Προς το περιεχόμενο

Πως λειτουργεί ένας sampler?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Σας διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό και χαίρομαι πολύ που έχω βρει έναν τέτοιο θησαυρό γνώσης και ενημέρωσης στα μουσικά θέματα και συγκεκριμένα στα πλήκτρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ξέρω ότι είναι ένα τεράστιο θέμα αλλά ίσως βοηθηθούν και άλλοι φίλοι που βρίσκονται, όπως εγώ, στο αρxικό στάδιο ενασχόλησης με τα synths. Παρακαλώ τους ειδήμονες του χώρου, αν μπορούν, να δώσουν τα φώτα τους και να εξηγήσουν με απλά λόγια και πρακτικά (αν γίνεται) τι κάνει και πως λειτουργεί ενας sampler ή να προτεινουν κάποιο site όπου μπορω να διαβάσω σχετικά με αυτό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.  ;)

 

Φιλικά

Αλεξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες φίλε pintur στο Noiz!

 

Πολύ απλουστευμένα, το sampler είναι ένα μηχάνημα στο οποίο φορτώνεις ηχητικά clips (τα λεγόμενα samples) και τα οποία μπορείς να επεξεργαστείς στη συνέχεια. Για παράδειγμα, μπορείς να περάσεις το sample αυτό από φίλτρα και εφφέ, να το λουπάρεις, να το χρησιμοποιήσεις σαν ήχο σε ένα καινούριο patch και να το μοιράσεις στην έκταση ενός κλαβιέ και τα λοιπά.

Το πώς φορτώνονται τα samples είναι θέμα του κάθε sampler, μπορεί να είναι με SD cards, SCSI, USB flash drives και άλλα. Επίσης, πολλά samplers έχουν τη δυνατότητα να λειτουργήσουν ως recorders και να καταγράψουν απευθείας το sample στην εσωτερική τους μνήμη.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές, ένα απλό googlάρισμα θα σε φέρει μπροστά σε πολλές παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το θέμα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Alchemist για την απάντηση. Θα ψάξω όπως είπες και για οποιαδήποτε απορία μου πιστεύω να είστε εδώ ε;  :)

Σαφώς, κάνε την ψακτική σου και συζητάμε σε οποιοδήποτε σημείο κολλήσεις. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νοιζ έχουν σκάσει πόσες φορές site με τσάμπα samples.Ψάχνετε καθόλου ή μπα;

Τες πα:

http://freemusicsoftware.org/category/free-samples

http://www.freesound.org/

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου