Προς το περιεχόμενο

Ποτε πιασατε για πρωτη φορα μουσικό όργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ειχε ενδιαφερον να λεγαμε πως καταληξε ο καθενας να ασχοληθει με την μουσικη.

 

Τον τραβαγε η μανα του να παει στο ωδειο? (μειλαω εκ πειρας)

 

Ηθελε να μυμηθει τον διασημο κιθαριστα ειδωλο του?

 

Ξεροσταλιαζε εξω απο μια βιτρινα στην Σωλονος και τα περιχωρα κοιταζοντας βιτρινες με κιθαρες, synth κτλ?

 

Ηταν φυσικο ταλεντο και πηρε διπλωμα κιθαρας-πιανου κτλ. απο τα 8 του?

 

Εμενα η μανα μου ελεγε "πηγεναι αγορι μου στο ωδειο και μια μερα θα με θυμηθεις (πηγα για 2-3 χρονια και μετα γιοκ)

 

Και το τωρα το θυμηθηκα ( α ρε μανα γιατι δεν μου εδεινες κλοτσιες να το τελειωσω αχχχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ τελείως τυχαία άρχησα....Πρίν 7-8 χρόνια όταν ήμουν 9 χρονών (...ωχ συγκινήθηκα...) ήμουν σε φάση "Έχω χρόνο...δεν κάνω και κάτι..."...Ε άρχισα αγγλικά....γερμανικα....και άλλα διάφορα....ώσπου κατέληξα στις τέχνες....

 

Γενικά όσο με θυμάμαι ακούω μουσική και ζωγραφίζω.....Να φανταστείτε άκουσα Pink FLoyd στα 7 μου απο τον πατέρα μου και έτσι πήρα τα πρώτα ερεθίσματα....((νομίζω ότι ήταν το Sign on your Crazy diamond ...αλλά δεν είμαι σίγουρος...)

 

Τον πρώτο χρόνο έκανα αρμόνιο αλλά η καθηγήτρια μου (που παρεπιπτόντως...μεχρι σήμερα κάνω μάθημα μαζί της..) μου λέει ότι με βλέπει να έχω όρεξη και να κάνω για ένα χρόνο κλασσικό πιάνο έτσι για να δώ πως είναι ...Και έτσι κόλλησα...

 

Βέβαια τώρα τελευταία δεν διαβάζω πολυ...((ή μαλλον καλύτερα διαβάζω αυτα που μου αρέσουν...)) αλλά θα δούμε τι μας επιφυλλάσει το μέλλον...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αρχισα απο περιεργεια.

καλοκαιρι 1982.μολις ειχα τελειωσει την τριτη δημιτικου.πηγαινα ιδιαιτερο φροντιστηριο σε ενα σπιτι μαζι με 5-6 αλλα παιδια για αγγλικα.οπως τελειωσε το μαθημα και κατεβαινα την σκαλα ειδα απο μια μισανοιχτη πορτα τον γιο της δασκαλας να παιζει κιθαρα μπροστα απο το παραθυρο κοιτωντας εξω.εφαγα φλας και πηγαινοντας σπιτι , βρισκω τη μανα μου να πλενει στην κουζινα και της λεω στην ψυχρα να μαθω κιθαρα.με κοιταξε και πηγε αμεσως στο τηλεφωνο και μιλησε με εναν δασκαλο ''πρακτικο'' σχετικα ηλικιωμενο που εκανε μαθηματα στην μαντολινατα της πολης.του ειπε μπροστα ου οτι αν δεν διαβαζω θα με σταματησει.

το ιδιο απογευμα με πηρε με πηγε στο βιβλιοπωλειο και μου εδωσε ενα γκρι βιβλιαρακι.(σολφεζ λεμουαν 2Α) και ενα μικρο τετραδιακι πενταγραμμου.

μετα απο μια εβδομαδα πηγαμε οικογενειακως στην αθηνα και ο πατερας μου με τον αδελφο του (που γρατζουναγε κι αυτος κανα ρε ματζορε) , με πηραν και με πηγαν σε ενα μαγαζακι ''τρυπα'' στην φιλολαου.επαιρνε χορδες απο εκει ο θειος μου.μπαινουμε μεσα και λεει ο θειος στον μαγαζατορα να μου βρει μια ''καλη''κιθαρα για να αρχισω. :lol:

 

ειδα να κατεβαζει μια απο τον τοιχο σε ανοιχτο χρωμα με μια ροζετα που ηταν σε μπλε-κιτρινο και κοκκινο χρωμα.μου αρεσε πολυ οπως την ειδα και αφου την εβαλε μεσα σε μια θηκη καφε μαλακη λεει στον πατερα μου οτι εκανε 5.000 δρχ. την παιρνει ο father μου , μου την δινει και γυριζει στον θειο μου και του λεει. ''ωραια ειναι.αν την παρατησει θα την κρεμασω στο σαλονι''.επιστρεψαμε ζακυνθο και μετα απο 2 μηνες σκαει τηλεφωνο σπιτι απο τον δασκαλο μου , οτι δεν μπορει να με προχωρησει αλλο.και προτεινε στον πατερα μου να μεινω στην μαντολινατα αλλα να παω σε ωδειο να κανω κλασσικη κιθαρα.

και για καλη μου τυχη εκεινη την εποχη ειχε ανοιξει την ''καλβειο μουσικη σχολη'' ο δημητρης λαγιος .ετσι γραφτηκα τον σεπτεμβρη και απο κει και περα φτανοντας ανωτερα ''μετακομισα'' στο ωδειο του νακα στην πατρα και εφτασα μεχρι το πτυχιο. αυτα.(συγχρονως με ολα αυτα ''τελειωσα'' και τα πτυχια αρονιας αντιστιξης φουγκας , τα οποια το μονο που μου χρησιμευουν ειναι στο να δουλευω στο μουσικο σχολειο).ισως ειπα παραπανω εκτος τοπικ.σορρυ! :wink:

 

αν δεν ειχα ασχοληθει ποτε με την μουσικη , δεν φανταζομουν τι αλλο θα εκανα.τιποτα δεν μ αρεσει τοσο οσο η μουσικη.μαλλον κανας αλητης θα ημουν 8O :oops: :lol: )

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 6 χρονια πήγα σε ένα ώδειο τις γειτονιάς να μάθω τυμπανα...με τα πολλα πολλα αρχισε η ιδιοκτητρια και πρεπει να πάρετε τύμπανα και κάνουν φασαρια και τετοιες π....τι να πάω τι να πάω πήγα πλήκτρα.Εκανα λοιπόν δυο χρονια και αποφάσισα να τα παρατήσω γιατι δεν γουσταρα...απο κει και πέρα θα πήγαινα τυμπανα ξανα η ιδιοκτητρια τα ίδια ε ρε π....λεω τι να πάω λογο το οτι ήθελα να ασχολουμαι με την μουσικη παω παω ηλεκτρική κιθαρα παω δυο χρονια και αρχες τριτου αλλαζει ο δασκαλος και ερχεται ενας τρο....και δεν λεω σε κανεναν τιποτα και αλλαζω τι ωρες στο ωδειο και εκανα το ονειρο μου πραγματικοτητα τα βροντιξα και απο τοτε ειμαι πια ντραμμερ.....

 

 

Υ.Γ τελικα η μουσικη ειναι μεγαλη ιστορια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα στα 11 να σκαλίζω την κλασσική. Ματαιότης (Α. ¶ντεξα και δυό μήνες στο ωδείο, πρόλαβα να μάθω την "¶για Νύχτα" :lol: )

 

Τον Οκτώβρη του '98, στα 15 μου, ο πατέρας μου χρηματοδότησε την παντοτινή μου αγάπη. Epiphone G-400.

 

"Τί γαμάτη κιθάρα είναι αυτή που έχει ο Iommi" μονολογούσα τα 1-2 χρόνια που είχαν προηγηθεί...

 

Ξεκίνησα γιατί είχα την πεποίθηση ότι τα χέρια μου μπορούσαν να με ακολουθήσουν...Σε γενικές γραμμές είχα δίκιο... :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ήταν απλά σχετικά τα πράματα.Όταν ήμουν Τετάρτη Δημοτικού ο μπαμπάς μου με έστειλε στη φιλαρμονική του χωριού όπου άρχισα τρομπέτα.Μετά ένα χρόνο άρχισα ιδιαίτερα μαθήματα πιάνου για τα επόμενα 5 χρόνια.

Ώσπου όταν είδα την ταινία Back to the future και τον Michael J.Fox να παίζει το Johnny Be Goode(ούτε καν κάποιο διάσημο :lol: κιθαρίστα-που να ξέρω βέβαια)σκέφτηκα ότι ήθελα και εγώ να κάνω αυτά που κάνει ο τύπος και έπριζα τον μπαμπά μου να με πάρει κιθάρα με την οποία ασχολούμε μέχρι σήμερα

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ήταν απλά σχετικά τα πράματα.Όταν ήμουν Τετάρτη Δημοτικού ο μπαμπάς μου με έστειλε στη φιλαρμονική του χωριού όπου άρχισα τρομπέτα.Μετά ένα χρόνο άρχισα ιδιαίτερα μαθήματα πιάνου για τα επόμενα 5 χρόνια.

Ώσπου όταν είδα την ταινία Back to the future και τον Michael J.Fox να παίζει το Johnny Be Goode(ούτε καν κάποιο διάσημο :lol: κιθαρίστα-που να ξέρω βέβαια)σκέφτηκα ότι ήθελα και εγώ να κάνω αυτά που κάνει ο τύπος και έπριζα τον μπαμπά μου να με πάρει κιθάρα με την οποία ασχολούμε μέχρι σήμερα

 

ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αυτο που ειπες τωρα. Το ιδιο εργο μου ειχε γινει εμμονη ιδεα οταν ημουν πιτσιρικας. Ειδικα εκει που αρχιζει να κλωτσαει ο J.FOX τους ενυσχητες και το γυριζει απο το ροκ εντ ρολ στο HARD ROCK.

Αποτελεσμα να αγορασω ηλεκτρικη (μια απομιμηση fender) και να προσπαθω να κανω τα ιδια.........ατυχως βεβαια.

Μετα περασα στα πληκτρα

 

Τελικα βλεπω οτι τα ερεθησματα σε ολους τους ανθρωπους δεν διαφερουν και παρα πολυ. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξεκίνησα να ακουω ροκ στα 18 οταν έπεσε στα χερια μου ενα cd του jim morrison και της παρέας του.

Δυο χρόνια μετα δεν την πάλευα και ήξερα πως κατι έπρεπε να αλλάξω στη ζωή μου.Το πρωί της εβδομης Μαη του 2005 σηκώθηκα και αποφασισα να ξεκινήσω γυμναστικη εκανα 10 push-upσσς(το ατομικό μου ρεκόρ) συνειδητοποίησα πως σε κανενα δεν αξιζει να πέσει τοσο χαμηλά και πήγα και αγόρασα κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το δαιμόνιο της μουσικής με έπιασε στα 11 με 12.

Ήθελα ντε και καλά να μάθω σαξόφωνο (άκυρο εντελώς! δε θυμάμαι να έιχα κανένα ερέθισμα μουσικής μέχρι τότε)!

Όμως ο οικογενειακός γιατρός μας είπε πως θα έκανε κακό στα πνευμόνια μου,μακροχρόνια εννοείται.

ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΒΓΗΚΕ Ο ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΟΥ!

Λέω θέλω να μάθω ντραμς,έτσι για να τους σπάσω τα νεύρα.Τελικά στο ωδείο της γειτονιάς μου (Κολωνός) είχε μαθήματα ντραμς,οπότε κάθομαι να τα δοκιμάσω... Ο καθηγητής μου μου είπε πως με την πρώτη φορά που έπιασα τις μπαγκέτες οι ντραμς ταίριαζαν με μένα!

Έκτοτε,και για 7 συνεχόμενα χρόνια πήγαινα στο ωδείο,όπου και έμαθα πολλά σχετικα,αλλα και μη,πράγματα γύρω από το όργανο.

Εδώ και 2 χρόνια την έχω κάνει από το ωδείο,αλλά συνεχίζω να παίζω σχεδόν κάθε μέρα. :D

Μη σας πω πως σκέφτομαι να ξαναγραφτώ και να αρχίσω τα μαθήματα!(συν τοις άλλοις έμαθα πως γράφτηκε και μια πολύ ωραία 16χρονη για ντραμς,οπότε πρέπει να την τσεκάρω :lol: :lol: )

P>ΕΙΜΑΣΤΕ ΩΡΑΙΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΤΡΑΜΕΡΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου