Προς το περιεχόμενο

Θα θέλατε Να είχατε Μια τέτοια Κιθάρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αν μιλάμε για έναν κατασκευαστή Archtop σαν τον Benedetto, ίσως τον νούμερο ένα στον κόσμο σήμερα δηλαδή, είναι φυσιολογικό οι τιμές του να είναι σ αυτά τα επίπεδα. Αν φτιαχνεις έναν αριθμο οργάνων κάθε χρόνο που πουλιουνται σ αυτές τις τιμές και είσαι πετυχημένος χρεωνεις και ανάλογα. Κάτι παρόμοιο είδα φέτος στην Ισπανία όταν, κοιτάζοντας για κιθάρες επισκεφτήκαμε τα μαγαζιά των hermanos conde, Reyes και ramirez (οι πιο γνωστοί κατασκευαστές στην Ισπανία). Τα professional μοντέλα άρχιζαν γύρω στα 7000€, και τα φτηνότερα κατασκευάζονταν από άλλους, όχι φυσικά από τους τοπ μάστορες. Αν άξιζαν οι ακριβές; ..μυθικος ήχος!!! Αν το πάθος-ενασχόληση με ακουστικό παιξιμο είναι σοβαρο, αργά η γρήγορα θέλεις ένα όργανο σ αυτό το επίπεδο. Οπότε τι κανείς; .. Πας γραναδα όπου βρίσκονται οι όχι γνωστοί κατασκευαστές και ξαφνικά είσαι στη μισή τιμή και λιγότερο.

 

Σημάδια των καιρών: ενώ παλιά και οι τρεις που ανέφερα είχαν λίστα αναμονής γύρω στα τρία χρόνια, τώρα όλοι μας είπαν γύρω στους τρεις μήνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ πάντως δεν έχω απάντηση στο αρχικό ερώτημα του Τheod...

από τον ίδιο τον Theod..."Θα ήθελες να έχεις μία Benedetto?"

τώρα που ξέρουμε ότι έχεις μία κιθάρα handmade, custom...κομμένη και ραμμένη στα μέτρα σου?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω απάντηση στο αρχικό ερώτημα του Τheod...

από τον ίδιο τον Theod..."Θα ήθελες να έχεις μία Benedetto?"

τώρα που ξέρουμε ότι έχεις μία κιθάρα handmade, custom...κομμένη και ραμμένη στα μέτρα σου?

 

Τι να την κάνω  :D

Αφού  ασχολούμαι μόνο με το κοντραμπάσο

Μόνο χώρο θα μου πιάνει ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να την κάνω  :D

Αφού  ασχολούμαι μόνο με το κοντραμπάσο

Μόνο χώρο θα μου πιάνει ;D ;D ;D ;D ;D

Eλπίζω τότε να μην δώ την κιθάρα που έβαλες στις φωτογραφίες...στις αγγελίες... ;D ;D

Μην πάει τζάμπα και το τέστ με τις 40 κιθάρες... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλπίζω τότε να μην δώ την κιθάρα που έβαλες στις φωτογραφίες...στις αγγελίες... ;D ;D

Μην πάει τζάμπα και το τέστ με τις 40 κιθάρες... ;)

 

όχι τα πραγματικά καλά εργαλεία δεν τα πουλάω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι τα πραγματικά καλά εργαλεία δεν τα πουλάω  :)

 

Η κιθάρα αυτή χρειάζεται και το αντίστοιχο σταντ: http://www.monteleone.net/grandstand.html

Ο ίδιος κύριος κατασκευάζει την κιθάρα που μου αρέσει: http://www.monteleone.net/blue_deluxe.html απαντώντας έμμεσα στον τίτλο του θρεντ. Η τιμή εκκίνησης είναι τα 10.000 δολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιά και μιλάμε για επιθυμίες... 8)...

Εγώ θάθελα βέβαια να μπορώ να παίρνω 5-10 κιθάρες το χρόνο  ;D, έτσι, να ενημερώνομαι αδέλφια  ;) και να σχηματίζω μιά σφαιρική άποψη  ;D!

Στα σοβαρά πάντως, για μένα το πρόβλημα δεν είναι αν η μία του τάδε κάνει 35.000 και η δείνα του άλλου 2.500...  Το πρόβλημα είναι να βρεί κάποιος τον χρόνο και τα χρήματα για ν'αποκτήσει πρόσβαση στα όργανα που τον ερεθίζουν :o (σόρρυ για το πορνό) και τελικά ό,τι και να διαλέξει να μπορεί να πεί: αυτή είναι κιθάρα για μένα!

Εγώ πάντως ΠΟΛΥ θάθελα να δοκιμάσω μιά τέτοια:

http://www.yanuziello.com/electricGuitars/indexEguitar.html

Κι ένα δωράκι για τη γιορτή μου ;): Προσέξτε τον μέγιστο Danny Carron!

Charles Brown - Bad Bad Whiskey 1992

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά και μιλάμε για επιθυμίες... 8)...

Εγώ θάθελα βέβαια να μπορώ να παίρνω 5-10 κιθάρες το χρόνο  ;D, έτσι, να ενημερώνομαι αδέλφια  ;) και να σχηματίζω μιά σφαιρική άποψη  ;D!

Στα σοβαρά πάντως, για μένα το πρόβλημα δεν είναι αν η μία του τάδε κάνει 35.000 και η δείνα του άλλου 2.500...  Το πρόβλημα είναι να βρεί κάποιος τον χρόνο και τα χρήματα για ν'αποκτήσει πρόσβαση στα όργανα που τον ερεθίζουν :o (σόρρυ για το πορνό) και τελικά ό,τι και να διαλέξει να μπορεί να πεί: αυτή είναι κιθάρα για μένα!

Εγώ πάντως ΠΟΛΥ θάθελα να δοκιμάσω μιά τέτοια:

http://www.yanuziello.com/electricGuitars/indexEguitar.html

Κι ένα δωράκι για τη γιορτή μου ;): Προσέξτε τον μέγιστο Danny Carron!

Charles Brown - Bad Bad Whiskey 1992

 

Ντον τ γουορι ILIAS

Θα κανονίσουμε με τα παιδιά του νοιζ να κάνουμε ένα μικρό παζάρι ,θα μαζέψουμε τα χρήματα και στη Γιορτούλα σου μαζί με την τούρτα θα σου κάνουμε και μια κιθάρα δωράκι  :) :) :) :) :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φιλε Yameth ( τεράστιε και φοβερέ)....νομίζω ήρθε η ώρα να έχουμε και στο νοιζ..τιποτα κληρωσεις απο σπονσορες....τι λες?

Να κληρωνεται κανα costoumaki κιθαρονι..τιποτα χαμοντς....rhodes...καμια gabrielotama χειροποιητη....κ.ο.κ....

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φιλε Yameth ( τεράστιε και φοβερέ)....νομίζω ήρθε η ώρα να έχουμε και στο νοιζ..τιποτα κληρωσεις απο σπονσορες....τι λες?

Να κληρωνεται κανα costoumaki κιθαρονι..τιποτα χαμοντς....rhodes...καμια gabrielotama χειροποιητη....κ.ο.κ....

 

+100000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου