Προς το περιεχόμενο

πυκνωτικό μέχρι 200 ευρό (χωρίς ηχομονωμένο χορό)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα.

Εδώ και καιρό ηχογραφώ σε ένα πολύ κάλο μου φίλο, ο οποίος διαθέτη το rode nt1a.

το μικρόφωνο είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του!!!  ;D

το θέμα με το rode nt1a που με προβληματίζει στης ηχογράφησης είναι ότι είναι τόσο ευαίσθητο που γενικά θέλει πάρα πολύ καλή ηχομόνωση του χορού... :-\ αυτό για μένα είναι μεγάλο πρόβλημα και θα προτιμούσα στην αγορά που θα κάνω να το αποφύγω, άλλα ΧΟΡΙΣ να χάσω ποιότητα ηχογράφησης στην φωνή... 8)

αυτές της μέρες θα προχωρήσω στην αγορά μικροφώνου και τα χρήματα που θα διαθέσω είναι γύρο στα 200ευρο, όχι περισσότερα. απλός θέλω να αποφύγω τα προβλήματα χορού που δημιουργούνται στης ηχογραφήσεις με το rode...

θα ήθελα την γνώμη σας λυπών πανό στο θέμα, ειδικά από κάποιον που είχε παρόμοιο πρόβλημα και κατέληξε κάπου άλλου...

ένα κάλο επίσης μικρόφωνο που είδα σε κάποιο ποστ εδώ μέσα και ίσος κάνει για την περίπτωσή μου είναι το akg c3000 b.

ακούω γνώμες. Ευχαριστώ!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να χαμηλώσεις το level εισόδου της κάρτας/προενίσχυσης και να τοποθετήσεις το μικρόφωνο πλησιέστερα στην πηγή?

 

Εγώ αυτό κάνω με το rode όταν εμφανίζεται το πρόβλημα που αναφέρεις. Μπορείς να ακούσεις τα αποτελέσματα στο myspace μου(φωνές, ακουστικές κιθάρες).

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η να κρατήσεις ως έχει το RODE και να κοιτάξεις και κάτι τέτοιο αφού έχεις πρόβλημα χώρου...Βέβαια η τιμή είναι λιγο παραπάνω απο αυτό που λες αλλά είναι μια 'compact' λύση για τις ανακλάσεις και το ambient του χώρου.Δεν το έχω δοκιμάσει εγώ προσωπικά αλλά κοιτάω να το πάρω.Εχω ακούσει καλά σχόλια.

 

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/se-electronics-reflexion-filter-rf.html?csid=8bb2f49e9289a912e41cf50652bf8ef0&sl=GR&currency=eur

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η να κρατήσεις ως έχει το RODE και να κοιτάξεις και κάτι τέτοιο αφού έχεις πρόβλημα χώρου...Βέβαια η τιμή είναι λιγο παραπάνω απο αυτό που λες αλλά είναι μια 'compact' λύση για τις ανακλάσεις και το ambient του χώρου.Δεν το έχω δοκιμάσει εγώ προσωπικά αλλά κοιτάω να το πάρω.Εχω ακούσει καλά σχόλια.

 

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/se-electronics-reflexion-filter-rf.html?csid=8bb2f49e9289a912e41cf50652bf8ef0&sl=GR&currency=eur

 

Αυτο οντως μπορει να αποτελεσει λυση για τις αντανακλασεις.Επισης χρησιμοποιειται και σε live ηχογραφησεις οταν θες να μειωσεις(οσο αυτο ειναι δυνατο)το σημα αλλων οργανων.Ομως δεν νομιζω να αποτελει λυση για αισθητη  μειωση του θορυβου σε σημα που ηχογραφειται σε ενα γενικα θορυβωδη χωρο.Δεν νομιζω,χωρις να ειμαι σιγουρος.Αν καποιος το δοκιμασει και οντως βοηθαει,ας το μοιραστει μαζι μας και εγω το αγοραζω αμεσως.

Το ενδεχομενο να δοκιμασεις καποιο καλουτσικο δυναμικο,που αρπαζουν λιγοτερο θορυβο δεν το σκεφτεσαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να χαμηλώσεις το level εισόδου της κάρτας/προενίσχυσης και να τοποθετήσεις το μικρόφωνο πλησιέστερα στην πηγή?

 

Εγώ αυτό κάνω με το rode όταν εμφανίζεται το πρόβλημα που αναφέρεις. Μπορείς να ακούσεις τα αποτελέσματα στο myspace μου(φωνές, ακουστικές κιθάρες).

 

Ναι το έχω δοκιμάσει άλλα πάλη περνάνε "βρομιές" μέσα... απλός πιο σιγά.

Αυτο οντως μπορει να αποτελεσει λυση για τις αντανακλασεις.Επισης χρησιμοποιειται και σε live ηχογραφησεις οταν θες να μειωσεις(οσο αυτο ειναι δυνατο)το σημα αλλων οργανων.Ομως δεν νομιζω να αποτελει λυση για αισθητη  μειωση του θορυβου σε σημα που ηχογραφειται σε ενα γενικα θορυβωδη χωρο.Δεν νομιζω,χωρις να ειμαι σιγουρος.Αν καποιος το δοκιμασει και οντως βοηθαει,ας το μοιραστει μαζι μας και εγω το αγοραζω αμεσως.

Το ενδεχομενο να δοκιμασεις καποιο καλουτσικο δυναμικο,που αρπαζουν λιγοτερο θορυβο δεν το σκεφτεσαι?

 

 

Εντάξει βρε σύντεκνε...δεν είναι και τόσο "θορυβώδες" ο χώρος... δεν ηχογραφώ και διπλά στους εργάτες με τα compreser χεχε...  :P βσκ το reverb του χώρου θέλω να διώξω από το σήμα.

 

Η να κρατήσεις ως έχει το RODE και να κοιτάξεις και κάτι τέτοιο αφού έχεις πρόβλημα χώρου...Βέβαια η τιμή είναι λιγο παραπάνω απο αυτό που λες αλλά είναι μια 'compact' λύση για τις ανακλάσεις και το ambient του χώρου.Δεν το έχω δοκιμάσει εγώ προσωπικά αλλά κοιτάω να το πάρω.Εχω ακούσει καλά σχόλια.

 

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/se-electronics-reflexion-filter-rf.html?csid=8bb2f49e9289a912e41cf50652bf8ef0&sl=GR&currency=eur

 

λιπών φίλε μου... μαλών θα αγοράσω το rode και θα φτιάξω την κατασκευή με τα χεράκια μου...μια μεγάλη κούτα από ένα super market και θα την μονώσω εσωτερικά.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου