Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ ακουω γνωμες...Ψηνομαι γιαυτα τα ηχειακια..Αυτο που με καει ειναι τα μπασσα τους..Ειναι ομαλα?Ειναι καλα?

Τα εχει ακουσει κανεισ να μου πει ?

 

Thanks εκ των προτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για τα συγκεκριμενα αλλα σ αυτη την κατηγορια τιμης , μετα απο ενα διεξοδικοτατο τεστ στο ''guitarist'' τα yamaha msp 3 βγηκαν τα καλυτερα αναμεσα σε 6 αλλες μαρκες.

εχει αρχισει κι εμενα να με προβληματιζει η αγορα μονιτορ.να αναβαθμισω τα maudio dx-4 που εχω τωρα...και μιας και ο φιλος ανεφερε τα μπασσα , θα ηθελα να ρωτησω τα εξης (για να μην ανοιξω topic με το ιδιο θεμα)

1) σε ενα δωματιο 4 χ 4 ας πουμε home studio ποιες ειναι οι ιδανικες ιντσες του woofer?

2) υπαρχουν αξιοπιστες λυσεις γυρω στα 500 ευρω?

3)τι πρεπει να προσεξει κανεις απο χαρακτηριστικα ωστε να επιλεξει το καλυτερο σ αυτην την κατηγορια?

4)αντιστοιχα με τα msp3-5 ειναι και τα hs80m της yamaha.ποια η γνωμη σας?

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1) Σε ένα "κυβικό" δωμάτιο όπως το δικό σου καλό θα ήταν να αποφύγεις μεγάλες διαμέτρους στα woofer (χωρίς αυτό να αποτελεί κανόνα καθότι έχει να κάνει και με την διαμόρφωση του χώρου σου αλλά και της τοποθέτησης των ηχείων που αυτός σου επιτρέπει)...ανέτρεξε και σε άλλα post που έχει αναφερθεί το θέμα των στασίμων και της διαμόρφωσης ακουστικά ενός χώρου...

 

2) αν εννοείς σαν αξιόπιστη λύση κάποιο ηχείο που θα γίνει " καθρέφτης " της μιξης σου χωρίς την ανάγκη να εκπαιδευτείς πάνω στα "χούγια" του, θα σε απογοητευσω...Οχι...

(πάμε κατ'ευθείαν σε κάποιο 1000 ε +... πχ Dynaudio BMA5A κι αυτό με τους αυτονόητους περιορισμούς στην έκταση των χαμηλών κυρίως λόγω μεγέθους καμπίνας κι όχι απαραίτητα διαμέτρου woofer)

 

3) Ανεξαρτήτως κατηγορίας τιμής τα spec των ηχείων είναι αρωγή και όχι κριτήριο αγοράς...Το έχω ξαναπεί...τα αυτιά μας μας και μερικά αναφοράς cd στην τσέπη και καλές βόλτες ακούγοντας πρώτα κάποια ακριβότερα σαν αναφορά και κατεβαίνοντας σταδιακά στο πορτοφόλι μας και την ανοχή του..

(το bi amp της ενίσχυσης, τα db της ευαισθησίας, τα watt συνεχούς ισχύος και τα peak και το μέγιστο σε db spl έντασης είναι κάποια χαρακτηριστικά που μας δίνουν κάποιες ενδείξεις, αλλά όχι για την ποιότητα του ήχου -και κυρίως του reference monitor χαρακτήρα τους- απαραίτητα...)

 

4) Η υποκειμενική μου άποψη για τις όποιες διαφορές τους ακυρώνεται με μια σου επίσκεψη στον Νάκα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου