Προς το περιεχόμενο

Gibson Flying V ή ESP Edwards Flying V


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, κι εγώ από τα παιδικά μου χρόνια θυμάμαι πιο έντονα τον Hetfield να παίζει με μια λευκή Gibson Flying V. Μόνο που τελικά αποκαλύφθηκε ότι ήταν μια ESP replica, η οποία του πουλήθηκε ως Gibson!!!  ;D ;D ;D

 

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο μονο που πρέπει να ήταν απλά ένα αντίγραφο. Ούτε καν ESP

 

http://www.freewebs.com/montyjay/jameswhitevcopy.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ευχαριστώ για το ποστ σου, αλλά δεν είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση η δική μου. Μιλάμε στην ουσία για την ίδια κιθάρα, καθώς όλα τα specs ειναι ίδια (αν εξαιρέσω τους μαγνήτες), οπότε δεν τίθεται θέμα ποια απο τις δύο μου κάθεται πιο καλά. Το θέμα είναι ποια από τις δύο είναι πιο ποιοτική. Άσε, που την Edwards δεν μπορώ να τη δοκιμάσω πουθενά.

 

Τότε βάλε κάτω τα specs κάνε σύγκριση και πάρε ότι έχει παραπάνω "ποιότητα".

Και όταν συνθέσεις μουσική με αυτή την κιθάρα μην ξεχάσεις να γράψεις οτι η απόδοση της έγινε με υλικά ποιότητας!

 

Συγγνώμη που γίνομαι εριστικός, αλλά δεν άντεξα!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο μονο που πρέπει να ήταν απλά ένα αντίγραφο. Ούτε καν ESP

 

http://www.freewebs.com/montyjay/jameswhitevcopy.html

 

Σε μια συνέντευξη ο Hetfield είχε αναφέρει ότι ήταν ESP. Τέσπα, βαριέμαι να ψάχνω

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε βάλε κάτω τα specs κάνε σύγκριση και πάρε ότι έχει παραπάνω "ποιότητα".

Και όταν συνθέσεις μουσική με αυτή την κιθάρα μην ξεχάσεις να γράψεις οτι η απόδοση της έγινε με υλικά ποιότητας!

 

Εμένα, πάντως, οι ποιοτικές κιθάρες με εμπνέουν περισσότερο σε κάθε τομέα. Εσύ, για τα ίδια λεφτά πάντα, προτιμάς τις λιγότερες ποιοτικές κιθάρες; Μιλάμε για δύο κιθάρες στην ίδια τιμή.

 

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου ειπα την λυση φιλε.Αφου θελεις Gibson παρ,την απο Musicstore!Σε περιπτωση που δεν σου κανει εχεις εγγυηση επιστροφης χρηματων.Απλα κρατασς την συσκευασια οπως σου ερχεται και την στελνεις πισω αν δεν σου κανει,δεν θα πληρωσεις τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, το δίλημμα παραμένει :) Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

 

Κι αν δε μου αρέσει ούτε η δεύτερη ή η τρίτη (!) που θα μου στείλουν από το musicstore; Πόσες φορές έχω δικαίωμα να την επιστρέψω μέχρι να περτύχω το καλό κομμάτι;  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, πάντως, οι ποιοτικές κιθάρες με εμπνέουν περισσότερο σε κάθε τομέα. Εσύ, για τα ίδια λεφτά πάντα, προτιμάς τις λιγότερες ποιοτικές κιθάρες; Μιλάμε για δύο κιθάρες στην ίδια τιμή.

 

 

Και πως την μετρας την ποιοτητα σε δυο κιθαρες που εχουν την ιδια τιμη δηλαδη; Αν τα κλειδια στην μια κανουν 100 ευρω και στην αλλη 150;

 

Πας στο μαγαζι την πιανεις και την παιζεις! Αν την γουσταρεισ την αγοραζεισ.  Ετσι κανει ολος ο κοσμος. Αν παλι δεν εχεις την δυνατοτητα να την δοκιμασεις και την θες τοτε την παραγγελνεις και αν σου κατσει εχει καλως.

Δεν βλεπω πως μπορει καποιος να σου "μετρησει" ποιοτητα για μια κιθαρα που θα παιζεις εσυ.

 

Ειναι συζητηση χωρις τελος. Οτι γουσταρει ο καθενας.

 

Peace

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως την μετρας την ποιοτητα σε δυο κιθαρες που εχουν την ιδια τιμη δηλαδη; Αν τα κλειδια στην μια κανουν 100 ευρω και στην αλλη 150;

 

Πας στο μαγαζι την πιανεις και την παιζεις! Αν την γουσταρεισ την αγοραζεισ.   Ετσι κανει ολος ο κοσμος. Αν παλι δεν εχεις την δυνατοτητα να την δοκιμασεις και την θες τοτε την παραγγελνεις και αν σου κατσει εχει καλως.

Δεν βλεπω πως μπορει καποιος να σου "μετρησει" ποιοτητα για μια κιθαρα που θα παιζεις εσυ.

 

Ειναι συζητηση χωρις τελος. Οτι γουσταρει ο καθενας.

 

Peace

 

Μπερδεύεσαι. Εγώ να βοηθήσω θέλω, όχι να αγοράσω ;D ;D ;D

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να προσθέσω ότι οι Edwards δεν είναι made in Japan.

 

Παραθέτω από http://www.mylespaul.com/forums/other-les-pauls/43888-edwards-guitars-whole-story-more.html

 

--The first runs of Edwards guitars were entirely made in Japan

 

--Nowadays the initial phase of the manufacture of an Edwards guitar (woodworking through painting) is done in an ESP factory just inside the Chinese border in the Northeast province of Heilongjiang.

 

-- I believe that the Edwards LP series is made from genuine mahogany (Swietenia macrophylla) grown in plantations in Indonesia. That’s why the guitars are so light and lively. The wood is neither Sapele (entandrophragma cylindricum) or African Mahogany (khaya anthotheca).

 

--ESP employees from Japan oversee and QC the production line.

 

--The finish and electronics, hardware and plastics, as well as the setup are done in Japan, now at the new ESP factory near Tokyo

 

-- This is not new. It has been like this for a few years, though exactly how many I could not pin down.

 

Ψάξε λιγάκι στο Internet και θα το διαπιστώσεις.

 

Προσωπικά εγω θα πήγαινα για Gibson. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου