Προς το περιεχόμενο

μικροφωνο usb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύσκολοι καιροί για αγορά κάρτας ήχου μικροφώνου κλπ..στο θέμα τώρα, θέλω να ηχογραφήσω την κιθάρα μου από τον ενισχυτή μου(Vht special 6).θα ήθελα γνώμες για usb μικρόφωνο. Θα έχει  αποτέλεσμα κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού οι καιροί είναι δύσκολοι και θέλεις usb, δε νομίζω ότι έχεις και πολλές επιλογές.

Πάρε ένα behringer / samson πυκνωτικό για να κάνεις τη δουλειά σου.

Δεν είναι state of the art σίγουρα αλλά για τα λεφτά του, την κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά θέλεις να καταγράψεις την κιθάρα, τότε ναι. Αν όμως θέλεις να δουλέψεις πχ με Cubase, να κάνεις κομμάτια κλπ, δεν θα κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο καλο σημα θα παρεις απο το line out του ενισχυτη σου παρα με ενα φτηνο KAI usb μικροφωνο

 

Επισης

Αν όμως θέλεις να δουλέψεις πχ με Cubase, να κάνεις κομμάτια κλπ, δεν θα κάνεις δουλειά.

+100 γιατι και παλι

Πιο καλο σημα θα παρεις απο το line out του ενισχυτη σου παρα με ενα φτηνο KAI usb μικροφωνο

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου και την περίπτωση αγοράς κάποιου μεταχείρισμένου sm57, είμαι σίγουρος οτι θα μπορέσεις να βρεις κάποιο σε πολύ λογική τιμή.

 

Επίσεις στην αγορά υπάρχουν κινέζικες ρέπλικες του sm57 γύρω στα €30.

(Αν θές λεπτομέριες για το που και πως, pm, μην κάνουμε τζαμπα διαφήμηση :)

 

Τα παραπάνω να τα λάβεις υπ' όψιν σου εφόσον και εαν υπάρχει διαθέσιμη κάρτα ήχου με xlr.

 

Αλλίως θα συμφωνίσω με τον messalion για direct απο τον ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι ρέπλικες κατά πόσο προσεγγίζουν το real thing (για να μιλάμε ελληνικά) από άποψη απόδοσης, κατασκευής, διάρκεια ζωής κ.τ.λ.??

Γιατί μπορεί το 30ευρω να ακούγεται καλό αλλά αν "πεθαίνουν" μετά από είκοσι μέρες, ο λόγος τιμής/απόδοσης πάει περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε πεσει καποτε στα χερια μου μια ρεπλικα sm56a

ΑΠΙΣΤΥΕΤΗ αντιγραφη.....δεν το ξεχωριζες απο το "γνησιο" που ειχα δωσει 160 ευρω..

αυτο το ειχε φερει καποιος να μου το δειξει οτι οντως υπηρχαν ρεπλικες μικροφωνων μιας και εγω δεν το ειχα ξανακουσει :)

 

Ολα καλα απο εμφανιση αλλα απο ηχο....χμμμμ ετσι και ετσι......σε αμεση συγκριση των 2 η ρεπλικα ειχε λιγο θαμπαδα παραπανω αλλα οχι κατι που δεν μπορεις να το διορθωσεις αν εβγαζες εντελως το καπακι  ;)

Απο σχεση αντοχης δεν θελω να επεκταθω μιας και για να βγει ενα τετοιο πορισμα πρεπει το τεστ να γινει σε χιλιαδες μικροφωνα αλλα τη ρεπλικα την εχω κοντα στον 1 χρονο και τα εχει βγαλει τα λεφτα της και με το παραπανω και δεν εχει παθει και τιποτα.....

Επαναλαμβανω οτι μπορει να ειναι μεμονωμενο περιστατικο  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε πεσει καποτε στα χερια μου μια ρεπλικα sm56a

ΑΠΙΣΤΥΕΤΗ αντιγραφη.....δεν το ξεχωριζες απο το "γνησιο" που ειχα δωσει 160 ευρω..

αυτο το ειχε φερει καποιος να μου το δειξει οτι οντως υπηρχαν ρεπλικες μικροφωνων μιας και εγω δεν το ειχα ξανακουσει :)

 

Ολα καλα απο εμφανιση αλλα απο ηχο....χμμμμ ετσι και ετσι......σε αμεση συγκριση των 2 η ρεπλικα ειχε λιγο θαμπαδα παραπανω αλλα οχι κατι που δεν μπορεις να το διορθωσεις αν εβγαζες εντελως το καπακι  ;)

Απο σχεση αντοχης δεν θελω να επεκταθω μιας και για να βγει ενα τετοιο πορισμα πρεπει το τεστ να γινει σε χιλιαδες μικροφωνα αλλα τη ρεπλικα την εχω κοντα στον 1 χρονο και τα εχει βγαλει τα λεφτα της και με το παραπανω και δεν εχει παθει και τιποτα.....

Επαναλαμβανω οτι μπορει να ειναι μεμονωμενο περιστατικο  :)

 

ιξάκτλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτής δεν έχει line out..και επειδή δεν εχω κάρτα ήχου το μονο που σκεφτικα ηταν καποιο usb μικροφωνο απευθείας στον υπολογιστή.."Behringer C1U" κατι τετοιο πιστευετε θα έκανε δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου