Προς το περιεχόμενο

Tamon ah-25 hi-fi ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τα παραπάνω hi-fi ηχεια (Tamon ah-25 ) .

Χρονολογία κατασκευής, watt , Ω κ.λ.π.

 

Ευχαριστώ.

 

139131309-tamon-ah-25.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μπορούσες μόνος σου αλλά βαρέθηκες και βάζεις άλλους να κάνουν τη χαμαλοδουλειά......

Τρίδρομα, Γιαπωνέζικα mid to late 80s, 8ωμα, στα 75W continuous , 140W peak, διαστάσεις 62 Χ 32 Χ 24 cm

 

Αν οι αναρτήσεις είναι σε καλή κατάσταση και η τιμή στο χώμα, είναι αξιοπρεπή για μη απαιτητικές ακροάσεις

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanx  a lot ! Αυτό είναι

διαστάσεις 62 Χ 32 Χ 24  cm

 

 

 

Βάθος ή πλάτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα πουλούσαν περιφερειακά μαγαζιά της Ομόνοιας και της Κάνιγγος στα 80'ς σαν αυτά που πουλάνε σήμερα τα noname κινέζικα. Συνήθως οι προδιαγραφές που σου έδιναν οι μαγαζάτορες ήταν αυτές που έδωσε ο Κώστας παραπάνω, δεν τα άκουγες καθόσον ήταν καλυμμένα με νάυλον για τη σκόνη και το usp ήταν πως είναι ΤΡΙΩΝ δρόμωνε... φιλαράκι. ΤΑΜΟΝ.

 

Φυσικά ούτε τσάμπα δεν θα τα έπαιρνα τότε (καθότι πσαγμένος  8) χαιεντάς) αλλά σήμερα δεν ξέρω πως θα τα βαθμολογούσα σε αντικειμενικές συνθήκες.

 

Δεν μας λες κι εσύ;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το κόβω για βάθος

 

Και εγώ.

 

 

 

Δεν μας λες κι εσύ;

 

Εγώ θα σας πώ, ΑΝ τα ακούσω.

 

Είμαι υπό σκέψη (τα βρήκα 50,00 €) σε πολύ καλή κατάσταση και ματσάρουν χρονολογικά και εμφανισιακά (και τεχνικά πλέον μετά την ενημέρωση του Κώστα) με ένα σύστημα που έχω.

 

Το σκέφτομαι λοιπόν.

 

Έχω σχετική εμπειριά από τρίδρομα μέσης ποιότητος εκείνης της εποχής και τολμώ να πώ ότι τα προτιμώ από πιο σύγχρονες υλοποιήσεις (2 δρόμων).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκείνη την εποχή ήταν της μόδας οι φαρδύτερες μπάφλες.

Μετά το 85-90 άρχισαν να φτιάχνουν ηχεία με στενή μπάφλα για να μην υπάρχει "πρόσωπο" που να εκπέμπει.

Τότε άρχισαν να τα κάνουν βαθειά, για να μπορεί να κατεβαίνει η απόκριση του γούφερ λιγο περισσότερο.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα πήρα. Από εμφάνιση σκίζουν. Καρα vintage,

Ωραίος και ο ήχος (μεγάλο και το γουφερ).........σε σχέση δε με την τιμή....είμαι ευτυχισμένος.

 

Made in USA λένε, αυτό με παραξένεψεν, Τεσπα ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

με γεια σου Λάκη... 8)

 

τα tamon ήταν όντως τα "φθηνιάρικα" της εποχής που επειδή και σε εμφάνιση και σε ήχο ήταν "αξιοπρεπή" για τα λεφτά τους, χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρον (πλέον των μαγαζιών που αναφέρει ο Γιάννης) και από πιο "σοβαρά" για να συμπληρώνουν τα entry level hi fi set που πούλαγαν στις προσφορές κρατώντας χαμηλά τις τιμές...

 

τα χαρακτηριστικά της εποχής βέβαια ήταν τα (πενηντάδρομα στην εμφάνιση  ;D) μοντέλα που χρησιμοποιούσαν οι mainstream εταιρείες Marantz, Akai, Technics, Pioneer κλπ και λίγο πιο ψηλά (και πιο σοβαρά) οι JBL, Celestion, KEF κλπ...

 

προσωπικά σε μελλοντικές σου αναζητήσεις, θα σου πρότεινα και από πλευράς vintage εμφάνισης αλλά και υποδειγματικά καλού για την κατηγορία τους ήχου (αφού υπό την επωνυμία τους κυκλοφόρησαν αρκετά best buy μοντέλα), να ψάξεις και για εταιρείες όπως η KLH και η Advent...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

KLH

 

Την τίμησα. Είναι ο "εγκέφαλος" του vintag-ο-συστήματος (KLH model Fifty Five).  ;D ;D ;D

 

Πολύ τον γούσταρα. Ειδικά το restoration , που ανέλαβα προσωπικά. Καμένες λάμπες στα display, εσωτερικό/εξωτερικό καθάρισμα, κ.λ.π.

 

Και παίζει (για τα αυτιά μου) υπέροχα.

KLH_model_55.jpg.b251048b2d1cbebf6101583e8f66ac98.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου