Προς το περιεχόμενο

Απορίες με την νέα μου κονσόλα Tangent series 4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητού συμφορουμιστές. Αγόρασα μία καινούρια κονσολίτσα (Tangent series 4, made in USA, 20ch/4) και την ψάχνω λιγάκι. Αντιμετωπίζω προβληματάκια με τα Auxiliary... προσπαθώ να στείλω στα ακουστικά μου από aux που θα τροφωδοτήτε από το κανάλι 1 να τροφωδοτώ τα ακουστικά μου, ενώ από το κανάλι 2 να τροφωδοτεί τα ηχεία. Σας παραθέτω 3 φωτογραφίες να δείτε πως είναι η κονσόλα και να μου πείτε τι κάνω λάθος. C:\Users\kostas\Desktop\DSC00896.JPGC:\Users\kostas\Desktop\DSC00897.JPGC:\Users\kostas\Desktop\DSC00901.JPG

DSC00901.thumb.JPG.d96df1ed0e82c7ef28dbd8e723309363.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχάς ψυχραιμία και μην είσαι βιαστικούλης.  ;)

 

Κατά δεύτερον, τι εννοείς να παίρνεις σήμα από το Aux στα ακουστικά σου? Απευθείας? Γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

 

Κοίταξες μήπως μπορείς να βρεις το manual, ίσως online?

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για το μάνιουαλ αλλα δεν το βρήκα, και μου είπε αυτός που μου έδωσε την κονσόλα (καθηγητης μου) ότι θα ψάξει να το βρεί. εγώ για να την ψάξω λίγο την κονσόλα έβαλα στο κανάλι 1 ένα μικρόφωνο και στο κανάλι 2 σύνδεσα τον υπολογιστή και τον έβαλα να παίζει ένα τραγούδι μέχρι να κάνω εγω "Τα πειράματά μου". Όταν τα έστελνα στο μαστερ όλα καλά αυξομειωνόταν η ένταση ανάλογα με με το μάστερ μου. όταν έστελνα στα BUS 1-2 η ένταση εξαρτιώταν από τις παραμέτρους και του Master και του BUS. Όμως προσπάθησα να παίξω με τα AUX λίγο αλλά δεν ξέρω τη έκανα λάθος... να παίξω με τις εντάσης και να ακούω ότι γίνεται στα ακουστικά μου. Αλλά δεν άκουγα διαφορά. Γενικά με τα AUX ποτέ δεν είχα τέλειες σχέσης στις κονσόλες δυστιχός. Αν κάποιος ξέρει έχω βάλει τις εισόδους/εξόδους που υπάρχουν πίσω απο το master section, και στην δεύτερη φώτο έχω βάλει 2-3 κανάλια, και 2 BUS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'τα Aux δεν παίρνεις σήμα για ακουστικά, γιατί πολύ απλά δεν έχει ενισχυτή ακουστικών εκεί.

Απ'τα AUX μπορείς να στείλεις το σήμα σε ενισχυτή ακουστικών και απο εκεί να πάρεις για τα ακουστικά σου.

 

όταν έστελνα στα BUS 1-2 η ένταση εξαρτιώταν από τις παραμέτρους και του Master και του BUS

Λογικό μου ακούγεται, αν έχει ενεργοποιημένα και τα δύο, αλλιώς επιλέγεις ένα απο τα δύο (BUS ή Master) και παίζεις με τις εντάσεις ανάλογα την έξοδο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'τα Aux δεν παίρνεις σήμα για ακουστικά, γιατί πολύ απλά δεν έχει ενισχυτή ακουστικών εκεί.

Απ'τα AUX μπορείς να στείλεις το σήμα σε ενισχυτή ακουστικών και απο εκεί να πάρεις για τα ακουστικά σου.

 

Αλλά ας πούμε ότι έχω ένα live, και θέλω από τα AUX να ελέγχω τι θα ακούγεται στους μουσικούς πάνω στη σκηνή, και από το μάστερ να ελέγχω τί θα ακούγεται στο κοινό (μιλάμε για low budget κατάσταση). Επειδή τα speakers που θα είναι στη σκηνή θα είναι active δεν θα έχω πρόβλημα? Εσύ δηλαδή σε ποιά έξοδο θα τα συνεδεες τα ηχεία της σκηνής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ας πούμε ότι έχω ένα live, και θέλω από τα AUX να ελέγχω τι θα ακούγεται στους μουσικούς πάνω στη σκηνή, και από το μάστερ να ελέγχω τί θα ακούγεται στο κοινό (μιλάμε για low budget κατάσταση). Επειδή τα speakers που θα είναι στη σκηνή θα είναι active δεν θα έχω πρόβλημα? Εσύ δηλαδή σε ποιά έξοδο θα τα συνεδεες τα ηχεία της σκηνής?

 

Τα Aux είναι (λογικά) line level. Θα μπορείς να δίνεις σήμα σε active monitors. Φρόντισε σε κάθε aux να δίνεις το send level που χρειάζεται ο κάθε μουσικός (π.χ. ο μπασσίστας θα θέλει να ακούει πιο ψηλά τη μπότα). Με κατάλληλο σχεδιασμό, μπορείς να κάνεις θαύματα, ακόμα και με λίγα aux.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μοντελο της κονσολας αγνωστο και η φωτο σου κουνημενες και πολυ κοντινες, βγαλε καμια ποιο καθαρη να σε βοηθησουμε.

Αλλα νομιζω οτι σε αυτη τη κονσολα δε πρεπει να ψαχτεις με την εξοδο auxiliary αλλα με την εξοδο monitor που σου δινει, τα auxiliary σε αυτη τη κονσολα ειναι (απο οσο μπορεσα να διακρινω!!!) ειναι σε ρολο group. περισοτερες πληροφοριες οταν ανεβασεις  φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά....

Απο την κεντρική έξοδο του Aux (Aux send) στέλνεις ένα καλώδιο στο input ενός ενισχυτή ακουστικών.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δέν ακούς τίποτα απο το Aux όταν το ανοίγεις!!!Δέν περιέχει ενισχυτή!Φαντάσου οτι είναι σάν ένα ακόμα fader στη κονσόλα σου,αλλά όχι συρόμενο.Στο κανάλι που θα συνδέσεις πλέον τη πηγή σου,(μικρόφωνο,ή play back device),"ανοίγοντας" το aux που έχεις επιλέξει π.χ aux1,το σήμα σου θα πηγαίνει στα ακουστικά για monitoring,ή για οποιαδήποτε άλλη χρήση εσύ νομίζεις...Το ίδιο μπορείς λοιπόν να συνδέσεις και ένα active stage monitor και να οδηγείς ότι θέλεις στη σκηνή που παίζει η μπάντα.

Το aux φαντάσου το σαν ακόμα μία έξοδο στο Mixer σου,για να το κάνεις εσύ ότι θέλεις!

Μπορείς να στείλεις ακόμα και rec σήμα στο πολυκάναλό σου μέσω αυτού.

Ευχαριστήσου το Mixer σου,και θα εκπλαγείς απο τις δυνατότητες που έχουν αυτά τα αναλογικά μηχανάκια,και το τί μπορούν να κάνουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου