Προς το περιεχόμενο

vst για ορχήστρα (κυρίως έγχορδα) δωματίου


fuzzywoo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε

Ψάχνω να βρω κάποιο vst η (βιβλιοθήκη για κοντακτ) με έγχορδα σόλο, για ορχήστρα δωματίου.

Το ζητούμενο είναι η καλύτερη δυνατή ποιότητα (ανεξαρτήτως τιμής), μιας και τα θέλω για επαγγελματική χρήση, και εάν κάποιος ξέρει κάποια φτηνότερη και ποιοτική εναλλακτική θα του ήμουν ευγνώμων.

Η χρήση θα είναι κυρίως για κουαρτέτα εγχόρδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλό και φθηνό δεν υπάρχει ακριβώς...

 

Τώρα για σόλο έγχορδα βασικά υπάρχουν δύο επιλογές που αξίζουν (κατά την γνώμη μου πάντα).

 

LASS και  VSL Τα μόνα που έχουν legato. Υπάρχει και το Hollywood Strings της EW αλλά είναι: Πανάκριβο, τεράστιο, και δεν έχει σόλο έγχορδα (νομίζω).

 

Άλλες επιλογές είναι:

Dan Dean solo Strings

Garritan Stradivarious and Gofriller (discontinued όμως)

και αρκετά παλαιότερα

Vitoslav

 

Αυτά...

 

Στα άρθρα υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες για τέτοιες βιβλιοθήκες γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Να σου κανώ αλλη μιια ερώτηση; Σε ορχηστρικά arrangements τι χρησιμοποιείς για αληθοφανές αποτέλεσμα; ιδίως σε ξύλινα πνευστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ομολογώ ότι αποφεύγω τα ξύλινα, γιατί δεν βγάζουν εξαιρετικά αληθοφανή ήχο. Χρησιμοποιώ πολύ την τρομπέτα...

 

Δεν είμαι σίγουρος, όμως, το τι με ρωτάς. Ποια βιβλιοθήκη χρησιμοποιώ; Τι κόλπα; Ποιο Reverb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μέχρι στιγμής γράφω κουαρτέτα, έχω κάποιες κακές βιβλιοθήκες για να τσεκάρω σε πρώτη φάση το αποτέλεσμα, και μτά μοιράζω παρτιτούρες σε κουαρτέτο και ηχογραφώ. Τώρα θέλω να "ανεξαρτοοιηθώ" και να κάνω όλην την παραγωγή με vst, για ευκολία αλλά και για να δοκιμάσω μεγαλύτερα σύνολα, ου δεν μπορώ να το κάνω με φυσικά όργανα, και επειδή ρωτώντας πας στην πόλη, γενικά, όποια πληροφορία υπάρχει την χρειάζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Just in case: http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=146

 

Αυτό το είδες/διάβασες;

 

Αυτή τι στιγμή εγώ χρησιμοποιώ LASS κατά κόρον και μετά sample modelling the trumpet και EW για τα υπόλοιπα. Όταν βγει κάτι πραγματικά καλό για ξύλινα, θα το πάρω. Αλλά μέχρι τότε... έχουμε καιρό.

 

Αααα! Και pianoteq για πιάνο, καθώς και Garritan Steinway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εξαιρετικά βεβαίως, αλλά φθηνά στα 855$... όχι ακριβώς (τουλάχιστον όχι για τα δικά μου δεδομένα, έτσι; ).

 

LASS Demo:

http://audiobro.com/audio/LASS_She_was_a_fair_lass.mp3

 

Απ'τα πιο απίθανα ντέμο που έχω ακούσει.

 

(Επί τι ευκαιρία το κομμάτι του Guy, παραπάνω είναι πολύ πολύ καλό, πράγματι! Δεν διαφωνώ καθόλου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου