Προς το περιεχόμενο

Disk overload (cubase)


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μια απορία παρακαλώ.

Παρατηρώ στο cubase (artist6) ότι υπερφορτώνεται ο σκληρός και κάνει διακοπές.

Ακόμα και όταν πειράζω το buffer size, αργά ή γρήγορα ξανασυμβαίνει.

 

Ο υπολογιστής έχει ως εξής:

intel core i7 3.06Ghz

RAM 12 G

σκληρός C: Samsung SSD 840 Pro (όπου είναι εγκατεστημένο cubase, kontakt και win7 64bit)

 

και έχω και 3 έξτρα σκληρούς:

 

1-Ένα μικρό SSD όπου έχω τη sound library μου

2-Έναν Western Digital 1T, SATA3, 64Mb cache (όπου σώζω τα projects)

3- Έναν Western Digital 500G, SATA3, 32Mb cache (ίδια χρήση με τον προηγούμενο)

 

Θεωρώ ότι οι σκληροί είναι γενικά "καλοί" και γρήγοροι, δεν καταλαβαίνω που οφείλεται η υπερφόρτωση. Τα projects μου είναι πολύ απλά με λίγα effects κ.α.

 

Λίγο που το έψαξα στο νετ διαβάζω τα εξής (επιγραμματικά):

 

-Defrag after each day of project saves

-Disk cache problem, offload some of the audio to RAM

-Check your cache locations, run the daw on the C drive and the cache on a separate internal drive

-close antivirus

-Close background processes

-Setup a system resource monitoring/log files to see if your HD is the problem or if it's another process causing it

 

Δεν έχω ιδέα τι είναι το cache, όπως επίσης δεν ξέρω πως να κάνω resource monitoring για να δω πότε χτυπάει κόκκινο ο σκληρός.

 

Πείτε καμία γνώμη σε απλά ελληνικά.

 

Ευχαριστώ.

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρωτη ματια, σε core i7 3.06Ghz και 12 GB RAM δεν δικαιολογειται προβλημα, τι

να πουνε και καποιοι αλλοι που τρεχουν υπερπαραγωγες projects με core 2duo 3.00 Ghz και 4gb ram :))

Τι windows και τι καρτα ηχου εχεις;

Ειναι σωστα σεταρισμενη η καρτα ηχου, εχεις εγκαταστησει τους τελευταιους drivers?

Το προβλημα το ειχες παντα η παρουσιαστηκε ξαφνικα;

Εχεις το τελευταιο bios στη μητρικη σου;

Oι δισκοι σου ειναι μια χαρα, ξεκινα με ενα Defrag σε ολους τους δισκους.

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι windows και τι καρτα ηχου εχεις;

Windows 7 home premium 64bit

RME FF 400

Ειναι σωστα σεταρισμενη η καρτα ηχου, εχεις εγκαταστησει τους τελευταιους drivers?

ναι

Το προβλημα το ειχες παντα η παρουσιαστηκε ξαφνικα;

δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, νομίζω τώρα τελευταία.

Εχεις το τελευταιο bios στη μητρικη σου;

Όχι γιατί δεν ξέρω να το κάνω και γενικά το φοβάμαι λίγο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, κανε ενα defrag στους δισκους σου.

 

Mετα, και αφου διαβασεις καλα το manual της μητρικης σου κατεβασε και κανε update το τελευταιο bios , ειναι εξαιρετικα απλο.

 

Ελεγξε αν στο cubase ειναι ενεργοποιημενος ο ASIO driver της καρτας σου και οχι o ASIO DirectX Full Duplex η καποιος αλλος.

 

Ισως χρειαστει να κλεισεις απο το bios την on board sound card, μερικες καρτες ηχου δεν δουλευουν σωστα αν η on board ειναι ανοιχτη.

 

Δοκιμασε να κατεβασεις καποιο αλλο free η demo DAW να φορτωσεις εκει το project σου δηλαδη ενα - ενα τα audio tracks να δεις αν παιζει το ιδιο προβλημα.

 

Εχεις καποιο δευτερο μηχανημα, καποιο λαπτοπ, η καποιον γνωστο σου να πας εκει να δοκιμασεις την καρτα σου για να δεις αν οντως δεν εχει καποιο προβλημα;

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να δεις τι τρέχει στα services ότι δεν έχει περιγραφή googlaris και εάν δεν το χρειάζεσαι το απενεργοποιείς ,τσέκαρε τι ξεκινάει με τα windows και κάνεις το ίδιο ένα καλό δωρεάν εργαλείο για να το κάνεις αυτό είναι το ccleaner (δωρεάν).

 

Πρώτα όμως κατέβασε και τρέξε αυτό http://www.safer-networking.org/dl/

Spybot – Search & Destroy® 1.6.2 (free).

 

Πιστεύω ότι έχεις κολλήσει κάτι  .

 

Μερικά πράγματα που μπορείς να κάνεις επίσης για να μην επιβαρύνεις τους δίσκους είναι τα εξής :

 

Στα services δεξί κλίκ στο windows search ,properties, startup type (disabled)

Το ίδιο και στο superfetch .

 

Εάν έχεις κανένα αυτόματο backup κλείστο, το ίδιο και εάν έχεις αυτόματο defrag .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης βασικό, δες αν έχεις σωστά εγκατεστημένους τους drivers από το chipset της μητρικής σου. Εκεί βρίσκεται και ο controller των δίσκων. Πιθανόν επίσης να έχει και κάποιον 2ο controller η μητρική, ο οποίος επίσης να χρειάζεται drivers.

 

Όταν κάνεις εγκατάσταση τα Windows, συνήθως αναγνωρίζουν αυτόματα τους controllers και κάνουν εγκατάσταση κάποιων drivers, αλλά αν αυτοί είναι οι βασικοί (generic) των Windows ή δεν είναι ενημερωμένοι σωστά, μπορεί οι δίσκοι σου να μην δουλεύουν όπως πρέπει.

 

Σίγουρα οι δίσκοι που έχεις δεν δικαιολογείται να "μπουκώνουν" με το cubase, εκτός κι αν δεν έχουν πια ελεύθερο χώρο ή αν έχεις ένα υπερβολικά μεγάλο project φορτωμένο (μιλάμε για δεκάδες κανάλια με εφφέ).

 

Τέλος, τσέκαρε και τις ρυθμίσεις που έχει και το bios για τους controllers των δίσκων. Αν δεν ξέρεις εσύ ποιες είναι οι σωστές ρώτα κάποιον που ξέρει. Έχω συναντήσει μόνο μια φορά παρόμοιο πρόβλημα (δίσκος που δείχνει 100% στο performance monitor του Cubase) όταν σε μια παλιότερη μητρική δεν είχα αλλάξει ποτέ τις default ρυθμίσεις στο bios και οι δίσκοι αν και SATA, δούλευαν σε IDE mode (το παλίοτερο πρωτόκολλο).

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης βασικό, δες αν έχεις σωστά εγκατεστημένους τους drivers από το chipset της μητρικής σου. Εκεί βρίσκεται και ο controller των δίσκων. Πιθανόν επίσης να έχει και κάποιον 2ο controller η μητρική, ο οποίος επίσης να χρειάζεται drivers.

 

Όταν κάνεις εγκατάσταση τα Windows, συνήθως αναγνωρίζουν αυτόματα τους controllers και κάνουν εγκατάσταση κάποιων drivers, αλλά αν αυτοί είναι οι βασικοί (generic) των Windows ή δεν είναι ενημερωμένοι σωστά, μπορεί οι δίσκοι σου να μην δουλεύουν όπως πρέπει.

 

Σίγουρα οι δίσκοι που έχεις δεν δικαιολογείται να "μπουκώνουν" με το cubase, εκτός κι αν δεν έχουν πια ελεύθερο χώρο ή αν έχεις ένα υπερβολικά μεγάλο project φορτωμένο (μιλάμε για δεκάδες κανάλια με εφφέ).

 

Τέλος, τσέκαρε και τις ρυθμίσεις που έχει και το bios για τους controllers των δίσκων. Αν δεν ξέρεις εσύ ποιες είναι οι σωστές ρώτα κάποιον που ξέρει. Έχω συναντήσει μόνο μια φορά παρόμοιο πρόβλημα (δίσκος που δείχνει 100% στο performance monitor του Cubase) όταν σε μια παλιότερη μητρική δεν είχα αλλάξει ποτέ τις default ρυθμίσεις στο bios και οι δίσκοι αν και SATA, δούλευαν σε IDE mode (το παλίοτερο πρωτόκολλο).

 

Οι δίσκοι είναι άδειοι!

 

Συμφωνώ ότι κάτι παίζει με τα bios και τους controllers των δίσκων.

 

Πως μπορώ να δω αν είναι σωστά εγκατεστημένοι οι drivers από το chipset της motherdoard?

Πρέπει να μπω στα bios και σε περίπτωση που δείχνει ότι είναι IDE να το αλλάξω σε SATA?

Επίσης πρέπει να κάνω updates τα bios? δεν το έχω ξανακάνει και διαβάζω ότι θέλει πολύ προσοχή..

 

αυτή είναι η motherboard: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3449&dl=1#ov

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δική μου είναι με το X58 chipset. Θα κοιτάξω κάποια πράγματα στο BIOS μου και θα επανέλθω με 2-3 screenshots για να σου δείξω ποιες ρυθμίσεις να κοιτάξεις.

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική σου τελικά έχει άλλες ρυθμίσεις. Για τη χρήση που κάνεις του προτείνω τα εξής με βάση το manual:

 

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-x58a-ud3r_v2.0_e.pdf

 

Σελ. 44 - Performance Enhance -> Standard

Σελ. 49 - Όλα τα IDE Channels στο Auto.

Σελ. 53 - eXtreme Hard Drive -> Disabled

            ICH SATA Control Mode -> AHCI

            SATA Port0-3 Native Mode -> Enabled

            eSATA Controller -> Enabled

            eSata Ctrl Mode -> AHCI

            GSATA 6_7/IDE Controller -> Enabled

            GSATA 6_7/IDE Ctrl Mode -> AHCI

            GSATA 8_9/IDE Controller -> Enabled

            GSATA 8_9/IDE Ctrl Mode -> AHCI

 

Γενικά στα PC που δουλεύουμε DAWs, καλό είναι να επιλέγουμε ρυθμίσεις που δίνουν σταθερότητα και όχι απαραίτητα μεγάλες επιδόσεις, γι αυτό καλό είναι να μη χρησιμοποιείς ρυθμίσεις όπως το performance enhance στη λειτουργία Turbo.

 

Ανάλογα με το revision της μητρικής σου μπορεί να μην έχεις όλους αυτούς τους controllers. Μόνο τα SATA 0-3 είναι πάνω στο chipset της Intel. Οι θύρες eSATA και οι 4 επιπλέον SATA πάνω στη μητρική είναι σε ξεχωριστούς controllers. Αυτό που σε ενδιαφέρει σε κάθε περίπτωση είναι να είναι όλοι ενεργοποιημένοι και σε λειτουργία AHCI που σημαίνει ότι δουλεύουν σαν SATA και όχι με το παλιότερο IDE πρωτόκολλο.

 

Εάν τους είχες όντως σε IDE και τους γυρίσεις σε AHCI, όταν μπεις στα Windows θα γίνει εγκατάσταση των controllers ξανά σαν να προστέθηκε νέα συσκευή.

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική σου τελικά έχει άλλες ρυθμίσεις. Για τη χρήση που κάνεις του προτείνω τα εξής με βάση το manual:

 

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-x58a-ud3r_v2.0_e.pdf

 

Σελ. 44 - Performance Enhance -> Standard

Σελ. 49 - Όλα τα IDE Channels στο Auto.

Σελ. 53 - eXtreme Hard Drive -> Disabled

             ICH SATA Control Mode -> AHCI

             SATA Port0-3 Native Mode -> Enabled

             eSATA Controller -> Enabled

             eSata Ctrl Mode -> AHCI

             GSATA 6_7/IDE Controller -> Enabled

             GSATA 6_7/IDE Ctrl Mode -> AHCI

             GSATA 8_9/IDE Controller -> Enabled

             GSATA 8_9/IDE Ctrl Mode -> AHCI

 

Γενικά στα PC που δουλεύουμε DAWs, καλό είναι να επιλέγουμε ρυθμίσεις που δίνουν σταθερότητα και όχι απαραίτητα μεγάλες επιδόσεις, γι αυτό καλό είναι να μη χρησιμοποιείς ρυθμίσεις όπως το performance enhance στη λειτουργία Turbo.

 

Ανάλογα με το revision της μητρικής σου μπορεί να μην έχεις όλους αυτούς τους controllers. Μόνο τα SATA 0-3 είναι πάνω στο chipset της Intel. Οι θύρες eSATA και οι 4 επιπλέον SATA πάνω στη μητρική είναι σε ξεχωριστούς controllers. Αυτό που σε ενδιαφέρει σε κάθε περίπτωση είναι να είναι όλοι ενεργοποιημένοι και σε λειτουργία AHCI που σημαίνει ότι δουλεύουν σαν SATA και όχι με το παλιότερο IDE πρωτόκολλο.

 

Εάν τους είχες όντως σε IDE και τους γυρίσεις σε AHCI, όταν μπεις στα Windows θα γίνει εγκατάσταση των controllers ξανά σαν να προστέθηκε νέα συσκευή.

 

 

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ (και τα άλλα παιδιά) για τον κόπο και τη βοήθειά σου.

Δεν το πιστεύω ότι έκατσες και έψαξες για αυτές τις ρυθμίσεις! το εκτιμώ πάρα πολύ.

 

Είχες απόλυτο δίκιο για το IDE, έκανα τις αλλαγές και θα δω πως θα πάει.

Έχω λίγες απορίες αν μπορείς να μου εξηγήσεις,

αρχικά σου στέλνω τις αλλαγές:

 

24wwy6s.jpg

 

Μια απορία είναι ότι οι δύο SSD που έχω (έναν για το λειτουργικό -> samsung και ένα για sound library -> kingston) τους βγάζει σε ide channel. Μήπως απλά του έχω συνδέσει σε λάθος θύρα στη motherboard? γιατί απ' οτι ξέρω είναι SATA3 κανονικά.

 

dvt2yc.jpg

 

Και κάτι τελευταίο, εφόσον έχω win7 64 bit μήπως πρέπει να αλλάξω και αυτό (που δεν έχω ιδέα τι είναι):

 

2zzp1s7.jpg

 

Ευχαριστώ ξανά!

 

 

 

 

 

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου