Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101 (partII)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι εγώ με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (για να δώσω λίγο presence στον genz benz που εκτος απο το οτι παιζει χαμηλα, τον τρέχω και σε triode=ακομα πιο μουντος) αυτό που έκανα ήταν να δώσω 2 ντεσιμπελ μπουστ στις ψηλές απο το παραμετρικό στα 7500 και 1 ντεσιμπελ στα μεσαία (δε θυμαμαι τη συχνοτητα, νομιζω 2-3 κλικ προς τα δεξια)

 

δε μου φαινεται πως χαλάει ο ήχος με μικρές ρυθμίσεις.

 

επίσης θα μπορουσες να την τρεχεις στο ινπουτ του ενισχυτη αντι για το ριτερν και αυτοματως θα παρει λιγο πρεσενς, θα εχεις και το eq του ενισχυτη

 

θα το δοκιμασω και στο input......αλλα καταλαβαινεις οτι λαμπατος και σε εντασεις σπιτιου ειναι χειροτερα απο τρανζιστορ σε θεμα ηχου......μερικες φορες σκεφτομαι να τον σουταρω,,,,,,τον εχω 5 χρονια και δεν τον εχω ακουσει ποτε καλα.....μια φορα σε ενα live που τον κουβαλησα και δυναμωσα οπου εκει εδειξε τι κανει.....και αλλη μια φορα οταν αλλαξα τις λαμπες πριν 3 μηνες οπου επαιξα δυνατα στο μαγαζι και καταλαβα οτι εχει σκασιμο........μου φαινεται τσαμπα λεφτα εχω δωσει.Μονο και μονο για να λεω οτι εχω λαμπατο..... ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με τι να το κανω αυτο? με το eq της rp? και τα υπολοιπα?ή να χρησιμοποιησω αλλο eq εξωτερικο?

 

Nαι, με το eq της RP, τελευταίο στη σειρά πριν τον ενισχυτή σου.

Δεν έχω την RP, αλλά όποτε είμαι πολύ "πίσω" όταν παίζω με amplitube 3, ένα boost σ' αυτές τις συχνότητες βγάζει την κιθάρα πολύ πιο "μπροστά". Ίσως χρειαστεί να μειώσεις και το gain αν το κάνεις.

 

Βοηθάει επίσης να μειώσεις στο ελάχιστο δυνατό το reverb και το delay. Μην τα ρυθμίζεις μόνα τους, βάζε reverb/ delay όσο παίζει και το backing track και σταμάτα όταν η κιθάρα "κάτσει" σωστά στο mix. Μόνη της μπορεί να σου ακούγεται πολύ "στεγνή" και "τραχειά" με λιγότερο reverb/delay, αλλά στο mix θα είναι μια χαρά.

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντώνη μη τα παραλες ρε

 

και τρανζιστορ να έχεις, αμα δεν τον βάλεις δυνατά δεν τον φχαριστιεσαι τον ήχο

 

μια χαρά ακουγόταν ο ενισχυτής σου στις εντάσεις που έπαιζες.

 

απλά δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο απο το παραμετρικό στα 7500 khz και είσαι οκ ;)

κι εγώ αυτό έκανα και ησύχασα

 

αλλά και πάλι αμα το βάζω ΠΟΛΥ χαμηλά δε λέει.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

H τελευταία έκδοση για το GSP είναι η C54 πλέον, αλλά πιθανώς να έχουμε και καινούργια μέσα στο ΣΚ.  ;)

 

Παρεμπιπτόντως zebric βρήκα τα IR που είχες ανεβάσει στο forum της Digitech και θα τα δοκιμάσω ενδελεχώς μέσα στο ΣΚ. Thanks man!

 

Μήπως να ανοίξουμε ένα θέμα για το που μπορούν να βρεθούν δωρεάν IRs? Θα ενδιαφέρει πολλούς για ηχογραφήσεις συν τους 2 χρήστες του Axe-Fx.  :P (αν και αυτούς τους βλέπω να έχουν αγοράσει ήδη Redwirez!).

 

Σχετικά με τo eq που συζητάτε παραπάνω, είναι καλό τον ήχο κάθε preset να τον φτιάχνουμε σε stage volume. Δεδομένου ότι τα μηχανήματα αυτά παίζουν και μέσω PA, καλή ιδέα είναι να γίνει μια φορά setup σε κάποιο studio, ώστε να μείνουν οι "σωστές" ρυθμίσεις. Από κει και πέρα, αν χρειάζεται κάτι σε χαμηλότερες εντάσεις, είναι συνήθως ρύθμιση των μπασσομεσαίων. Αλλά μπορεί να σας αρέσει και χωρίς ρυθμίσεις ο ήχος.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος...εχει μεσα και μερικα redwirez που εχω αγορασει....αρχες οκτωμβρη εχω ενα live ρε παιδια και σκεφτομαι να καρφωσω σε κονσολα για να μη κουβαλαω τα παντα ολα καθως θα ειναι και μικρης διαρκειας σετ...τι πρεπει να κανω για να ειμαι ενταξει με το gsp?

δεν εχω ξαναπαιξει ζωντανα σε κονσολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος...εχει μεσα και μερικα redwirez που εχω αγορασει....αρχες οκτωμβρη εχω ενα live ρε παιδια και σκεφτομαι να καρφωσω σε κονσολα για να μη κουβαλαω τα παντα ολα καθως θα ειναι και μικρης διαρκειας σετ...τι πρεπει να κανω για να ειμαι ενταξει με το gsp?

δεν εχω ξαναπαιξει ζωντανα σε κονσολα...

 

1) Οπωσδήποτε low pass filter αλλιώς η κονσόλα θα τιγκάρει τα πρίμα.

 

2) Πρέπει να κάνεις soundcheck οπωσδήποτε και να κόψεις/προσθέσεις ό,τι χρειάζεται από PEQ, για κάθε preset, στη συγκεκριμένη κονσόλα. Ακόμα πιο εύκολα, παίζεις με το "τελικό" graphic eq (για όλα τα presets ταυτόχρονα).

 

3) Βεβαιώσου ότι ακούς ό,τι και οι θεατές, ή στο περίπου τουλάχιστον. Καλή ιδέα είναι ένα μακρύ καλώδιο και βόλτες με την κιθάρα στο χώρο.  ;)

 

4) Μιας και είναι μικρό το σετ, 3-4 καλορυθμισμένα presets πιστεύω ότι θα αρκούν.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οπωσδήποτε low pass filter αλλιώς η κονσόλα θα τιγκάρει τα πρίμα.

 

low pass filter? το εχω ακουσει αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε...νεα προσθηκη ειναι?

 

2) Πρέπει να κάνεις soundcheck οπωσδήποτε και να κόψεις/προσθέσεις ό,τι χρειάζεται από PEQ, για κάθε preset, στη συγκεκριμένη κονσόλα. Ακόμα πιο εύκολα, παίζεις με το "τελικό" graphic eq (για όλα τα presets ταυτόχρονα).

 

gloabl eq ε? ουτε αυτο το εχω κανει χρηση...μπορω αφοβα απο κει να παιξω χωρις να αλλοιωσω την χροια των preset...σε λογικα παντα πλαισια...?

 

3) Βεβαιώσου ότι ακούς ό,τι και οι θεατές, ή στο περίπου τουλάχιστον. Καλή ιδέα είναι ένα μακρύ καλώδιο και βόλτες με την κιθάρα στο χώρο.  ;)

 

ευτηχως εχω ασυρματο οποτε θα παρω χαμπαρι τι παιζει...

 

4) Μιας και είναι μικρό το σετ, 3-4 καλορυθμισμένα presets πιστεύω ότι θα αρκούν.  ;)

 

καπου εκει ειναι η φαση ισως 2-3 παραπανω max....απλα σιγουρα θα υπαρχουν στερεο εφφε... οποτε θελω 2 καναλια στη κονσολα?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου εκει ειναι η φαση ισως 2-3 παραπανω max....απλα σιγουρα θα υπαρχουν στερεο εφφε... οποτε θελω 2 καναλια στη κονσολα?

 

Βεβαίως, δώσε από τα XLR για να μην έχεις και θόρυβο ή απώλεια σήματος λόγω μήκους. Απλώς βεβαιώσου ότι δεν θα πάει κανας π@π@ρ@ς να δώσει 48V στις εισόδους σου!!

 

Α, το low pass μπορεί να στο δώσει και η κονσόλα βέβαια, αν εμπιστεύεσαι τον ηχολήπτη φτιάξτο από εκεί να μην παιδεύεσαι!

 

Αν χρησιμοποιήσεις IR θέλουμε video/audio!  ;D

 

Και τα ΙR που χρησιμοποίησες, βέβαια.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ειχα ρωτησει παλιοτερα για το θεμα με τα 48volt και μου ειχαν πει οτι το gsp δεν εχει προβλημα...τωρα τι να σου πω σιγουρα δε το ρισκαρω...για δοκιμασε το el34 ΙR με recto kai πες μου!!! ξερεις απο αυτα που ειχα ανεβασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οπωσδήποτε low pass filter αλλιώς η κονσόλα θα τιγκάρει τα πρίμα.

 

 

Nα κανω μια ερωτηση.....αυτο υπαρχει στο gsp? γιατι κατι τετοιο στην rp δεν υπαρχει απο οσο εχω δει....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου