Προς το περιεχόμενο

Θα θέλατε Να είχατε Μια τέτοια Κιθάρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες... Το πρώτο μου μήνυμα στο noiz και ελπίζω πως δεν θα διχάσει.

Νομίζω πως η αλήθεια στη συζήτηση βρίσκεται κάπου στη μέση. Όλοι θα θέλαμε να είχαμε τέλεια, πανάκριβα όργανα, οπτικά κοσμήματα κλπ κλπ... Αυτό δεν αναιρεί οτι η τιμή ορισμένων οργάνων είναι υπερπολλαπλάσια του κόστους των υλικών κατασκευής, των ωρών που χρησιμοποίησε ο luthier κλπ. Βέβαια, όπως αν είχες μπροστά σου τον Ντα Βίντσι δεν θα του έλεγες: "Έλα να περάσουμε μια λαδομπογιά στα κουφώματα"! Έτσι και τα ονόματα των μεγάλων luthiers τα πληρώνεις εν γνώση σου, γιατί πληρώνεις εν μέρη και ΤΕΧΝΗ κι όχι τεχνική μόνο. Προφανώς εγώ δεν θα ήθελα μια τέτοια γιατί δεν παίζω τόσο καλά ώστε να μπορεί και το όργανο να "μολοήσει" όπως λέγανε οι παλιοί, δηλαδή να βγάλει τον ήχο που μπορεί. Αν μπορούσα να την έχω και για συλλεκτικούς λόγους τότε ναι. Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έτσι και τα ονόματα των μεγάλων luthiers τα πληρώνεις εν γνώση σου, γιατί πληρώνεις εν μέρη και ΤΕΧΝΗ κι όχι τεχνική μόνο. Προφανώς εγώ δεν θα ήθελα μια τέτοια γιατί δεν παίζω τόσο καλά ώστε να μπορεί και το όργανο να "μολοήσει" όπως λέγανε οι παλιοί, δηλαδή να βγάλει τον ήχο που μπορεί. Αν μπορούσα να την έχω και για συλλεκτικούς λόγους τότε ναι.

Για πρώτο post...καλά τα λές, καλώς ήρθες :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες... Το πρώτο μου μήνυμα στο noiz και ελπίζω πως δεν θα διχάσει.

Νομίζω πως η αλήθεια στη συζήτηση βρίσκεται κάπου στη μέση. Όλοι θα θέλαμε να είχαμε τέλεια, πανάκριβα όργανα, οπτικά κοσμήματα κλπ κλπ... Αυτό δεν αναιρεί οτι η τιμή ορισμένων οργάνων είναι υπερπολλαπλάσια του κόστους των υλικών κατασκευής, των ωρών που χρησιμοποίησε ο luthier κλπ. Βέβαια, όπως αν είχες μπροστά σου τον Ντα Βίντσι δεν θα του έλεγες: "Έλα να περάσουμε μια λαδομπογιά στα κουφώματα"! Έτσι και τα ονόματα των μεγάλων luthiers τα πληρώνεις εν γνώση σου, γιατί πληρώνεις εν μέρη και ΤΕΧΝΗ κι όχι τεχνική μόνο. Προφανώς εγώ δεν θα ήθελα μια τέτοια γιατί δεν παίζω τόσο καλά ώστε να μπορεί και το όργανο να "μολοήσει" όπως λέγανε οι παλιοί, δηλαδή να βγάλει τον ήχο που μπορεί. Αν μπορούσα να την έχω και για συλλεκτικούς λόγους τότε ναι. Αυτά

 

+10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακριβά ακουστικά όργανα θέλουν αντίστοιχο επίπεδο  μουσικού για να ακουστούν καλά 8)

 

Έτσι είναι, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ....ς ;D

 

Όχι, και σε μένα το ίδιο βγάζει.

 

Και σε μένα...

:'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη συζήτηση τελείωσε από τη στιγμή που αναφέρθηκε το επιχείρημα για τα βιολιά.

 

Όλα τα υπόλοιπα (όπως ποιος την έχει πιο μεγάλη... την εμπειρία από ακριβά όργανα) είναι να΄χαμε να λέγαμε.

 

PS: το σωστό, παρεμπιπτόντως, είναι "βιολονίστας", σύμφωνα με τον φίλτατο συνφορουμίτη Zestair, που δυστυχώς δεν τον βλέπω εδώ γύρω να σας πει λίγα πράγματα για τιμές "πραγματικών" οργάνων.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.cozio.com/Instrument.aspx?id=222

Αν στείλουμε τη συζήτηση στο υπερπέραν ορίστε... Βιολάκι μια χαρά στις 350.000 λίρες Αγγλίας. Για να παίζουμε τσιφτετελόμπαλο...  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η τσοκοντα(μονα λιζα) ειναι ενα τελαρο με πανι και μπογιες πασαλιμενες πανω του.Ο λογος για τον οποιο κοστιζει περισσοτερο απο τα 30-50 ευρω που θα εδινε καποιος τωρα για να παρει τα συγκεκριμενα υλικα ειναι οτι ειναι εργο τεχνης μοναδικης και αξεπεραστης αξιας.Καποιος εν ονοματι λεοναρντο ντα βιντσι με μοναδικο ταλεντο ελιωσε απο πανω του για να βγει αυτο το θαυμασιο μοναδικο αποτελεσμα.Και επειδη αυτος μπορεσε να το κανει,ενω το υπολιπο 99% των ανθρωπων οχι,τοτε μαγκια του να το πουλαει και οσο θελει και να θελει και να του κανεις και κολοτουμπες αμα γουσταρει.Καπως ετσι ειναι και αυτες οι κιθαρες για μενα...γιατι ουσιαστικα μιλαμε για συνονυμα πραγματα.Τωρα αν το χρειαζεσαι και αν το εκτιμας ειναι αλλη ιστορια.

 

p.s. αραγε στο λουβρο να εχουνε καμια benedetto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p.s. αραγε στο λουβρο να εχουνε καμια benedetto?

Στο μουσείο Μοντέρνας Τέχνης του Καναδά, έχουν πάντως Manzer...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

Πιστεύω ότι δέ χρειάζεται να πάμε και πολύ μακριά , ίσως δε χρειάζεται ούτε κάνα να βγούμε από τη χώρα μας, για να βρούμε  κάτι που θα μας ευχαριστούσε χωρίς να χρειάζεται να δώσουμε και μια περιουσία  ;)

DSC02214.thumb.JPG.784f870443411c938bbde0b88825ab4e.JPG

DSC02220.thumb.JPG.1f08f317e739593692faed8b8ce841c3.JPG

DSC02222.thumb.JPG.d772878acb0b9a9d12089be31bba8870.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου