Προς το περιεχόμενο

Multiband compressors ???


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Multiband compressors.

 

Θα ήθελα να ξεκινήσουμε μια συζήτηση για αυτά τα μηχανήματα – λογισμικά,

διότι δεν κατέχω και πολλά.

 

Φαντάζομαι πως και αρκετοί άλλοι

θα ήθελαν κάποιες βασικές πληροφορίες για τις χρησιμότητές τους.

 

Τους χρησιμοποιούμε στην μίξη ή σε μεμονωμένα κανάλια οργάνων;

Τι παγίδες υπάρχουν;

 

Αν κάποιος ηχολήπτης έχει την καλή διάθεση και βρει τον χρόνο,

ας μας απαντήσει.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Multiband Compressors τους χρησιμοποιώ αποκλειστικά για Mastering ( <- που λέει ο λόγος...), και όχι σε tracks. Είναι καλοί για να βάζεις τις τελευταίες πινελιές στο μιξαρισμένο πλέον κομμάτι.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει νόημα να τους δουλέψεις σε tracks. ..

Ίσως κάποιος ποιό έμπειρος μας διαφωτήσει! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

'Ενας compressor μας δίνει την δυνατότητα παρέμβασης στην δυναμική περιοχή ολόκληρου του συχνοτικού φάσματος ενός σήματος...ο multiband μας επιτρέπει να πάμε ένα βήμα παραπέρα χωρίζοντας το σήμα σε περισότερες από μία συχνοτικές περιοχές...

Το σημαντικότερο στην χρήση του, είναι ο σωστός ορισμός (κατά περίπτωση) των cross συχνοτήτων...(πχ η low band προς δυναμική επεξεργασία, θάναι από 20-120 hz ή μήπως 20-200hz ή κάποια άλλη???)...

Όπως έχω ξαναπει, χρειάζεται μεγάλη εμπειρία για να αποφεχθούν δυσάρεστα ηχητικά αποτελέσματα (συχνοτικές "τρύπες", συχνοτική ανομοιομορφία στο σύνολο κλπ..)

Δυστυχώς και εδώ δεν υπάρχει "κανόνας" στον καθορισμό τους, ο οποίος ορίζεται από το ίδιο το υλικό και τα τυχόν προβλήματά του...

Δεν λειτουργώ αποτρεπτικά, απλά εφιστώ την προσοχή, ειδικά αν δεν υπάρχει και ένα αξιόλογο monitoring σύστημα που θα βοηθάει στον αποκλεισμό των μετέπειτα "εκπλήξεων"...

Τέλος για όποιον έχει εξοικιωθεί με τα "χούγια" του ΔΕΝ "απαγορευεται" η χρήση του και σε track...πχ σε μια κιθάρα που μας "ενοχλούν" σε ένταση οι μεσο-υψηλές αλλά δεν θέλουμε να επέμβουμε δραστικά στην "χροιά" με κάποιο eq ("μουνταίνοντας" την), η προσεκτική συμπίεση της συγκεκριμένης συχνοτικής περιοχής, είναι πολλές φορές μια "ευλογημένη" λύση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κατεβάσεις το πολύ ωραίο κατά τη γνώμη μου manual (σε μορφή PDF) του OZONE της Isotope από εδώ.

 

Πέραν του ότι σε εισάγει στην έννοια του Mastering με αρκετά απλά λόγια, περιγράφει τους Multiband Compressors και τη χρήση τους ;) (σελ. 49)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συμφωνώ με τον Ηλία για την χρησιμότητα αυτού του manual...όμως δυστυχώς ο comp που ενσωματώνει η σουίτα Ozone είναι -κατα την γνώμη μου πάντα- "κακός" (σε αντιδιαστολή με το πολύ καλό graphic eq και limiter του πακέτου) "χρωματίζοντας" πέραν του δέοντος...

Οι soft multiband compressor, γενικά δεν φημίζονται για την "ουδετερότητά" τους, πράγμα απαραιτητο -τις περισότερες φορές- στις "χειρουργικές" ηχητικές επεμβάσεις που καλούνται να φέρουν σε πέρας...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου