Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο για χορωδία σε live


nanni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τσεκαρε και αυτο: http://www.rodemic.com/microphone.php?product=NT1-A

 

Τιμη ισορροπιας/αποδοσης/ποιοτητας και αξιοπιστιας.

 

Παραείναι μέτριο mic και είναι γελοίο να προτείνεται ως bang for the buck και ποιοτικό.

Ας σταματήσει πια εδώ μέσα η nt1a φρενίτιδα και η ασχετίλα..

Κλασσικό κινέζικο harsh μικρόφωνο.

 

Όσο για την χορωδία και βλέποντας τα mic που σκέφτεσαι θα έλεγα οπωσδήποτε μακριά από τα samson (και απ το συγκεκριμένο akg), και ίσως ήθελες να checkαρεις προς oktava μεριά. ΕΚΕΙ είναι το bang for buck. Ίσως και στα πυκνωτικά της audio techica αν είναι στο budget σου.

Και φυσικά να λιώσεις στην δοκιμή θέσεων τοποθέτησης μέχρι να πάρεις αυτό που θες. Όπως και να χει θα πρότεινα stereo micing.

 

 

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι σε φαση να παρω μικροφωνα.το οτι δεν κανει το rode οκ αλλα οχι οτι ειναι και μαπα.το εχω και νομιζω ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα samson δεν τα γνωρίζω, λογικά θα κάνουν την δουλειά.

 

Τι θα πρότεινα.. Αν η χορωδία είναι σωστή στις εντάσεις της (αν δεν καλύπτει δηλαδή η μπροστινή σειρά την πίσω) και από τη στιγμή που είναι μόνο σε 2 επίπεδα, τότε αν μπορείς να τοποθετήσεις λίγο πιο πίσω τα μικρόφωνα, μπορείς να βάλεις ένα stereo pair σε xy (για να ακούγεται καλά σε mono που λογικά έτσι θα είναι στο live). Aν έχεις 3 ίδια τότε ισομοίρασέ τα στο πλάτος.

Αν δεν μπορείς να τα τραβήξεις αρκετά πίσω ώστε να "πιάνουν" ισόποσα τις 2 σειρές της χορωδίας, τότε βάλε και τα shotgun όπως σου είπα για να υποβοηθήσουν την πίσω σειρά.

 

Τέλος στήσε και τα akg (σε υπερκαρδιά) και δες αν είναι καλύτερα από samson. Τα 1000άρια πάντως μπορούν να διεκπεραιώσουν τη δουλειά αν και μπορεί να έχεις πρόβλημα με feedback.

 

Σε κάθε περίπτωση απομάκρυνε τα FOH ηχεία από την χορωδία όσο πιο πολύ μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραείναι μέτριο mic και είναι γελοίο να προτείνεται ως bang for the buck και ποιοτικό.

Ας σταματήσει πια εδώ μέσα η nt1a φρενίτιδα και η ασχετίλα..

Κλασσικό κινέζικο harsh μικρόφωνο.

 

Όσο για την χορωδία και βλέποντας τα mic που σκέφτεσαι θα έλεγα οπωσδήποτε μακριά από τα samson (και απ το συγκεκριμένο akg), και ίσως ήθελες να checkαρεις προς oktava μεριά. ΕΚΕΙ είναι το bang for buck. Ίσως και στα πυκνωτικά της audio techica αν είναι στο budget σου.

Και φυσικά να λιώσεις στην δοκιμή θέσεων τοποθέτησης μέχρι να πάρεις αυτό που θες. Όπως και να χει θα πρότεινα stereo micing.

 

 

Αυστραλέζικο είναι....τωρα για ολα τα αλλα εσυ ξερεις καλυτερα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

και εγώ αναζητώ μια οικονομική λύση για μικρόφωνο χορωδία.

Θέλω ένα μόνο μικρόφωνο που να πιάνει τον ήχο από μακρυάκαι και να τον ενισχύει φυσικά.

 

Απότι κατάλαβα για αυτή τη δουλειά είναι μόνο τα πυκνωτικά μικρόφωνα σωστά;

 

τι είναι καλύτερο να βάλω το μικρόφωνο μπροστά από την χορωδία ή να κρέμεται από πάνω από τα κεφάλια τους;  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα αυτα ;)

 

... πόσα άτομα θα είναι η χορωδία και που ακριβώς θα είναι στημένοι στο stage?

 

Επίσης, πώς θα είναι στημένη και πόσες φωνές θα έχει?

Σε ενδιαφέρει στην κονσόλα οι φωνές να μιξάρονται ξεχωριστά?

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για χορωδία μαθητών σχολείου για μια εκδήλωση.

Πρόχειρα πράγματα δηλαδή όχι επαγγελματικά.

θα είναι σε αμφιθέατρο σχολείου, όλοι μαζί οι μαθητες όρθιοι στο ίδιο δάπεδο (όχι αμφιθεατρικά δηλαδή)

 

φυσικά δεν θέλω να μιξάρονται χωριστά οι φωνές και τίποτα τέτοια επαγγελματικά πράγματα. Απλά πράγματα. το μόνο που θέλω είναι το μικρόφωνο να πιάνει τις φωνές από μακρυά ώστε να ακούγονται από τα ηχεία, γιατί από κάτω θα γίνεται χαμός από φωνές μαθητών κλπ και τα παιδιά δεν τραγουδάνε και τόσο δυνατά

 

25 με 30 άτομα το πολύ θα είναι (σε κλειστό χώρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καποια διαθεσιμα mic, η θα πας να αγορασεις?

Ειναι εκδηλωση που θα γινει και τελος, η θα την κανεις συχνα?

Ρωταω για να σου προτεινω το βαθος που θα βαλεις το χερι στην τσεπη ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπάρχουν 2 διαθέσιμα μικρόφωνα του σχολείου (αυτά που λέμε την προσευχή!!). καλα φαίνονται να είναι (είναι βαρια΄!)

έχω δοκιμάσει με αυτά τα μικρόφωνα να βάλω το ένα μπροστά στην χορωδία αλλά τίποτα. Θέλω μικρόφωνο που να πιάνει και τον ήχο της μύγας που πετάει στα 2-3 μέτρα μακρυά!!

υπάρχει?

 

η εκδήλωση αφορά τις σχολικές γιορτές δηλαδή 3-4 φορές τον χρόνο (28η, 17 Νοέ, Χριστούγεννα, 25η Μαρτίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου