Προς το περιεχόμενο

Προβλημα επιλογης κιθαρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oi κιθάρες σου είναι μια χαρά και μάλιστα η Επιφον μπορεί να παίξει άνετα μέταλ με τον JB μαγνήτη. Έχω κάνει κι εγώ αυτή τη μόντα...

Ο ενισχυτής παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο ηχητικό αποτέλεσμα και ο marshall κι ο orange είναι καλοί αλλά είναι Βritish mates και ίσως δεν έχουν το απαραίτητο gain και όγκο για μέταλ.

Έχω να προτείνω τον Line6 spider IV 75Watt στα 275ευρώ(μέσα στο budget σου) ως άριστο μηχάνημα για ό,τι παίζεις και φυσικά για Μέταλ! Έχω το προηγούμενο μοντέλο και στο insane κανάλι κάνει και μια απλή strat με μονούς να παίζει thrash... Έχει πάρα πολλά γκάζια (gain) και με το 12" μεγάφωνο έχει όλο τον όγκο που λείπει από μικρότερους combo όπως o marshall 15Watt...

Έχει παρα πολλές επιλογές για ήχους και εφφέ, έχει και boost, έχει και κουρδιστήρι και ό,τι άλλο φανταστείς... Προσωπικά με καλύπτει για πολλά περισσότερα πέρα από Metal.

¨Εχω/ειχα randall και peavey combos καθώς και λαμπάτους αλλά κανείς δεν ήταν τόσο πολύπλευρος ηχητικά και ακόμη κι ο randall δεν είχε τέτοιο lead κανάλι... Όλοι καλοί είναι αλλά έκαστος στο είδος του... Ενώ ο ψηφιακός προσαρμόζεται άριστα στον ήχο που θέλεις να πετύχεις και πλέον το κάνει καλά (πολύ παλιά υπήρχαν μέτριοι ψηφιακοί, αλλά πλέον έχουν εξελιγχθεί απίστευτα).

Οι λαμπάτοι είναι άλλη φάση. Έχουν καλό ήχο αλλά δεν θα έλεγα ότι βγάζουν μέταλ χωρίς πετάλι κλπ. Το πετάλι όμως βγάζει θόρυβο και θέλεις noise gate και μετά θέλεις και delay pedal και δεν συμμαζεύεται... θέλει πολλά money $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χωρις δευτερη σκεψη, θα εβαζα emg 81/85 στην les paul και το 100σταρικο που θα μου εμενε θα το κραταγα για να μαζεψω για καποιον καλο ενισχυτη!

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το αρχικό σου ερώτημα είναι για αγορά κιθάρας,σε αυτά τα χρήματα θα κοίτούσα κατά Schecter μεριά.

http://www.guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου είπαν και αρκετοι παραπάνω κράτα τις κιθάρες σου ως εχουν και κοίτα για ενισχυτή.

Πούλα έναν από τους δυο μικρούς που έχεις τωρα , καλύτερα τον orange για να πιασει και κατι τις παραπάνω και βαλε μερικά χρηματα ακόμα για να πάρεις εναν σωστό ενισχυτή για metal και όχι μονο.

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_112_combo.htm

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_club_40_venue_combo.htm

 

Προσπάθησε να τους βρεις κάπου για να τους δοκιμάσεις και όταν το κάνεις με την Les paul σου και τον JB θα δείς αν σε καλύπτει η όχι για μεταλ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου