Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για νέους (πλην όμως φιλόδοξους) κιθαρίστες και μη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι συμφορουμίτες!

  Φαντάζομαι κάθε μουσικός στο ξεκίνημά του σίγουρα είχε κάποιους διάσημους καλλιτέχνες, των οποίων η μουσική τον ενέπνευσε να ασχοληθεί με το σπορ...

Με περισσή υπομονή, επιμονή και μελέτη μέχρι να ματώσει  ;D σιγά-σιγά αποκτά ένα Α-Β επίπεδο σε τεχνική και ευχέρεια με το όργανο. Από εκεί και πέρα χρήσιμο είναι να καλλιεργήσει και να αναπτύξει το μουσικό "λεξιλόγιό" του, το πώς φρασάρει τελοσπάντων, ώστε το παίξιμο να μην θυμίζει...ασκήσεις :P.

    Σαφώς εκεί μπαίνουν στο παιχνίδι οι μουσικές επιρροές καθενός, τις οποίες θα αντιγράψει και αν... κόφτει λίγο :P (και αν το΄χει μέσα του) θα μπορέσει να τις μεταμορφώσει σε κάτι δικό του.

  Επειδή λοιπόν είναι χρήσιμο για όλους εμάς τους μουσικούς να έχουμε αρκετά ακούσματα, ώστε με εσωτερική επεξεργασία ( ???) να χτίσουμε λίγο-λίγο το παίξιμό μας και τις δυνατότητές μας για αυτοσχεδιασμό κλπ-κλπ, προτείνω το εξής:

Να φτιαχτεί ένα thread για 5-10 κατηγορίες μουσικής, ελληνικά - ξένα (χονδρικά, μη με φάτε :-X για το ότι η μουσική είναι μία ή πόσες εκατοντάδες παραλλαγές, παρακλάδια και "αιρέσεις" μπορούμε να βρούμε-peace dudes 8)), στο οποίο να προτείνει ο καθένας ποιους κιθαρίστες, ντράμερ, πιανίστες κλπ θεωρεί εκ των ων ουκ άνευ  για κάποιον που ενδιαφέρεται να ψάξει και να παίξει το τάδε στυλ και μπορεί να πάρει από εκεί καλές μουσικές ιδέες (ή και κάποιους πιο "ψαγμένους" καλλιτέχνες για όποιον ενδιαφέρεται να δει βαθύτερα).

Π.χ. για blues θα μπορούσα να πω ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ: BB King, Albert King, Stevie Ray Vaughan, Rory Gallagher, Gary Moore κ.ά. αμέτρητοι. Μπορεί να προτείνουμε και συγκεκριμένους δίσκους, καθώς ακόμη και οι μεγαλύτεροι δημιουργοί έχουν και τις καλές και τις κακές στιγμές τους... (π.χ. πολλοί μπορεί να ξέρουν τον Blackmore σαν κιθαρίστα των Deep Purple, όπου-ναι οκ "έγραψε", αλλά πολύ λιγότεροι πιθανώς να ξέρουν τη δουλειά του στους Rainbow, όπου κατά την ταπεινή μου γνώμη "ΕΣΠΕΙΡΕ" ;D). Από κει και πέρα θα μπορούσε να τεθεί εν είδει ψηφοφορίας και οι καταξιωμένοι ή πραγματικά άξιοι να βρίσκουν τη θέση τους στις προτιμήσεις μας και καθένας ΝΕΟΨ να δει από τις δικές μας προτάσεις τι να πρωτοψάξει.

Όλα αυτά τα λέω, γιατί καλώς ή κακώς η δισκογραφία είναι απέραντη και συχνά ολίγον χαβούζα  :(. Γιατί θα πρέπει ένα νέο παιδί να ψάχνει μέσα στο "σκουπιδαριό" να βρει τα διαμάντια, τη στιγμή που οι δισκογραφικές κάνουν ό,τι μπορούν να πλασάρουν το σκουπιδαριό?? Όποιος ξέρει ή ανακαλύπτει κάτι που αξίζει δε νομίζω ότι είναι κακό να το συστήσει και σε κάποιον άλλο, που ενδεχομένως δεν ξέρει που να ψάξει, δεν έχει το χρόνο ή τα χρήματα να παίρνει αβέρτα δίσκους...κι άμα βγουν καλοί έχει καλώς! Ούτε καλά-καλά στις περιβόητες δισκοκριτικές μπορώ να πω ότι μπορούμε να στηριχτούμε, καθώς και πίσω από αυτές (ως ένα βαθμό τουλάχιστον) παίζονται συμφέροντα...

Πιθανότατα όλο αυτό να απαιτήσει πολύ δουλειά για να στηθεί ή να σας φαίνεται εντελώς ουτοπικό, καθώς εύκολα, όπως έχει φανεί σ' αυτό το υπέροχο φόρουμ, μια σπίθα διαφωνίας μπορεί να προκαλέσει... τιτανομαχίες  :D :D :D και τα προσωπικά γούστα, βάσει των οποίων θα προκύψουν οι όποιες προτάσεις, χωράνε πολύ συζήτηση και αμφισβητήσεις εκατέρωθεν. Πιστεύω όμως ότι με λίγη καλή διάθεση και αυτοσυγκράτηση, κάτι μπορεί να γίνει.

Ελπίζω να μην ανοίγω τους ασκούς του Αιόλου... :-\ :-\ :-\

Ζητώ συγγνώμη για το ΟΓΚΩΔΕΣ post.

Aν τελικά ψηθείτε, όσο περνάει από το χέρι μου, μπορώ να βοηθήσω για ροκ και μπλουζ.

Φιλικά Ampelofilosofos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την δικη μου προσωπικη αποψη κ γνωμη ειναι ναι μεν μια ιδεα, αλλα οχι τοσο ουσιαστικη δε. υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που θα ειχαν μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο την δικια σου ιδεα σε μια ψηφοφορια κ θα μπορουσαν να εφαρμοστουν ως προς την καλυτερη λειτουργια του site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Αμπελοφιλόσοφε, αν η δισκογραφία είναι μια φορά χάος, σου υπογράφω ότι threads με αυτό που προτείνεις θα είναι χίλιες φορές χάος. Με καβγάδες και κόντρες και συμπέρασμα κανένα.

 

Νομίζω δε ότι, σήμερα περισσότερο από ποτέ, ένας νέος επίδοξος μουσικός μπορεί να ψάξει και να ακούσει οτιδήποτε θέλει, πάρα πολύ εύκολα, μέσω internet. Έτσι μπορεί να κάνει την επιλογή του για το τι θα κρατήσει και τι όχι όπως και για το σε τι θα θέλει να εντρυφήσει.

 

Επίσης αυτό που λες περί δισκογραφίας ότι είναι χαβούζα και σκουπιδαριό, θα διαφωνήσω. Πάντοτε υπήρχαν και καλά και κακά πράγματα. Η αναζήτηση μουσικής κατεύθυνσης και προτιμήσεων είναι ένα από τα πιο γοητευτικά στάδια στην πορεία ενός ανθρώπου μέσα στο πεντάγραμμο. Ας μην προσπαθήσουμε να επηρεάσουμε κανέναν με τα δικά μας γούστα τα οποία ούτως ή άλλως είναι χιλιάδες και εντελώς διαφορετικά και αντικρουόμενα  ;)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, σίγουρα υπάρχουν κι άλλα σημαντικά ζητήματα στο φόρουμ, αλλά αν μη τι άλλο, θεωρώ ότι για ένα κατεξοχήν μουσικό φόρουμ, τι ποιο ουσιαστικό από θέματα γύρω από τη μουσική? :)

Παράθεση: "[...σ' αυτό το υπέροχο φόρουμ, μια σπίθα διαφωνίας μπορεί να προκαλέσει... τιτανομαχίες]" [...Πιστεύω όμως ότι με λίγη καλή διάθεση και αυτοσυγκράτηση, κάτι μπορεί να γίνει..].

Το ξέρω φίλε jazzjoker ότι γινόμαστε λίγο "παθιασμένοι" και θερμόαιμοι ώρες-ώρες >:(. Είχα μια ελπίδα... :P :P

Η όλη πρόταση ήταν να υπάρξουν κάπου μαζεμένα κάμποσα ονόματα καλλιτεχνών προς αναφορά για τον νέο μουσικό, η "λίστα" των οποίων να διαμορφώνεται ζωντανά με τις δικές μας "ψήφους", όχι να προσπαθήσουμε να βάλουμε παρωπίδες σε όποιον διαβάσει την ψηφοφορία και να χαράξουμε trends- προς Θεού. Όπως όταν εγώ θέλω μια τεχνική πληροφορία για μαγνήτες π.χ. θα έρθω στο νοιζ και ξέρω ότι θα βρω άρθρα σαν το πρόσφατο του Williamsats που θα μου δώσουν με τη μία ένα μπούσουλα, πριν χαθώ στην πληθώρα του "γούγγλη", έτσι σκεφτόμουν και για τα μουσικά ρεύματα.

Τεσπα, από την όλη συμμετοχή, είναι προφανές ότι η πρόταση πήγε ά-πατη ;D ;D ;D ; Γράψτε άκυρο!

Να'στε καλά παληκάρια για τις απαντήσεις 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακή ιδέα μερικές προτάσεις, αλλά καλό είναι για σένα να ακολουθήσεις κάπως και τον δρόμο σου γιατί πάρα πολύ γρήγορα θα πελαγώσεις με την ποσότητα.

 

Εδώ σου παραθέτω 2 3 θέματα που βρήκα με προτάσεις σε δισκογραφία και καλλιτέχνες σε κάποιο ύφος.

 

Blues:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165942.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1378.0

 

Soul και Funk

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160111.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154303.0

 

Κλασσική (μια ολόκληρη ιστορία...)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175378.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175388.0

 

Όταν χορτάσεις με αυτά έλα πάλι :D

Εγώ μάλλον σε τίποτα μεταλιές να σε βοηθήσω που έχω ακούσει και πιο πολύ αλλά δε νομίζω ότι θα μπορούσα να δώσω έναν πολύ καλό οδηγό, μάλλον αυτά που μου αρέσουν θα σου έλεγα.

 

Επίσης εδώ μάζεψαμε για σκα κάποιες προτάσεις που είναι ενδιαφέρουσες,

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175470.0

 

Τέλος εμένα θα με ενδιέφερε κάποιος μπούσουλας σε λάτιν ακούσματα, σάλσες, ρούμπες κοκ... Αν κάποιος έχει κάποιους βασικούς και επιδραστικούς καλλιτέχνες να προτείνει σε αυτό τον ήχο, θα με ενδιέφερε

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος εμένα θα με ενδιέφερε κάποιος μπούσουλας σε λάτιν ακούσματα, σάλσες, ρούμπες κοκ... Αν κάποιος έχει κάποιους βασικούς και επιδραστικούς καλλιτέχνες να προτείνει σε αυτό τον ήχο, θα με ενδιέφερε

:)

Tito Puente

Tito Rodriguez

Arsenio Rodriguez

Ray Barretto

Eddie Palmieri

Fania All Stars

Celia Cruz

Larry Harlow

Rubén Blades

Willie Colón

Sociedad 76

 

(έχω ασχοληθεί - δεν τα βρήκα στη Wikipedia  :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Evilnye!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκίνησα την κουβέντα από προσωπική ανάγκη! (Μπορεί νέος στο φόρουμ, αλλά όχι στην αναζήτηση...). :P Κουτσά στραβά βρήκα κάποια "πατήματά" σ' αυτά που μ'αρέσουν. Όταν ήμουν νεούδι πάντως, πολλές φορές είπα μακάρι να'χα κάποια αρχική βοήθεια από έναν γνώστη.

Πλάκα-πλάκα δεν έτυχε ποτέ να "πέσω" πάνω στα threads που παρέθεσες. Κανά-δυο ονόματα που αναφέρονται για μπλουζ δεν τα είχα υπόψιν... Γηράσκω αεί διδασκόμενος! :D

 Να το πάντως, μάνι-μάνι  σε κάλυψε ο spy! :D :D

Μακάρι να γίνει και για άλλα είδη.

Να'στε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου