Προς το περιεχόμενο

Κατάθεση για online αγορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, μια ερωτηση. Πηγα στην τραπεζα (Εθνικη) να καταθεσω λεφτα για να στειλω στο music-town για μια αγορα ενισχυτη και μου ειπαν οτι δε γινεται γιατι χρειαζεται προτιμολογιο για να φαινεται οτι ο ΦΠΑ πληρωθηκε εκει γιατι αλλιως το πληρωνω εδω. Τι βλακειες ειναι παλι αυτα;Kaποιος να με ενημερωσει αν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανως δεν πηγες να καταθεσεις τα λεφτα αλλα ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΕΜΒΑΣΜΑ στη Γερμανια.

 

Η διαδικασια ειναι απλη τους δινεις το IBAN του γερμανου και ΟΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ & αυτοι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να στειλουν το εμβασμα (αφου βεβαια πληρωσεις τα εξοδα)

 

Ολα τα αλλα ειναι μπουρδες & ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ απαιτησεις (η Ελλαδα ειναι στην ΕΟΚ & υπαρχει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ μεταξυ των χωρων της ΕΟΚ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΠΑΠΑΡ...ΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΑΝΕ! λοπον φιλε επειδη δουλευω σε λογισκικο γραφειο και ξερω απο πρωτο χερι καποια πραγματα, το φπα το αποδιδει μονο ο προμυθευτης απο εκει που το περνεις γιατι προκειται για ενδοκοινοτικη συναλλαγη μεσα στην ευρωπα'ι'κη ενωση.φανταζομαι προκειται για λιανικη αγορα γιατι αλλιως δεν πιστευω οτι θα σου πουλουσαν με εμβασμα σε τραπεζα. ΕΛΛΑΔΑ......οποτε πως να σου κοψει τιμολογιο? μπορει να εννοουσε τον αριθμο παραγγελειας για να το σημειωσει στη μεταφορα των χρηματων.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ζήτησες συγκεκριμένα απ'τον/την υπάλληλο; Γιατί ως γνωστόν καμιά φορά άλλα τους λέμε και άλλα καταλαβαίνουν.... :roll:

 

Δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι ένας λόγος θα μπορούσε να είναι για να επιβεβαιώσει ότι θα έχεις πληρώσει τον αντίστοιχο ΕΛΛΗΝΙΚΟ Φ.Π.Α. και όχι της χώρας της Ε.Ε. από όπου το αγοράζεις.

 

Γιατί ο Φ.Π.Α. τελικά αποδίδεται στο κράτος-μέλος όπου κατοικεί ο πελάτης, έτσι δεν είναι :?:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις, δε το διατυπωσα καλα πριν , πηγα να μεταφερω λεφτα απο τραπεζικο λογαριασμο δικο μου στο λογαριασμο που μου εστειλε το music-town. Και ειπε οτι χρειαζεται προτιμολογιο γιατι αλλιως δε μπορει να γινει η μεταβιβαση χρηματων διοτι πρεπει να πληρωθει το ΦΠΑ, αλλιως πρεπει να πληρωθει εδω. Ειπε ΠΡΟτιμολογιο. Τωρα τι ακριβως ειναι αυτο δε ξερω, το music-store μου εστειλε order confirmation αλλα δε λεει μεσα για ΦΠΑ και τετοια, απλα αναφερει το ποσο και τα ταχυδρομικα. Απο οτι καταλαβαινω ελπιζω να μη θελει πολυ γραφειοκρατεια το πραγμα γιατι με αιφνιδιασαν σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιν οτι στο λογαριασμο που εδωσα στον υπαλληλο αναφερεται και το ΙΒΑΝ και η διευθυνση της τραπεζας και ολα τα στοιχεια, ακομα και η αιτιολογια που μου ειπε το music store (δηλαδη order number klp klp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ας το παμε αλλη μια φορα.. :roll: :lol:

 

1.Πας στην τραπεζα σου (στην οποια εισαι ΠΕΛΑΤΗΣ & ΟΦΕΙΛΟΥΝ να σε εξυπηρετησουν)

 

2.Τους λες οτι θελεις να στειλεις ΕΜΒΑΣΜΑ (5,10,100,300,5000 ευρω ,το ποσο δεν εχει καμμια σημασια) στον λογ/μο του Γερμανου (πρεπει να εχεις τα στοιχεια του,το τηλ,και το IBAN του (international banking account number).

 

ΠΟΥ θα τα στειλεις τα λεφτα (δηλ. σε μαγαζι μουσικων οργανων,σε καφετερια,στο Μπαμπη το Σουγια απο το Ααχεν ) δεν τους αφορα και ουτε ΠΡΕΠΕΙ να τους αφορα οπως και δεν τους αφορα το ΦΠΑ η το ΜΠΑ η το ΤΠΑ....

 

3.ΠΛΕΡΩΝΕΙΣ & ΑΥΤΟΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟ ΕΜΒΑΣΜΑ

 

END OF STORY.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα...ες της τραπεζας. το φπα συμπεριλαμβανεται στη τιμη που αγοραζεις. απλως ο πελατης (εσυ δηλαδη) ειναι σαν να αγοραζεις κατι που ειναι απαλλασομενο του φπα, και ετσι το φπα φενεται μονο στις πωλησεις του προμηθευτη σου, ο οποις σαν επαγγελματιας αναλογα με το καθεστως της χωρας του το αποδιδει στη δικη του εφορια. φυσικα ολα αυτα ισχυουν ΜΟΝΟ στις χονδρικες, γιατι στις λιανικες ουτε σε ενδιαφερει το τι θα κανει απο μερους του. ουτε προτιμολογια ουτε τιμολογια ουτε τιποτε αλλο. το μονο που ειναι υποχρεομενοι να σου στηλουν ειναι μια απλη αποδειξη. και ολα αυτα λογο της Ε.Ε. γι΄αυτο και αν αγορασεις απο αλλου πληρωνεις το φπα στο τελωνειο (και φυσικα οχι στον καθε τραπεζιτη) πανε απο καποια αλλη τραπεζα καλυτερα ή καταστημα της δικη σου. :wink:

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ετσι πρεπει να γινεται κανονικα αλλα εμενα μου ειπαν επειδη ειναι σε ξενη τραπεζα ΔΕ μπορουμε να στειλουμε τα λεφτα. Με ρωτησαν και το λογο και τους ειπα οτι ειναι αγορα μουσικου οργανου και ειπαν μετα οσα σας αναφερα πριν. Τα στοιχεια τα εδωσα ΟΛΑ οσα μου λες. Και εγω νομιζεις οτι δεν εκνευριστηκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου