Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση μικροφώνου σε ενισχυτή κιθάρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επείσης μην ξεχνάς οτι οι μπάσσοι και οι βαρύτονοι τραγουδάνε και κάτω απο την μι μπασσα(Ε4) και οι περισσότεροι ενισχύτες κιθάρας δεν καλύπτουν τις συχνότητες αύτες ικανοποιητικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και γιατί δεν τις καλύπτουν???

Δηλαδή μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας δεν μπορώ να βάλω???

 

Άστο, μην εκτίθεσαι....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μπάσο που το είχα βάλει σε έναν line6 15watt, έβγαζε ήχο αλλά ήταν "άδειος" ήχος. Για τον ήχο παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Ένα από αυτά είναι το ρεύμα που θα δώσει η προενίσχυση του ενισχυτη προς το μικρόφωνο (που είναι σχεδιασμένο για να δείνει λιγότερο, μιας και οι κιθάρες χρειάζοντε λιγότερο, και άρα το μικρόφωνο δεν θα εχει δύναμη) και μετά τα ηχεία. Συνήθως τα ηχεία είναι σχεδιασμένα να βγάζουν συχνότητες από 150hz και πάνω. Και κάτι τελευταίο. Για να βάλεις ένα μικρόφωνο στον ενισχυτή και να βγάζει λιγο καλύτερο ήχο πρέπει να του βάλεις ένα DI που να πέρνει το Ballanced σήμα και να το μετατρέπει σε Unballanced. Δεν είναι συνηθησμένα πολύ αλλά υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παλιοί Λαϊκοί μουσικοί αν έχουν δουλέψει Shure & AKG σε Super & Twin Reverb και το βάθος τσίτα.....  ;D  ;D  ;D  ;D μετά βγήκαν οι LEM κλπ μικροφωνικές.....

Σε Line6 Spider, ακόμαι και η κιθάρα άδεια ακούγεται.

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκτίθεμαι... Είναι λογικό λόγω κατασκευής μεγαφώνου να ΜΗΝ καλύπτουν ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΆ... έχω ακούσει με τα αυτιά μου την διαφορά, δεν είπα ότι δεν βγαίνει ήχος!

Τι να πω, μπορεί να είναι και γούστο!!! Εγώ και οι δικοί μου πιο ωραία ακούμε την φωνή μου(μπάσος) από bass amps παρά από guitar amps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι καταλαβαίνω τα παιδιά το κάνουν για την πλάκα τους, και δεν έχουν όρεξη να σκάνε άλλα λεφτά για έξτρα μηχανήματα (διορθώστε με αν κάνω λάθος please). Με βάση αυτό, νομίζω ότι μια χαρά θα βγει η φωνή, παίρνοντας βέβαια και ένα πιθανό ρίσκο (όχι και τόσο μεγάλο νομίζω), γιατί είναι φτιαγμένος ο ενισχυτής για άλλη δουλειά.

Εγώ με έναν Marshall με μια λαμπίτσα στην προενίσχυση, και το volume σχεδόν στο τέρμα έχω κάνει άπειρες πρόβες, και ο ενισχυτής άντεξε. Αν πάθαινε κάτι θα ήξερα βέβαια ότι έχω βάλει το χεράκι μου γι'αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου