Προς το περιεχόμενο

Γιατί Δεν Έχουμε Ένα Περιοδικό Μουσικής Στην Ελλάδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δε θα το αγόραζα!

Δεν μίλησα για κόστος, ούτε καν για αγορά.  ;)

 

Υπάρχουν και τα δωρεάν e-magazines. Και στην Ελλάδα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αλλά δε νομίζω οτι είναι κάτι τόσο παράλογο και τραγικό, ώστε με το καλημέρα της κουβέντας να λένε όλοι όχι, τα λεφτά, οι διαφημίσεις και μπλα, μπλα, μπλα.

 

το ερώτημά σου ήταν "γιατί δεν υπάρχει ένα μουσικό περιοδικό;" οπότε οι απαντήσεις περί $$$ και διαφημίσεων και λοιπών ήταν απόλυτα on target  ;)

 

δεν ρώτησες "θα θέλατε ένα μουσικό περιοδικό;"

 

Αν υπήρχε αυτή τη στιγμή θα το αγόραζες? Ή και οι υπόλοιποι εδώ?

 

όχι, το διαδίκτυο με καλύπτει, ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μίλησα για κόστος, ούτε καν για αγορά.  ;)

 

Υπάρχουν και τα δωρεάν e-magazines. Και στην Ελλάδα.

Μα δεν απάντησα σε εσένα! ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Noiz είναι φόρουμ. Δεν είναι περιοδικό. Υπάρχει διαφορά.

Επειδή το θέμα έχει πλάκα (ενδιαφέρον), θα ακολουθήσω την trolley λογική της ελεγχόμενης διαφωνίας.

Δηλ, τι διαφορά νοιώθετε μεταξύ ενός περιοδικού και ενός forum? Μπείτε στη θέση κάποιου που απλά παρακολουθεί και δεν συμμετέχει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ούτε καν θα μπω στον κόπο να συζητήσω τις διαφορές μεταξύ ενός forum με ένα  chat box ή με ένα περιοδικό ή ενός βιβλίου με μια κινηματογραφική ταινία.

 

Αν δεν είναι ευνόητο στον συνομιλητή μου, είναι προφανές ότι προσεγγίζουμε τα πράγματα από τελείως διαφορετικές πλευρές, οπότε κάθε συζήτηση επ' αυτού είναι καταδικασμένη εκ προοιμίου.

 

Παρόλα αυτά επιμένω ότι ένα (έστω και αραιά εκδιδόμενο) e-magazine είναι πραγματοποιήσιμο.

Ασχολείται κανείς εδώ μέσα με τον Τύπο (ηλεκτρονικό ή έντυπο);

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι ευνόητο στον συνομιλητή μου, είναι προφανές ότι προσεγγίζουμε τα πράγματα από τελείως διαφορετικές πλευρές, οπότε κάθε συζήτηση επ' αυτού είναι καταδικασμένη εκ προοιμίου.

Σωστά, χωρίς να προυποθέτει (αναγκαστικά) δίκιο για κάποια πλευρά. Η οπτική γωνία δεν είναι κοινή για όλους...και δεν είναι κακό αυτό

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή Κώστα, πιστεύεις οτι ένα e-magazine θα είχε μεγαλύτερη απήχηση απ'ότι ένα έντυπο ή το λες καθαρά για οικονομικούς λόγους?

 

(καλέ τι έγινε? έχασα κάτι? διάβαζα ένα πόστ και την άλλη στιγμή...πούφ! καπνός?? ;D)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή Κώστα, πιστεύεις οτι ένα e-magazine θα είχε μεγαλύτερη απήχηση απ'ότι ένα έντυπο ή το λες καθαρά για οικονομικούς λόγους?

 

(καλέ τι έγινε? έχασα κάτι? διάβαζα ένα πόστ και την άλλη στιγμή...πούφ! καπνός?? ;D)

Αν και ο οικονομικός λόγος είναι κυρίαρχος την σήμερον  ;D, πιστεύω ότι (καίτοι οπαδός του χαρτιού) ένα e-magazine θα ήταν πιο προσβάσιμο στο συγκεκριμένο κοινό και πιο εύκολα υλοποιήσιμο. Και μπορείς πάντα να το εκτυπώσεις.

Νομίζω πάντα, χωρίς να είμαι ειδικός.

 

Δηλ, τι διαφορά νοιώθετε μεταξύ ενός περιοδικού και ενός forum? Μπείτε στη θέση κάποιου που απλά παρακολουθεί και δεν συμμετέχει.

Ενα πολυσυμμετοχικό φόρουμ με διάλογο και αντιρρήσεις επί παντός επιστητού ΔΕΝ έχει καμία σχέση (πέραν του αφηρημένα κοινού αντικειμένου) με ένα περιοδικό που έχει μία άποψη, ένα συγκεκριμένο και απαρέκκλιτο άρθρο, ένα τεστ καταγεγραμμένο και take it or leave it και κουβέντα δεν ανοίγουμε.

Δεν θα πω για τις εμβόλιμες διαφημίσεις (όχι ΔΕΝ είναι οι ίδιες με του forum) ή τις επαγγελματικές φωτό (που είναι από και για το περιοδικό), διορθωμένα κείμενα, επιμέλεια άρθρων κλπ κλπ.

 

Κατά τα άλλα είναι το ίδιο πράγμα.  ;)

 

Και είχα πει ότι δεν θα το συζητήσω, ανακαλώ και λέω ότι δεν θα επεκταθώ πλέον επ΄αυτού καθότι δεν είναι το αντικείμενο του thread.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ο οικονομικός λόγος είναι κυρίαρχος την σήμερον  ;D, πιστεύω ότι (καίτοι οπαδός του χαρτιού) ένα e-magazine θα ήταν πιο προσβάσιμο στο συγκεκριμένο κοινό και πιο εύκολα υλοποιήσιμο. Και μπορείς πάντα να το εκτυπώσεις.

Νομίζω πάντα, χωρίς να είμαι ειδικός.

Άρα καταλήγουμε και πάλι στο οικονομικό κομμάτι που αφορά τον εκδότη.

Το περί "οικιακής εκτύπωσης" το αφήνω στην άκρη, καθώς το κόστος αυτού ξεπερνάει κατά πολύ το κόστος αγοράς ενός έτοιμου έντυπου, επίσης η ποιότητα εκτύπωσης και του χαρτιού το ξαποστέλνουν στα τάρταρα καθώς στο περίπτερο θα το βρεις "ιλλουστρασιόν" ;D και με άριστη-προσεγμένη εκτύπωση.

 

Ενα πολυσυμμετοχικό φόρουμ με διάλογο και αντιρρήσεις επί παντός επιστητού ΔΕΝ έχει καμία σχέση (πέραν του αφηρημένα κοινού αντικειμένου) με ένα περιοδικό που έχει μία άποψη, ένα συγκεκριμένο και απαρέκκλιτο άρθρο, ένα τεστ καταγεγραμμένο και take it or leave it και κουβέντα δεν ανοίγουμε.

Δεν θα πω για τις εμβόλιμες διαφημίσεις (όχι ΔΕΝ είναι οι ίδιες με του forum) ή τις επαγγελματικές φωτό (που είναι από και για το περιοδικό), διορθωμένα κείμενα, επιμέλεια άρθρων κλπ κλπ.

 

Κατά τα άλλα είναι το ίδιο πράγμα. 

 

+1000

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπορείς πάντα να το εκτυπώσεις.

Νομίζω πάντα, χωρίς να είμαι ειδικός.

Στο σπίτι σου, στον printer σου...όχι κανονική εκτύπωση περιοδικού για να πουληθεί στα περίπτερα...και άλλες λεπτομέρειες όπως δικαιώματα κλπ.

Επειδή είμαι ειδικός

 

...με ένα περιοδικό που έχει μία άποψη, ένα συγκεκριμένο και απαρέκκλιτο άρθρο, ένα τεστ καταγεγραμμένο και take it or leave it και κουβέντα δεν ανοίγουμε.

Το ίδιο (κατ εμέ) είναι και όταν ένας (ο SF ας πούμε) κάνει μία παρουσίαση για τη κιθάρα που έφτιαξε...έχει μία άποψη, ένα συγκεκριμένο και απαρέκκλιτο άρθρο και ένα τεστ καταγεγραμμένο.

Για το κουβέντα δεν ανοίγουμε...και τα περιοδικά έχουν ερωτήσεις-απαντήσεις αναγνωστών.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου