Προς το περιεχόμενο

Γιατί Δεν Έχουμε Ένα Περιοδικό Μουσικής Στην Ελλάδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΙPad φίλε μου...που ζείς?

8)

 

Μην κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια.

 

Ένα μουσικό περιοδικό σήμερα, στα ελληνικά, που απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο στους κατοίκους της συγκεκριμένης χώρας, θα πάει άπατο.

Μην ξεχνάτε πως το Guitar World π.χ. κυκλοφορεί παγκόσμια, έτσι; Γιατί τα αγγλικά παίζουν παντού ;)

 

Στο κάτω κάτω, το κοινό του παραπάνω ελληνικού μουσικού περιοδικού:

α) Ξέρει από internet και την ψάχνει για αγορές/reviews/κριτικές/clips κ.λπ.

β) Ξέρει αγγλικά.

γ) Δεν το ενδιαφέρει η διαφήμιση, αλλά η άμεση πληροφόρηση.

 

QED.

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ θυμάμαι ότι έπαιρνα από το 2000, 2 με 3 καλά εγχώρια περιοδικά με πολύ καλά και έγκυρα reviews & άρθρα.

 

Συνήθως τα έπαιρνα για να διαβάζω για καινούργια μοντέλα πλήκτρων&synth, καθώς τα παρουσίαζαν κανα 3μηνο πριν κυκλοφορήσουν επίσημα, αλλά είχαν και άλλα διάφορα μέσα για pa, κιθάρες,drums,daw κτλ

Σιγά σιγά από τα 3 έμεινε μόνο το 1 και αυτό από το 2008 έγινε 3μηνο, μετά 4μηνο μετά δεν ξέρω το 'χασα....τώρα μάλλον έχει σταματήσει να βγαίνει.

 

Πιστεύω ότι έχει έρθει το τέλος του έντυπου τύπου στην ελλάδα και ότι δεν υπάρχει επιστροφή.

Καλά που υπάρχει ακόμα το SoS και διαβάζουμε κανά άρθρο αλλά η αγγλική έκδοση είναι πανάκριβη.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον παραπάνω τίτλο-ερώτηση, θα ήθελα τη γνώμη σας σ'αυτό το θέμα.

Γιατί δηλαδή να μην έχουμε και εμείς ένα δικό μας Guitar World, Guitar Player, Guitarist, Modern Drumer, Keybordist κλπ?

 

γιατι στην Ελλαδα δεν πουλανε πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συυγνώμη αλλά εγώ δεν κατάλαβα. Ποιά είναι η συζήτηση.

Η ύπαρξη του περιοδικού ή το format του περιοδικού;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει .Το Soundmaker! ;)

΄

Ε και?

Συυγνώμη αλλά εγώ δεν κατάλαβα. Ποιά είναι η συζήτηση.

Η ύπαρξη του περιοδικού ή το format του περιοδικού;

Και τα δύο.

Και η μη ύπαρξη, αλλά και το format ενός τέτοιου περιοδικού απο μουσικούς για μουσικούς, όχι μόνο με reviews-διαφημίσεις, αλλά και με μουσικό περιεχόμενο όπως, τεχνικές, κομμάτια, riffs, backing tracks κλπ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θές...όλα αυτά τα έχεις (και δωρεάν) από το Noiz...το πρόβλημά σου είναι ότι δεν μπορείς να το πάρεις στην τουαλέτα?

Ωραία, να το θέσω διαφορετικά.

Προσωπικά κάνω χρήση της τεχνολογίας, απο ανάγκη και όχι επειδή μου αρέσει απόλυτα, αυτό συμπεριλαμβάνει και τα προγράμματα μουσικής (ηχογράφησης, παρτιτούρας κ.α). Το περιοδικό μου αρέσει να το διαβάζω έντυπο και όχι σκυμμένος πάνω σε μία οθόνη, μου αρέσει να να γυρνάω τις σελίδες με το χέρι, να κρατάω σημειώσεις πάνω στο περιοδικό, να κόβω τις σελίδες με τα τραγούδια και να φτιάχνω αρχείοθετημένα ντοσιέ με κομμάτια, μου αρέσει η μυρωδιά του χαρτιού, μου αρέσει να το έχω παντού και πάντα, όποτε θέλω χωρίς το άγχος να του "τελειώσει η μπαταρία" ;) και άλλα τέτοια. ΑΛΛΑ! Για να σε προλάβω, δεν μου αρέσει η τιμή πώλησης των περιοδικών ξένου τύπου και επίσης θα ήθελα να διαβάζω τα άρθρα και απ'τη σκοπιά των Ελλήνων μουσικών.

Τώρα, μπορεί να με πεις ρομαντικό, ουτοπικό, κολλημένο, αλλά δε νομίζω οτι είναι κάτι τόσο παράλογο και τραγικό, ώστε με το καλημέρα της κουβέντας να λένε όλοι όχι, τα λεφτά, οι διαφημίσεις και μπλα, μπλα, μπλα.

Αν υπήρχε αυτή τη στιγμή θα το αγόραζες? Ή και οι υπόλοιποι εδώ?

Δυστυχώς, δεν το σκέφτηκα απ'ην αρχή να βάλω poll, θα ήταν ενδιαφέρων το αποτέλεσμα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γνώστης αλλά πιστεύω ότι, με γνώση μεράκι και προσπάθεια, μπορεί να δημιουργηθεί ένα e-magazine (με την δυνατότητα να αποσταλεί και εκτυπωμένο) σχετικά με την μουσική.

 

Δεν ξέρω πως θα μπορεί να αντλεί τα απαραίτητα κεφάλαια, δεδομένου του περιορισμένου εμπορικού χώρου και της παρούσας οικονομικής κατάστασης που καθιστά κάθε added value υπηρεσία, όπως η διαφήμιση, δευτερευούσης σημασίας, αλλά όπως προείπα ένα δίμηνο e-magazine από παιδιά με γνώσεις και μεράκι, δεν το βλέπω ως κάτι απίθανο.

 

Το Noiz είναι φόρουμ. Δεν είναι περιοδικό. Υπάρχει διαφορά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ δε θα το αγόραζα!

 

Τώρα τελευταία άρχισα να αγοράζω περιοδικά για πιάνο (Ιnternational Pianist, BBC Music, Clasic FM) και αυτό για να διακρίνω διαφημιστικές ευκαιρίες για εμένα (κάτι καινούριο που αρχίζω).

 

Ότι θέλω απο νεά, τα λαμβάνω από τα διάφορα φόρουμ, ή τις ίδιες τις εταιρίες... Δε χρειάζομαι περιοδικό.

 

(Σόρρυ για το μηδενιστικό ποστ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Noiz είναι φόρουμ. Δεν είναι περιοδικό. Υπάρχει διαφορά.

Συμφωνώ.

 

Θα μπορούσε άραγε κάποιος mod, να προσθέσει ένα poll στο θέμα (για να μην ανοίγω άλλο) με τα ερωτήματα:

Αν υπήρχε ένα τέτοιο περιοδικό:

α) Θα το αγοράζατε απ'το περίπτερο?

β) Θα προτιμούσατε να το αγοράσετε on-line?

γ) Δεν θα το αγοράζατε καθόλου?

δ) Προτιμώ και αγοράζω τα "ξένου τύπου"

ε) Δεν αγοράζω περιοδικά

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου