Προς το περιεχόμενο

pay 2 play ( η νεα μοδα , υποθετικα ερχομενη στην Ελλαδα)


jose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο προσωπικη εμπειρια μιλοντας παντα, τετοια μαγαζια ΔΕΝ θα κλεισουν, γιατι ο ιδιοκτητης ειναι πονηριδης. ΞΕρει που τα κανει αυτα. Τα κανει πχ σε εμενα που κανω περιστασιακα gigs κ οχι πχ στους "Carabella's balls" οι οποιοι παιζουν συχνα κ εχουν λαο απο πισω τους, κ εχουν τα @@ να του πουν , οχι ρε μεγαλε, αν μας θες θα δεχτεις τους δικους μας ορους αλλιως παμε αλλου, κ εκει τους δεχοντε κ κανουν μωκο. Σε εμενα που με λενε " Κακομοιρογλου" κανουν τις μαγκιες , γιατι ξερουν οτι ειμαι χομπιστας κ κανω τη κ....λα μου κ ξερουν οτι δε μπορω να τους βλαψω. Μια αλλη λυση ειναι να προσλαβεις μανατζερ που να σου κλεινει δουλειες, που να ξερει που να παει κ με ποια μαγαζια εχει κονε. Βεβαια ο μανατζερ κοστιζει κ πρεπει στην αρχη να σπρωξεις φραγκα , ελπιζοντας στο μελλον οτι θα τα παρεις πισω , κ ρισκαρεις γιατι μπορει να μπεις κ μεσα απ την αλλη.

 

Φίλε μου, αν και σέβομαι την οργή σου θέλω να σου ξαναεπισημάνω το εξής:

Εαν δεν σεβαστείς και παρουσιάσεις τον εαυτό σου σαν επαγγελματία (από την πρώτη έως την τελευταία λεπτομέρεια) μην περιμένεις από τον εκάστοτε μαγαζάτορα να σε εκλάβει με αυτόν τον τρόπο.

 

Εαν θεωρείς, απεναντίας, τον εαυτό σου κακομοίρογλου, ή εαν -άθελά σου- παρουσιάζεσαι έτσι / δίνεις αυτήν την εντύπωση, τότε αντίστοιχα και θα σε πληρώσουν.

 

Επίσης, κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά να ακούσεις τις μπάντες που παίζουν "επαγγελματικά" και σύγκρινε εαυτόν με εκείνες. Βρίσκεις πολλά κοινά σημεία? Ταυτίζεσαι? Εαν ναι, υπάρχει κάποιο πρόβλημα στους άλλους τομείς. Επίσης, εαν καμία από αυτές τις μπάντες δεν παίζει στο αντίστοιχο μαγαζί και εσύ θα ήθελες να ακολουθήσεις τον δρόμο τους, μήπως απλώς δεν πρέπει να ξαναπας να παίξεις εκεί?

 

Τώρα τα περι χαρακτηρισμού ως φραγκοφονιά απο τους φίλους σου κλπ, θα μου επιτρέψεις την εξής σκέψη/γνώμη: εαν είσαι ειλικρινής με τους φίλους σου κανείς δεν θα σε παρεξηγήσει.

 

Έχουν διατυπωθεί αρκετές ώριμες απόψεις στο thread για να σε κάνουν να σκεφτείς τα παραπάνω και ακόμη περισσότερα. Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να συνεχίσεις να εκφράζεις το ίδιο παράπονο.

 

Πάντα φιλικά,

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να επισημανω Νικο οτι αυτο δεν ειναι οργη της στιγμης για το γεγονος αυτο. Ειναι οργη γιατι ξεχειλισε το ποτηρι με τη καταντια αυτη. Παιζω πανω απο 10 χρονια σε σχηματα κ βλεπω οτι οσο παει κ χειροτερευει η κατασταση. Το γεγονος οτι χρησιμοποιησα το ονομα κακομοιρογλου ειναι απο ειρωνια. Δεν ειμαι τετοιος. ΕΙμαι περηφανος που παιζω τη μουσικη που μου αρεσει κ περηφανος που αρεσει σε πολλους αυτο που βγαζω μουσικα.

 

Κανω που λες βολτες σε πολλα μαγαζια , κ τι βλεπω? Σχηματα αμφιβολου ποιοτητας που με κανει να αναρωτιεμαι τι το ιδιαιτερο εχουν, κ ομως μαζευουν κοσμο σα προεκλογικη εκστρατεια χρησιμοποιοντας τετοιες μεθοδους κιολας. Η απλα καποιος εχει σπρωξει φραγκα κ εβαλε μανατζαρεους κ τον διαφημισαν η επειδη επειδυκνυει ενα καλλιγραμμο κορμι επι σκηνης αμφιβολου φωνης , η το χειροτερο η νεα μοδα. Κανεις ατελειωτα medleys, κ αλεθεις στο μιξερ απο rorry gallagher μεχρι Ευλαμπια κ Καλομοιρα ακομα. Κ φυσικα οι φωνες δεν ειναι παντα καταλληλες για ολα τα ειδη με αποτελεσμα να γινεται τρελλο καλαμπορτζιλικι κ φυσικα για να πιασουν ολα τα ειδη μουσικης κ να ικανοποιησουν το κοσμο.  Επισης εαν εχουν κλεισει ποσοστα απο τη καβα, θα ακουσεις καποια στιγμη " περνατε καλααα? ναιιι Δε βλεπω ομως να πινετε ρε παιδια" να τα αρπαξουν κ απο κει. Κ ποιος ο λογος να πας να δεις ενα τετοιο σοου ποτ πουρι? Δε πας καλυτερα σε ενα κλαμπ με dj? Λιγοτερα θα δωσεις. Κ φυσικα σε ενα τετοιο παιξιμο fast forward τραγουδιων θυσιαζεται η ποιοτητα η εκτελεστικη κ ερμηνευτικη. Αρα κ τσιγκολελετες στο μενου, αφου αρεσει στη χ μεριδα ατομων, κ στα @@ μας η μουσικη σας ταυτοτητα.

 

Οι φιλοι μου απ την αλλη δε θα με πουν φραγκοφονια γιατι θα τους εξηγησω. Οσοι ομως δεν ειναι φιλοι μου κ ηρθαν να με δουν? Ξερεις τα κακα νεα μεταδιδοντε με μεγαλυτερη ταχυτητα απο τα καλα. Αυτα τα ολιγα παλι. Ελπιζω να μη σας κουρασα με ολο το θεμα αλλα ειμαι αγανακτισμενος οσο δε παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η επιλογη τροπου και τοπου διασκεδασης ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη.

 

2. Η μεγαλη αποδοχη απο το κοινο δεν ειναι παντα εφαμιλλη με την ποιοτητα

 

3. Η ποιοτητα της μουσικης ειναι υποκειμεινικη.

 

 

Αφου jose παιζεις 10 χρονια σε σχηματα σιγουρα εχει και καλες στιγμες να θυμασαι. Συνεχισε να παιζεις και να μοιραζεσαι τη μουσικη σου με αυτους που την εκτιμουν

 

Πιστευω οτι απο το θεμα βρηκες πολλες συμβουλες απο τα υπολοιπα μελη και αυτος ηταν και αλλωστε ο σκοπος που ξεκινησε.

 

Δεν βλεπω το λογο να επαναλαμβανουμε τα ιδια πραγματα.

 

 

Νικος

 

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίζουν τακτικά κάποιες μπάντες και να μαζεύουν κόσμο, κάτι κάνουν καλά. Προσπάθησε να βρεις τι είναι αυτό και δες αν μπορείς να το κάνεις και εσύ (είμαι σίγουρος οτι μπορείς). Δε μιλάω για αλλαγή μουσικής ταυτότητας και λοιπά. Δόξα να'χει ο Yalambis πέρασε ανεπιστρεπτί ο καιρός που αν δεν ήσουν mainstream δεν είχες στον ήλιο μοίρα.

 

Αν παραπονιέσαι εσύ τόσο τι να πουν και οι Motorhead δηλαδή...write it off and move on. Τόσες σελίδες και ακόμα να ξεθυμάνεις;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεθυμανω κοματακι δυσκολο, να σταματησω να γραφω σελιδες γι αυτο το θεμα, ναι.

 

"Δε μιλάω για αλλαγή μουσικής ταυτότητας και λοιπά. Δόξα να'χει ο Yalambis πέρασε ανεπιστρεπτί ο καιρός που αν δεν ήσουν mainstream δεν είχες στον ήλιο μοίρα"

 

Θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις εδω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεθυμανω κοματακι δυσκολο, να σταματησω να γραφω σελιδες γι αυτο το θεμα, ναι.

 

"Δε μιλάω για αλλαγή μουσικής ταυτότητας και λοιπά. Δόξα να'χει ο Yalambis πέρασε ανεπιστρεπτί ο καιρός που αν δεν ήσουν mainstream δεν είχες στον ήλιο μοίρα"

 

Θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις εδω?

 

 

Δεν έχω πρόβλημα να γράφεις, απλά με απασχολεί οτι πρέπει την οργή να τη μετατρέψεις σε κίνητρο και ώθηση να προχωρήσεις προς καλύτερα πράγματα. Γράψε ενα τραγούδι για τους άπληστους επιχειρηματίες σε στυλ Show Business AC/DC  :D

 

Σε προηγούμενο ποστ γράφεις:

Κανω που λες βολτες σε πολλα μαγαζια , κ τι βλεπω? Σχηματα αμφιβολου ποιοτητας που με κανει να αναρωτιεμαι τι το ιδιαιτερο εχουν, κ ομως μαζευουν κοσμο σα προεκλογικη εκστρατεια χρησιμοποιοντας τετοιες μεθοδους κιολας. Η απλα καποιος εχει σπρωξει φραγκα κ εβαλε μανατζαρεους κ τον διαφημισαν η επειδη επειδυκνυει ενα καλλιγραμμο κορμι επι σκηνης αμφιβολου φωνης , η το χειροτερο η νεα μοδα. Κανεις ατελειωτα medleys, κ αλεθεις στο μιξερ απο rorry gallagher μεχρι Ευλαμπια κ Καλομοιρα ακομα. Κ φυσικα οι φωνες δεν ειναι παντα καταλληλες για ολα τα ειδη με αποτελεσμα να γινεται τρελλο καλαμπορτζιλικι κ φυσικα για να πιασουν ολα τα ειδη μουσικης κ να ικανοποιησουν το κοσμο.  Επισης εαν εχουν κλεισει ποσοστα απο τη καβα, θα ακουσεις καποια στιγμη " περνατε καλααα? ναιιι Δε βλεπω ομως να πινετε ρε παιδια" να τα αρπαξουν κ απο κει. Κ ποιος ο λογος να πας να δεις ενα τετοιο σοου ποτ πουρι? Δε πας καλυτερα σε ενα κλαμπ με dj? Λιγοτερα θα δωσεις. Κ φυσικα σε ενα τετοιο παιξιμο fast forward τραγουδιων θυσιαζεται η ποιοτητα η εκτελεστικη κ ερμηνευτικη. Αρα κ τσιγκολελετες στο μενου, αφου αρεσει στη χ μεριδα ατομων, κ στα @@ μας η μουσικη σας ταυτοτητα.

 

Βλέπω Gallagher και Καλομοίρα στην ίδια πρόταση. Παλιότερα αν δεν έπαιζες αποκλειστικά την τοπική mainstream (ή τέλος πάντων ό,τι θεωρούσε ο μαγαζής mainstream) δύσκολα έκλεινες gig αλλά ευτυχώς αυτά ανήκουν στο παρελθόν.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχε χρεώσει το έξτρα ποτό και σου δινε όλα τα εισητήρια τα ποτά θα ήταν καθαρά, η σκηνή μεγάλη, οι μπράβοι εντάξει και ο ήχος καλός;

Μάλλον όχι.

Θα παραπονιόσουν για τα παραπάνω όπως για την έλλειψη κλιματισμού, ασφάλειας γκρουπ και κοινού, ηχητικών, μεζούρας ποτών, εξυπηρέτηση, πρόσβαση κλπ κλπ ;

Μάλλον όχι

Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι ο κόσμος διαμορφώνει την άποψη για την μπάντα σου με βάση τα έξτρα 2 ή 3 ευρώ; Δηλαδή αν παίζατε τζάμπα θα σας βρίσκαν καταπληκτικούς και θα ξαναρχόντουσαν;

:-\

 

Τέλος πάντων, επειδή έχω την εντύπωση φίλτατε Jose ότι παραπονιέσαι λίγο παραπάνω από αυτό που πιστεύω ότι αξίζει το όλο ζήτημα, ΟΚ, έγινε, κακώς έγινε και έγινες (?) και εσύ σοφότερος και έκανες (?) και άλλους σοφότερους. Σε μια κατάσταση που (δυστυχώς υφίσταται αλλά και στην οποία) συμμετέχουμε, είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι για την κατάληξή της.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τέλος πάντων, επειδή έχω την εντύπωση φίλτατε Jose ότι παραπονιέσαι λίγο παραπάνω από αυτό που πιστεύω ότι αξίζει το όλο ζήτημα, ΟΚ, έγινε, κακώς έγινε και έγινες (?) και εσύ σοφότερος και έκανες (?) και άλλους σοφότερους. Σε μια κατάσταση που (δυστυχώς υφίσταται αλλά και στην οποία) συμμετέχουμε, είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι για την κατάληξή της.

 

+100000000000000000000000

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..πρέπει την οργή να τη μετατρέψεις σε κίνητρο και ώθηση..

 

+1

 

Το να παίξει μια μπάντα (που δεν αποτελεί πρώτο όνομα) σε κάποια μουσική σκηνή, είναι πράξη a priori άδικη εις βάρος της. Ο βαθμός εξαρτάται από το εκάστοτε μαγαζί, το πόσο καλυμένη είναι η ίδια η μπάντα σε παρόμοιες περιστάσεις και το πόσα χρήματα θα βγάλει ο εργοδότης, άρα και ο εργαζόμενος μουσικός (γιατί μια οικονομική συμφωνία χωρίς όρο προσεύλευσης, δεν θα τηρηθεί σε άδειο μαγαζί, ενώ το αντίθετο κατά 99% δεν ισχύει)

 

Φίλτατε jose, been there, ελπίζω την επόμενη φορά να πάνε καλύτερα τα πράγματα, με πιο πολύ προσοχή/τύχη!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ευχαριστω, ας γινει η αφορμη αυτο το θεματακι να αλλαξει η κατασταση οσο γινεται. Εστω κ ενας να γινει σοφοτερος διαβαζοντας το ειναι κερδος. Ακομα περιμενω ιστοριες κ εμπειριες απο τους παλιοτερους για παρομοιες καταστασεις. Κ ναι δε φταινε μονο οι μαγαζατορες, φταιμε κ εμεις οι μουσικοι που το αφησαμε να γινει τοσο ανεξελεγκτο. Κ παλι αν σας κουρασα, θελω να ξερετε οτι δεν ειναι απο το μεμονομεμο αυτο περιστατικο, αλλα απο πολλα μαζι απανωτα χαστουκια απο διαφορα περιστατικα. Σας ευχαριστω για την υπομονη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου