα να ειναι.

Και μην ξεχνας οτι καθε slide εχει διαφορετικο ηχο

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα rock slide ειναι αρκετα καλο' date=' πολυ καλη εφαρμογη εχει το signature του sardinas. Δες και τα moonshine της dunlop εχουν ωραια

εφαρμογη και πολυ ωραιο ηχο ( κεραμικα ). Θα σου προτεινα να ανεβασεις

το action τοσο ωστε ουτε πολυ ψηλα αλλα ουτε και πολυ χαμηλα να ειναι.

Και μην ξεχνας οτι καθε slide εχει διαφορετικο ηχο[/quote']

 

Χαααααααχαχαχαχαχαχααχαχα, sig του sardinas?? :lol: Δεν ήξερα ότι παίζει τέτοιο πράγμα!! :) Πάντως τον είδα με τον Vai και το παλικάρι παίζει παπάδες με το slide έτσι?!? Ούτε που καταλάβαινα τι έπαιζα, και το πιο τραγικό είναι οτι αυτός καταλάβαινε!! Απίστευτος. Thanks για τα suggestions, θα τα κοιτάξω άμεσα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετα καλος σε αυτο το στυλ, ειναι της σχολης Johnny Winter ( ΘΕΟΣ ).

Υπαρχουν ομως νομιζω πολυ πιο ουσιαστικοι κιθαριστες slide π.χ. Duane Allman, Warren Haynes, Derek Trucks, Sonny Landreth, David Lindley, Ry Cooder........................

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου