Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες απο Αγορές-Πωλήσεις Μεταχειρισμένων


spirou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάγκες,θα ήθελα να μάθω τι εμπειρίες έχετε

(και κυρίως τις κακές) σαν αγοραστές ή σαν πωλητές μεταχειρισμένου εξοπλισμού...

 

εγω χθες ήρθα στα ορια μου με έναν απιστεύτο τύπο,μέλος του noiz (δε θα πω το nick).

 

είχα βάλει μια αγγελία για τα yamaha msp5,πήραν τηλεφ κάμποσοι (τα είχα βάλει υπερβολικα χαμηλά) και η συνέχεια εδώ :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτή είναι τυπική συμπεριφορά και συνηθίζεται στην ελλάδα (και σε άλλες παρόμοιες περιοχές), δηλαδή έρχεται κάποιος και σου λέει "ναι, έχουμε συμφωνήσει τόσα αλλά τώρα θυμήθηκα ότι έδωσα λεφτά για να ταίσω τη γάτα μου οπότε πάρε τα μισα".

 

Σαν αγοραστής έχω αγοράσει μία σαραβαλιασμένη κιθάρα σε ανάλογη τιμή (χωρίς να κάνω παζάρι). Μετά από μερικά χρόνια και αφού τη συμμάζεψα, κάποια στιγμή την πουλούσα. Εμφανίστηκε ο πρώην κάτοχος και έκανε ένα παζάρι απίστευτης γυφτιάς, και όταν ήρθε να την πάρει όχι μόνο δε μπορούσε να παίξει μία νότα αλλά και του έφταιγε η κιθάρα που την είχα φθείρει(!).

 

Πάντως, παρά τα τέτοια περιστατικά, έχω κάνει δοσοληψίες με καλά παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα ασχολουμαι με ανθρωπους οι οποιο ακολουθουν τους βασικους κανονες που αφορουν τα μεταχειρισμενα οργανα σε ΟΛΟΝ τον κοσμο,και που δυστυχως σπανια ακολουθουνται στην Ελλαδα (με εξαιρεση τα βιντατζ που ειναι αλλου παππα ευαγγελιο):

 

1.πουλανε οτι πουλανε σε τιμη τουλαχιστον 30% κατω απο το καινουργιο μια και οι σκληροι κανονες της αγορας αυτο επιβαλουν

 

2.αγοραζουνε γνωριζοντας ΤΙ αγοραζουνε

 

3.δεν πανε να πουλησουνε φυκια για μεταξωτες κορδελλες

 

4.δεν ειναι ψυχοπαθεις (σαν τους περισσοτερους στην ΧΕ που ζητανε 1000 ευρω για μια αμερικανικη στρατ του 89 :twisted: )

 

5.δεν ειναι γυφτοι,σαν εναν απιστευτο τυπο που θεωρησε οτι πουλαω ακριβα εναν ενισχυτη με πανακριβο flight case (συνολικης αξιας 2800 ευρω) 1600 ευρω και μου εκανε και υποδειξεις... :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.δεν ειναι ψυχοπαθεις (σαν τους περισσοτερους στην ΧΕ που ζητανε 1000 ευρω για μια αμερικανικη στρατ του 89 :twisted: )

 

 

συγγνωμη,τι ειναι η ΧΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρυση ευκαιρια βεβαιως,οταν ειμαι νταουν τη διαβαζω και σκαω στα γελια απο αυτα που ζητανε οι Ελληνες για νοικια,ακινητα & μεταχειρισμενες κιθαρες.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το καλό με τις δικές μου "δοσοληψίες" είναι ότι είμαι σχετικά "τυχερός" μιάς και όσοι έχω συναναστραφεί για οποιαδήποτε αγοροπωλησία τουλάχιστον δεν ήταν "γυφτοι" (χωρίς να μειώνω τους αθίγγανους) απλά καμιά φορά κανένας έριχνε άδεια να πιάσει γεμάτα και έπερνε την απάντηση που έπρεπε..... κανείς όμως δεν εκβίασε την αγορά ή την πώληση, και εδώ είναι και θέμα προσωπικού χειρισμού φαντάζομαι... όσο αφορά την αμερικάνικη στρατ μου του '84 την αγόρασα από μαγαζί στο μοναστηράκι (αφού την τσέκαρα λεπτομερέστατα 800 ευρώ) τιμή λογική φαντάζομαι... και όχι όπως λέει ο superfunk 1000 ευρά για μία του '89και σου λέει και με ύφος " μαααα είναι vintage! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: " όσο για τους τύπους στην Χ.Ε εκεί γίνεται πανυγήρι..... :lol: :lol: βέβαια αν τους μιλήσεις ρεαλιστικά και τους πεις ευγενικά κοίτα η τιμή που δίνω έιναι πχ τάδε (χωρίς να τους πεις "σιγά μωρέ που θες τόσα κλπ" ψιλοσυνέρχονται :lol: :lol: ) αν είσαι απότομος αστα...... από ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ....... για πολύ γέλιο κάποιοι

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φίλε. Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα... Οτιδήποτε έχω αγοράσει είναι χαλασμένο :lol:

 

Τεσπα να πω και τα δικά μου...

Μου τη σπάει να μου λένε π.χ ένα synth που πουλάω, πόσο έχει η τιμή του στο εξωτερικό. Ένα Juno 6 το έδινα 200e και μου λέγανε ότι έξω πουλιέται 150e το πολύ, έξω μπορεί να έχει juno και στα περίπτερα, αν εγώ το πουλήσω 150e στην Ελλάδα τα λεφτά που θα πάρω τι θα τα κάνω; Θα πάω να αγοράσω κανα Metal Zone??? :lol: Μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Μου βγαίνουν όλοι και πουλάνε όσο γουστάρουν αλλά όταν θέλουν να αγοράσουν...ά φίλε, έξω έχει τόσο, το δίνεις ακριβά!

 

Αλήθεια, είχατε πολλές "κακές" δοσοληψίες με γύφτους;

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που μου συνέβει πριν δύο μέρες στο μαγαζί (petshop) που δουλεύω ήταν το εξής:

 

Πελάτισα: Πόσο έχετε αυτή την τροφή;

Πωλήτρια: 18,70€

Πελ.: ΜΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ 8 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ναι, είναι αλήθεια....

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω πουλησει παρα πολλα πραματα και για κιθαρα και για ντραμς και μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα με κανεναν ολοι μια χαρα...βεβαια και οι τιμες που τα δινα ηταν τουλαχιστον 30% (οπως ειπε και ο superfunk) κατω και οχι απο τιμες ελλαδας αλλα πολλες φορες και απο τιμες εξωτερικου...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου