Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες απο Αγορές-Πωλήσεις Μεταχειρισμένων


spirou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλύτερο που μου συνέβει πριν δύο μέρες στο μαγαζί (petshop) που δουλεύω ήταν το εξής:

 

Πελάτισα: Πόσο έχετε αυτή την τροφή;

Πωλήτρια: 18' date='70¤

Πελ.: ΜΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ 8 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ναι, είναι αλήθεια....[/quote']

 

Αυτό δεν είναι τίποτα.

Στο μαγαζί που δουλεύω το πρωί:

 

-Θα ήθελα 100 βίδες ανοξείδωτες.........Πόσο κάνουν?

-3,00¤

-3,00? Μα πρίν απο λίγες μέρες απο τον Χ τις πήρα 2,80¤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά δεν πάμε κάλα.....Πότε δεν είχα ξαναακούσει τόσο ξεκαρδιστικές (για κλάματα...στην ουσία...) ιστορίες...

 

Εγώ μια φορά προσπάθησα να πάρω κάτι απο αγγελία και τελικά στην προσπάθεια έμεινα....Ακούστε αγγελία ......:

 

Πωλείται πιάνο με ρωσικό μηχανισμό 9 χρόνων....άριστη κατάστση....Τιμή συζητίσιμη...

 

Ε λέω και εγώ ας σούμε τι είναι και αυτό.....

 

Τελικά το πιάνο ήταν ένα no name άχρηστο πιάνο......του οποίου ο ήχος προσέγγιζε τον ήχο που κάνουν όταν κυλάν οι τεντζερέδες ένα πράγμα....

 

Αφήστε τα ....

Μετά απο αυτό και το ενισχυτάκη του toneless, το σκέφτομαι σοβάρα πριν το αγοράσω....(πλάκα κάνω φυσικά...η δουλειά του toneless είναι πολύ καλή)...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι μέχρι στιγμής έχω πολύ καλή εμπειρία από αγορά μεταχειρισμένων.

Μεταχειρισμένα πήρα τα:

Soldano X-99, PRS Custom 24.

Γλύτωσα πολλά (πολλα πολλά) χρήματα και παίζουν άψογα.

Βέβαια τα πήρα από Ελλάδα και αφού πρώτα τα έπαιξα και άκουσα.

Μια φορά έχω πουλήσει (τον chrome-o-zone που είχα) και νομίζω πως αυτός που τον πήρε δεν το μετάνιωσε στιγμή.

Σημαντικό είναι να είσαι ειλικρινής (να μην κρύβεις τυχον προβλήματα), λογικός (μη ζητάς τιμές έξω από κάθε πραγματικότητα) και μη παπαρολόγος (μην κάνεις κυρηγμα κάθε μορφήςστον υποψήφιο αγοραστή, ή σε αυτόν που σου πουλάει). Επίσης εμένα με εκνευρίζει το πολύ παζάρι. Η λογική μου είναι οτι η τιμή που βάζω είναι ήδη η minimum που θέλω να πιάσω. Δεν βάζω 600 ευρώ για να πέσω στα 500 που θέλω. Θα πω εξ αρχής 500.

Τώρα άμα ο άλλος έκανε για τα monitoράκια της YAMAHA (που παρεπιπτόντως έχω και λατρεύω) παζάρι να πέσει κάτω από τα 300, εγώ θα του κλεινα το τηλέφωνο με συνοπτικές διαδικασίες.

Οι εμπειρίες μου είναι τόσο καλές που τώρα σκέφτομαι να πουλήσω και το Roland GP-100.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που μου συνέβει πριν δύο μέρες στο μαγαζί (petshop) που δουλεύω ήταν το εξής:

 

Πελάτισα: Πόσο έχετε αυτή την τροφή;

Πωλήτρια: 18' date='70€

Πελ.: ΜΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ 8 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ναι, είναι αλήθεια....[/quote']

 

Καλά δεν της είπες να πάει να πσονίσει απο το Παρισι??

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καλύτερες μου αγοραπωλησίες έχουν γίνει στο ebay. To μόνο αρνητικό είναι ότι στην τιμή που πουλάς κάτι πρέπει να αφερέσεις γύρω στο 8-10% για "έξοδα" pay pal και τράπεζας. Από εκεί και πέρα η αγορά είναι τεράστια και η ζήτηση μεγάλη αρκεί να θέλεις πραγματικά να πουλήσεις αυτό που πουλάς. Αυτοί που βάζουν αγγελίες και ζητάνε για μεταχειρησμένα το 90 με 100% της αξίας τους δεν θέλουν να το πουλήσουν αυτό που πουλάνε. Έχω πουλήσει και την παλιά μου καφετιέρα στο ebay, χωρίς πλάκα. Αφού μερικές φορές νομίζω πως το ομώνυμο τραγούδι οι chumbawamba για μένα το γράψανε 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που μου συνέβει πριν δύο μέρες στο μαγαζί (petshop) που δουλεύω ήταν το εξής:

 

Πελάτισα: Πόσο έχετε αυτή την τροφή;

Πωλήτρια: 18' date='70?

Πελ.: ΜΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ 8 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ναι, είναι αλήθεια....[/quote']

 

Καλά δεν της είπες να πάει να πσονίσει απο το Παρισι??

 

Συγνώμη, αλλά εγώ δεν το πιάνω το αστείο :?

Aν αυτή η γυναίκα όντως έμενε στο παρίσι και αγοραζε αυτή την τροφή 8 ευρώ, πολύ καλά έκανε και αντέδρασε έτσι όταν της ζητήσανε 18,70 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που μου συνέβει πριν δύο μέρες στο μαγαζί (petshop) που δουλεύω ήταν το εξής:

 

Πελάτισα: Πόσο έχετε αυτή την τροφή;

Πωλήτρια: 18' date='70?

Πελ.: ΜΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ 8 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ναι, είναι αλήθεια....[/quote']

 

Καλά δεν της είπες να πάει να πσονίσει απο το Παρισι??

 

Συγνώμη, αλλά εγώ δεν το πιάνω το αστείο :?

Aν αυτή η γυναίκα όντως έμενε στο παρίσι και αγοραζε αυτή την τροφή 8 ευρώ, πολύ καλά έκανε και αντέδρασε έτσι όταν της ζητήσανε 18,70 !!!

 

Πολύ καλά έκανε? Στο Παρίσι για να νοικιάσεις ένα διαμέρισμα θέλεις 3.000¤ τον μήνα και στην Αθήνα 1.000¤. Δηλαδή αν πηγαίναμε εμείς στο Παρίσι να νοικιάσουμε, τι θα έπρεπε να κάνουμε? Να πνίξουμε τον ενοικιαστή? Στα εστιατόρια τα κυριλέ ξέρουν να τα δίνουν και πληρώνουν τις αηδίες τους χρυσό!!! ¶σε που οι μερίδες είναι . . . άντε να μην πω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δείτε τι γίνετε με τα σκάφη (πλεούμενα). Ενα σκάφος μεταχειρισμένο π.χ. 8 μέτρα έχει απο 15-45 χιλ.¤. Όταν το βλέπεις είναι κούκλα....το κάνεις μία βόλτα......το αγοράζεις και όταν κάνεις το πρώτο σου μεγάλο ταξίδι......ξαφνικά δεν δουλεύει τίποτα και ρίχνεις άλλα 5-10 χιλιάρικα να το φτιάξεις. ¶σε που συνήθως είναι σάπιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά έκανε? Στο Παρίσι για να νοικιάσεις ένα διαμέρισμα θέλεις 3.000? τον μήνα και στην Αθήνα 1.000?. Δηλαδή αν πηγαίναμε εμείς στο Παρίσι να νοικιάσουμε' date=' τι θα έπρεπε να κάνουμε? Να πνίξουμε τον ενοικιαστή? Στα εστιατόρια τα κυριλέ ξέρουν να τα δίνουν και πληρώνουν τις αηδίες τους χρυσό!!! ¶σε που οι μερίδες είναι . . . άντε να μην πω :)[/quote']

 

Tώρα αυτά που λέμε είναι εντελώς off topic αλλά ο μόνος λόγος που συνεχίζω, είναι πως πέραν της εντελώς λανθασμένης σύγκρισης (τροφες σκύλων-ενοικιαση διαμερίσματος), αυτή είναι λίγο πολύ η λογική του μέσου έλληνα μικροεπιχειρηματία-μαγαζάτορα που μας αφορά, στα μουσικά και μη καταστήματα!

Πάντως σύμφωνα με τη λογική σου, καλά κάνουν και πουλάνε εδώ τα μουσικά (αντίστοιχα) πολύ πιο ακριβά!

Aφού δηλαδή ενοίκια + εστιατόρια x αηδίες φαγητά / μικρές μερίδες = δικαίωμα πώλησης ενός αντικειμένου (εισαχθέντος και στην ελλάδα και στην γαλλία από τρίτη χώρα πιθανότατα) σε υπερδιπλάσια τιμή, τότε είναι οκ οι τιμές στην ελλάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ η Κηφισιά έχει πολύ διαφορετικές τιμές από τον Πειραιά, όπως και η Γλυφάδα σε όλα τα είδη σχεδόν. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό και ωφείλουμε να το καταλάβουμε όλοι οι καταναλωτές, αφού η κάθε περιοχή έχει το δικό της κόσμο και τη δική της δυναμική.

Οπότε φαντάζεστε τί γίνεται στις άλλες χώρες...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου